Poliisi vaatii jälleen lisävaltuuksia

Poliisilla on Suomessa enemmän valtuuksia kuin kaikissa muissa EU-maissa yhteensä, mutta mikään ei riitä. Nyt poliisi haikailee autojen rekisteritunnusten rajatonta poliisirekisteriä.

Kamera-autoillaan poliisi nappaa vastaantulevien autojen rekisteritunnukset talteen ja sitten tutkii, onko autolija syyllistynyt kenties johonkin muuhunkin rikokseen kuin autoiluun.

Seuraavaksi poliisi varmaan vaatii perustuslain muutosta, koska perustuslain mukaan jokainen Suomen kansalainen on lähtökohtaisesti syytön. Syyllisyys on erikseen todistettava, mutta syyttömyyttä ei tarvitse todistella.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Poliisi voi jo rekisteritunnuksen perusteella tarkistaa katsastustiedot ja vaikkapa Trafi-maksun maksamisen. Ihan normaalia.
Kuljettajan tietoja ei rekkarinumeron kautta saa ongittua, koska ei ole varmaa, kuka autoa kuljettaa.

Äänestä

Toivottavasti koko poliisilaitos lakkautetaan, kaikki toimipisteet.
Tavallisen kansan kyylääjiä, kapitalistien rakkikoiria.

Äänestä
  • villi länsi takaisin, loppuu paskasakin riehuminen.

    Äänestä

Ymmärrän sinänsä nuo lisävaltuus vaatimukset.
Kuitenkin ennen, kun lisävaltuuksia myönnetään, poliisissa pitä suorittaa 'puhdistus', aivan joka tasolla, niin kentällä kuin johdossa ja hallinnossa.
'Puhdistuksella' tarkoitan epäsopivien henkilöiden poistamista.
Poliisissa niin kentällä, johdossa, kun hallinnossakin on todella paljon henkilöitä jotka eivät henkisten ominaisuuksiensa johdosta sovi tehtäväänsä.
Esimerkiksi kentällä, osa poliiseista suhtautu työhönsä hyvin hyvin tunnepitoisesti.
Em. henkilöiden tasapaino järkkyy välittömästi, jos heitä huomautetaan tehdystä virheestä. Tekemäänsä virhettä he yrittävät peitellä egoilemalla ja täysin turhalla käskyttämisellä.
Tampereen poliisikoulu on avainasemassa. Heidän täytyisi kehittää menetelmä
jolla he tunnistaisivat alokkaista sen ei toivotun aineksen.

Äänestä

Medioissa kovempaa poliisivaltiota vaativat, äärioikeiston Lindström ja Selänne, ovat vain vaatimassa lisää sääntöjä, rangaistuksia ja poliisivaltiota tavalliselle kansalle, lisää valtaa veropakolaiseliitille.

http://blogit.kansanuutiset.fi/toimittaja-testaa/suomen-suurin-sisainen-turvallisuusuhka-on-poliisi/

On säälittävää, että hienon jääkiekkouran tehnyt Selänne, alentuu äärioikeistopropagandaan. Eivät ne välitä köyhien naisten perusturvallisuudesta, jos välittäisivät leikkauksia ei tehtäisi ja perusturva laitettaisiin heti kuntoon, jokaiselle suomalaiselle naiselle ja miehelle.

Äänestä

Täyttä totta!
Jos omistat ABC -ajokortin ja olet täyttänyt 50 v., sinulta velvoitetaan lääkärintodistus KAHDEN vuoden välein.

Jokainen tässä suomalaisvihamielisessä, mamuja nuolevassa, kieli Brysselin hinttien perseessä olevassa maassa tajuaa sen, että kunnallisiin terveyskeskuksiin on kuukausien jonot ja yksityiset kyllä osaavat rahastaa!

Nyt viimeksi tarkastuksen yhteyteen oli liitetty kysely kuinka usein käyt baarissa!

Odotan mielenkiinnolla kyselyä, että olenko hetero ja sillä syyllä evätään ajokortti!

HAISTA VIRKAHENKILÖPERKELE OMA ANUKSESI!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


taaltapesee kirjoitti:

Poliisilla on Suomessa enemmän valtuuksia kuin kaikissa muissa EU-maissa yhteensä, mutta mikään ei riitä. Nyt poliisi haikailee autojen rekisteritunnusten rajatonta poliisirekisteriä.

Kamera-autoillaan poliisi nappaa vastaantulevien autojen rekisteritunnukset talteen ja sitten tutkii, onko autolija syyllistynyt kenties johonkin muuhunkin rikokseen kuin autoiluun.

Seuraavaksi poliisi varmaan vaatii perustuslain muutosta, koska perustuslain mukaan jokainen Suomen kansalainen on lähtökohtaisesti syytön. Syyllisyys on erikseen todistettava, mutta syyttömyyttä ei tarvitse todistella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu