Rasistiksi leimaaminen RIKOS

Leimatuksi joutuvan tai leimatuksi tulevaan "ryhmään" kuulumiseen kokevan ihmisen tulisi tehdä rikosilmoitus kunniankoukkauksesta ja kiihottamisesta kansanryhmää vastaan esitetyistä lausunnoista.
1155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Turvapaikanhakijoista 99,85 prosenttia ei epäilty seksuaalirikoksista

Äänestä
  • onks ne sitten tuomittu. epäily on vähä eri asia.

    Äänestä

  • jkdjfkj kirjoitti:

    onks ne sitten tuomittu. epäily on vähä eri asia.

    Ootko joku jälkeenjäänyt?

    Äänestä

  • ihan asiallinen. Vastaa.

    Äänestä

  • oik.yo kirjoitti:

    ihan asiallinen. Vastaa.

    Ei ole

    Äänestä

Olen mielelläni rikollinen, jos omakohtainen mielipiteeni että minusta Matti Putkonen, Jussi Halla-aho ja Sebastian Tynkkynen ovat rasisteja, tekee minusta rikollisen. Olen alta nelikymppinen ja en muista, että kymmenen vuotta sitten olisi tarvinnut kokea yhteiskunnan ilmapiiriä uhkaavaksi tai edes ajatuksena koskaan joutunut ajattelemaan ettei päättäjiin voisi luottaa, vaan silloin oli päivänselvää, että minkään puolueen puoluesihteeri ei saanut julistaa vihalistojaan toisen demokraattisesti vaaleilla eduskuntaan valitun puolueen kansanedustajista, silloin ei mikään rasismia suoltanut olisi voinut olla minkään puolueen edes nuorisojärjestön puheenjohtaja ja silloin ei ollut myöskään opportunisteja, jotka nettiagitointi- vihapuheen ja yleiseurooppalaisen äärioikeistolaismentaliteetin ja ihmisten kurjistumisen varjolla harjoittais asiatonta vihapelottelupuhetta suvaitsevaisia kohtaan. Kyllä tottakai siitä tietysti tekisin heti rikosilmoituksen, jos saisin tietooni että olen someihminen, kun en ole. En ole missään minkään internetin sosialisen median jäsen ja tännekin olen aina kirjoittanut vain nimettömästi ja asiallisesti ja rekisteröitymättä koskaan Suomi24:n millään nimimerkillä. Samaa tuskin voi sanoa omasta mielestään "maahanmuuttokriittisistä" = netin vihakirjoittajista, nimittäin heillä on oikeus jostakin sairaasta syystä "jakaa" kavereidensa kanssa sitä, kun tavis kirjoittaa Suomi24:n - yksityisyydensuoja ja sananvapaus tavallisella kansalaisella internetissä niin siis missä ja minkätasoinen? Tosin ainoastaan mielisairaat edes jakaisi nimettömiä tekstejä missään.

Äänestä

No pessujen hakkujat vihervasemmiston ääriainekset heitä tulee seurata tarkasti.

Äänestä
  • Ainoa joka on ollut mielenosoituksissa väkivaltainen poliisia ja yhteiskuntaa kohtaan on ollut VASEMMISTO VASEMMISTO JA VIELÄ KERRAN VASEMMISTO.

    Äänestä

  • Oot väärässä. Facebookissa on pahimmat rasistit. Minusta kaikki Facebookin jäsenet vois laittaa linnaan, jotka on käsittäneet sen konseptin siten, että siellä kyyläillään ja vittuillaan niille selkien takana, jotka ei ole omia kavereita - niihin ei kuulu suvaitsevaisia, jotka siten toimii. Olen ylpeä itsestäni, kun en omaa edes Facebook - profiilia, en tarvitse sellaista mihinkään, koska ne mun ystävät jotka on mun ystäviä, pitää muhun yhteyttä muutenkin ja tuntemattomien elämät ei kiinnosta. Myöskään nettikavereita en ole koskaan harrastanut.

    Äänestä

  • kertausonopintojenaiti kirjoitti:

    Ainoa joka on ollut mielenosoituksissa väkivaltainen poliisia ja yhteiskuntaa kohtaan on ollut VASEMMISTO VASEMMISTO JA VIELÄ KERRAN VASEMMISTO.

    UU, sinäko oot siellä oikein Suomen poliisi! Sori sulle, mutta Suomen poliisi ei ole kanssasi samaa mieltä, etteikö vasemmistolaisille kuuluisi ihmisoikeudet. Häh, mä ainakaan en ole elämässäni ollut yhdessäkään mielenosoituksessa ja siitä huolimatta laittomat rasistit sun kaltaiset on pelotelleet mut puolikuoliaaksi tässä Suomi24- foorumilla laittomilla vihateksteillä, joissa vihaatte vasemmistolaisia.

    Äänestä

Anarkistien piiloutuminen burgha-naamioon ON KIELLETTY !
Mielenosoituksissa ei saa käyttää naamiointia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


samalaki kirjoitti:

Leimatuksi joutuvan tai leimatuksi tulevaan "ryhmään" kuulumiseen kokevan ihmisen tulisi tehdä rikosilmoitus kunniankoukkauksesta ja kiihottamisesta kansanryhmää vastaan esitetyistä lausunnoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu