Mielenkiintoinen "sota" näiden kahden ääripään välillä. Enemmistö suomalaisista ei kuulu kumpaankaan vaan lukee ihmetellen osapuolten vuodatuksia.
Suvakit ovat kyllä nyt alakynnessä, aloite on maahanmuuttokriittisillä. Suvakkien on terästäydyttävä, hyökkäys on paras puolustus. Rasisti ja natsikortilla eteenpäin, ei saa jäädä tuleen makaamaan. Ne jyrää teidät jos ette saa aloitetta käsiinne.
Maahanmuuttokriitikoilla tilanne on kyllä herkullinen. Jos tai pikemminkin kun keväällä ja kesällä raiskaukset lisääntyy alkaa kansan enemmistö siirtyä heidän leiriinsä. Etenkin kun ennustetaan että tänä ja ensi vuonna tulee saman verran pakolaisia kuin viime vuonna eli 32 tuhatta. Kun perheitä aletaan yhdistämään tarkoittaa se aika moista ihmismäärää joka muuttaa suurimmaksi osaksi pk-seudulle. Minne heidät kaikki majoitetaan ja kuinka Suomella on siihen varaa?
Suvakit vs. maahanmuuttokriittiset
30
208
Vastaukset
- Rasismille.stoppi
Taiteilijoiden, erityisesti näyttelijöiden täytyisi yhtenä joukkona ottaa selvästi kantaa monikulttuurisuuden puolesta. Myös sen puolesta että Suomi on kuitenkin rikas maa, meidän velvollisuutemme on auttaa hädänalaisia.
- Jazz-skaala
Hohhoijaa..
- islamisaatio
Enemmistö suomalaisista työntää päänsä pensaaseen ja odottaa perse pystyssä matujen persraiskausta.
Eli suomeksi sanottuna useimmat ovat liian laiskoja reagoidakseen ja sopeutuvat kurjistuviin olosuhteisiin, tulevat ennen pitkää elävältä keitetyiksi kuin ravut tai sammakko, joka ei tajua hypätä pois kattilasta.- suomalainen_
Islam ei kulu sivistysvaltioihin.
- rtrt
Maahanmuuttokriitikot ovat voitolla sairaan vajaamielisyyden määrää mitattaessa.
- LOO-OOOL
Sanoo suvakki, jonka toinen koti sijaitsee suljetulla osastolla. :P
- Näin.se.vain.on
Tänä ja ensi vuonna tulee ainakin saman verran kuin viime vuonna eli tulijoita on sellainen sata tuhatta. Näistä puolet yritetään palauttaa mutta ei Irak, Afganistan, Syyria ja muut kehitysmaat ota vastaan mikäli väkisin yritetään palauttaa, pitää siis yrittää vapaaehtoisuuden kautta.
Suomeen jää siis noin 50 tuhatta. Kun perheitä aletaan yhdistämään voi tuon luvun kertoa ainakin kolmella. Heistä reilusti yli puolet tulee pk-seudulle. Helsingissä on jo nyt 20 tuhatta hakemassa kaupungin asuntoa, hakemuksista suurin osa on kiireellisiä. Vantaalla ja Espoossa asuntotilanne ei ole yhtään parempi. Aika mielenkiintoinen tilanne, etenkin ensi vuodesta tulee mielenkiintoinen jos Suomen talous ei lähde nousuun. Yhteiskuntarauha on koetuksella.- Rasismille.stoppi
Suomi on rikas maa, meillä on varaa auttaa pakolaisia. Sitä paitsi asiantuntijat ovat sitä mieltä että kestävyysvajeen kannalta on vain hyvä että saamme maahamme aktiiviväestöä. Suomi vanhenee, tarvitsemme tekeviä käsiä koska syntyvyys on niin alhainen.
- TaasPaskaa
Rasismille.stoppi kirjoitti:
Suomi on rikas maa, meillä on varaa auttaa pakolaisia. Sitä paitsi asiantuntijat ovat sitä mieltä että kestävyysvajeen kannalta on vain hyvä että saamme maahamme aktiiviväestöä. Suomi vanhenee, tarvitsemme tekeviä käsiä koska syntyvyys on niin alhainen.
Rikas maa? Ei mitään luonnonvaroja, jos puuta ei lasketa. Talous romahtamassa uuslukutaidottomuuden aikaan. Tilanne paranee helvetisti isisin sponsoroinnilla.
Ei niin. Idiootteja nämä toisetkin, mutta totuus ei tuosta enää kauempana voi olla. Tulevaisuudessa, ainakain EU:n pysyessä kasassa, työttömyys on Espanjan tasolla. Sen kanssa pitäisi pystyä elämään.
- Nytryhtiähyysärit
Suvakkien suosio hiipuu,ja joukot harvenee jokaisesta matun tekemästä väkisin makuusta.
Nyt SPR naiset herätys lisaa seksipalveluja matuille ja pian,ettei tarvitse raiskailla pusikoissa.
Ja uutta konserttia pystyyn ja Suvi Auvinen huutamaan torille "mä en pysty hengittää".Siitä se kannatus sitten nousuun lähtee. - Tätä.mieltä
Pitää järjestää rasismin vastainen konsertti Harwall Areenalla johon osallistuvat Suomen kaikki eturivin artistit! Siellä puhuisivat monikulttuurisuutta kannattavat johtavat poliitikot ja konsertti lähetetään suorana tv-lähetyksenä joka kotiin. Tämä jos mikä olisi rasisminvastaista työtä!
- Cheek.Fani
Jos Cheek ottaisi kantaa suvaitsevaisuuden puolesta rasismia vastaan olisi se todella hieno teko ja käännekohta keskustelussa.
Minkäänlaista "sotaa" ei ole, pelkkä somekohu.
Erityisesti ei ole olemassa kahta "ääripäätä", vaan on joukko mieleltään helposti nyrjähtäviä, joiden tunnereaktiot ovat saaneet suhteettomasti medianäkyvyyttä sekä toisaalta ylivoimainen enemmistö suomalaisista, jotka suhtautuvat asioihin tyynesti.
Mieleltään nyrjähtäneiden taustalla on kaksi ihmisryhmää. Toisaalta psykososiaalisia ongelmia, jotka he projisoivat turvapaikanhakijoiden pelkäämiseen ja pilkkaamiseen. Toisaalta ikävään työhönsä turhautuneita, joista on kivaa saada vähän jännitystä.
"Suvakki"-termin käyttö "ääripäänä" on pelkkää roskaa. Ylivoimainen enemmistö terveistä suomalaisista ei välitä "maahanmuuttotulvasta" ja/tai mieleltään nyrjähtäneistä "maahanmuuttokriitikoista" paljoakaan. Eikä ole syytäkään.
Se mitä tässä vaiheessa tarvitaan on hymyilevän, turvallisen vanhemman asenne, joka laittaa höpöpuheet omaan arvoonsa. Hallituksesta ja mediasta sitä ei ole löytynyt, mikä on mahdollistanut erilaisten intressipiirien hyödyntävän koko somekohua.- Näin.se.vain.on
""Suvakki"-termin käyttö "ääripäänä" on pelkkää roskaa. Ylivoimainen enemmistö terveistä suomalaisista ei välitä "maahanmuuttotulvasta" ja/tai mieleltään nyrjähtäneistä "maahanmuuttokriitikoista" paljoakaan. Eikä ole syytäkään."
Tuo on kyllä täyttä roskaa. Pakolaistulva maksaa tänä vuonna tuhat miljoonaa euroa ja ensi vuonna vielä enemmän. Nämä ovat sellaisia summia jotka etenkin huonoina aikoina varmasti kiinnostavat suomalaisten enemmistöä. Eikä nuo ahdistelu ja raiskausuutisetkaan jätä kuin harvat kylmäksi. Ei suomalaiset siitä pidä että ensin haukutaan ruoka, majoitus ja sitten vielä aletaan ahdistelemaan ja raiskaamaan. Sinä elät jossain punavihreässä kuplassa. - Radio.Novassa
Cheek.Fani kirjoitti:
Jos Cheek ottaisi kantaa suvaitsevaisuuden puolesta rasismia vastaan olisi se todella hieno teko ja käännekohta keskustelussa.
Cheekhän on irtisanoutunut rasismista Radio Novan ohjelmassa. Kyseessä oli kampanja.
- opportunistejaoommejoo
Niin. asetelmahan on saman tyyppinen kuin kirkkoon kuulumisessa. Enemmistö makselee veroa, kun haluaa varmistaa, ettei jää taivaspaikka ainakaan siitä kiinni, jos se sattuukin olemaan olemassa. Kirkossa käy ehkä yksi kahdestakymmenestä jäsenestä.
Samalla tavalla kyttäillään nyt voimasuhteiden kehittymistä, jotta osataan siirtyä oikealla hetkellä voittajien puolelle. Niin selkärangattomia me olemme. Poliitikot ovat tässäkin suhteessa pienoiskuva kansasta, eivät sen oppi-isiä.- Näin.se.vain.on
Suvakkien asema on kyllä heikko ja se vain entisestään heikkenee kun keväällä ja kesällä raiskaukset lisääntyvät räjähdysmäisesti.
- SuvakkiAntavainen
Suvakit panee a*inoita maahanmuuttokriittiset eivät.
- loppuhyvinkaikkihyvin
Aloittaja kysyi viimeisessä lauseessa että mihin majoitetaan ja kuka maksaa ?
Suurin osa porukasta ei tule työllistymään todennäköisesti koskaan mutta haluavat ehdottomasti suurimpiin kasvukeskuksiin.
Mahtava tilanne. - Suomalaiset.maksaa
Kuka nyt jossain Kirkkonummella tai vielä syrjemmässä tahtoo asua etenkin kun on nuori viriili mies. Stadiin ne tahtoo, Espoo ja Vantaakin voi aluksi kelvata mutta lopullinen päämäärä on Stadi. Yhteiskunta maksaa vuokran ja elämisen, ei mitään hätää.
Elintasopakolaiset nauraa koko matkan pankkiin!
- kyykkyyn
Näiden loisijoiden kulut maksetaan sillä, että kantasuomalaisilta leikataan yhä enemmän ja enemmän ja peruspalvelujen hinnat hilataan pilviin. Tämähän näkyy jo nyt. Kaikessa muussa säästetään ja leikataan, mutta maahanmuuttoon varatuista rahoista ei. Otat yhden sompun tänne, niin perheen yhdistämisen myötä sieltä tulee koko kylän porukka mukaan on ne sukua keskenään tai ei. Ja täällä menee kaikki skeidapuheet läpi hölmölän viranomaisten niitä mitenkään kyseenalaistamatta. Ryssät tekee bisnestä mamuilla ja Suomen paskahousupoliitikot vaan odottelee ja uskoo että tilanne joskus paranee. Kuinkahan monta vuosikymmentä siihen menee? Ollaan mukaolevinaan niin EU:ssa mutta silti madellaan ryssien edessä kuin silloin ennen pahimman suomettumisen aikaan.
- safgipo
Hallituksessa on perussuomalaisetkin mukana, Timo Soini on varapääministeri. Onko hänkin paskahousupoliitikko?
- Ei.heitä.äänestä
Soinin joukko on pettänyt kaikki vaalilupauksensa. Tai yhdestä on vähän toteuttanut, autoveroa on pikkuriikkisen alennettu. Persupuolue on valehtelijoiden kopla!
- lpglpgp
Siis mikä ihmeen ääripää? Yli 90 prosenttia suomalaisista ei hyväksy hallitsematonta maahanmuuttoa, eli ovat maahanmuuttokriittisiä, mikä ei tarkoita rasismia tai että pakolaisia ei pitäisi auttaa mahdollisuuksien mukaan, joten kyllä se nyt on kaukana ääripäästä . kysyisit vain reilusti suvakit vai rasistit.
- Kivimonossa
Enemmistö suomalaista haluaa että suomi ei muutu islamimaaksi, joten mistä paskaviemäristä oikein tietosi ammennat.
- ahudfhrughtugy
Katotaas asia sen jälkeen, kun on jollakin laillisella tutkimuksella selvitetty ( tapahtuu varmaan vuonna 2050?), että kuinka suuri osa Suomen hieman yli viisimiljoonaisesta kansasta on todellisuudessa vuonna 2016 Facebookin jäseniä, jos "kansa" mukamas(!) on jotenkin jakautunut maahanmuuton "vastustajiin" ja "puolustajiin" yksisilmäisen yleisen suomalaisen median rasistisen ja vääristelevän mediahoureen mukaisesti: veikkaanpa, että yli kolme miljoonaa ihmistä Suomen kansasta ei ole sellaisen formaatin jäsen kuin Facebook tai Twitter tms. vastaavat, ollenkaan. Sitten taas ne, jotka kaikkialla suomenkielisessä netissä fanaattisesti vastustavat erilaisuutta ja ihmisoikeuksia ja suurimmin kai siis pakolaisia, niitä (teitä?) on -villi veikkaus- ehkä jotakin alle 5000 ( paljon Hommaforumilla on rekisteröityneitä aktiivikirjoitajia, siitä tulis vihakirjoittajien määrä, oletuksella että samat hörhöt on myös muualla netin sosiaalisissa medioissa?), mutta kuten viisaus menee, niin yksikin pahaa ajatteleva tyhmä saa enemmän pahaa pahuudellaan aikaan kuin sata viisasta voisi ikinä pahan edessä saada aikaan hyvää. Kuitenkin esimerkiksi "somekohut" johtuvat ainoastaan siitä, että esimerkiksi toimittajat ja tutkijat jotka on pakotettu tasaperseellään internetin äärellä ruikkimaan kaiken aikansa persettään puuduttaen ja seuraamaan tavisten töräyksiä Zuckerbergin firman välittämänä, ne on se vähäinen kansanosa, ehkä sellaset max 300000 ihmistä, jotka eniten on Facebookissa. Niiden jälkeen tulee tietysti limaiset yrittäjät ja konsultit jotka myös työkseen netissä, määrä ehkä 50000 ihmistä, poliisitkin on kaiken aikansa netissä, joku 2000 ihmistä. Tota: Suomen kansasta verraten pieni osa on internetissä, ollenkaan. Itse en luottaisi Facebookiin yhtään sen enempää, kuin ikinä luottaisin vaikka johonkin rikollisten MV-lehtiin tai sellaisiin, tai siihen mitä tämä foorumi tässä Suomi24 väittää.
- Tuoliuy
Suvakit tuomittava maanpetoksesta
- MattiMarsu
Näin nätisti Juha Plump Kiuruvedeltä puhuu suvakeista ja puolustaa Suomea julkisella palstalla:
"Ja idioottisuvakki on idioottisuvakki.Mikä helvetti näissä vuohen rakastelioissa on niin ihanaa että ei ole mitään sellaista tekoa mikä saisi teidän vankkumattoman rakkautenne horjumaan.
Mutta siitä te suvakit saisitte maistaa itse sitä mitä te hyysäämällä näitä elukoita saatte aikaan kun ne käyvät raiskaamaan lapsia. Mutta eihän se tietenkään teistä pahalta tunnu, päinvastoin sitähän te oikein tunnutte kerjäävän näiltä arabianlumoojilta kun ne on niin kunnollisia ja rehellisiä rakastajia että ne ottaa vaikka väkisin sen lapsen/naisen minkä allu heidän eteensä johdattaa!
Ei niin vielä, tällä hetkellä riittää vielä raiskaukset ja sikailu, mutta tulee vielä muutakin ja jokaisesta raiskauksesta ja kuolemasta jonka nämä elukat aiheuttaa olette vastuussa te suvakit jotka näitä tänne hilaatte ja paapotte.
Kysytään mieluummin kuinka monta kaulaa nämä partaiset"lapset" ehtivät katkaista ennen kuin lähtivät suomeen lomailemaan? Paljonko maksaa Suomelle ennenkuin näistä yksikään on pystyvä edes opiskelemaan jotain? Ja se on paskapuhetta että näistä yksikään lähtisi pyyhkimään "vääräuskoisten" perseitä!toiset on oikeilla profiileillaan täällä puolustamassa Suomen lapsia joutumasta näitten mokkakikkeleitten eläimellisten himoraiskausviettien uhriksi! Oletkohan sinä jotenkin hidas vai muutenvaan jälkeenjäänyt?
Entäs jos nämä kaksi parasta ennen päivänsä jo kirkkaasti ohittaneet jokinorsut vietäisiin sinne rajantaa kun ei teillä ole mitään viisasta ja järkevää sanottavaa." - Anonyymi00028
- Anonyymi00029
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san1812356- 581305
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621177Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661137Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?1871068Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j3731059Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1221018- 951010
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153982Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka58975