Jättiläismajava (Castoroides ohioensis) oli suuri Pohjois-Amerikassa elänyt majava, joka oli 250 senttiä pitkä ja painoi 220 kiloa. Se on siis maailmanhistorian suurin majava, jolla oli jopa 15 senttimetriä pitkät talttahampaat. Jättiläismajava katosi Pohjois-Amerikasta muiden suurten nisäkkäden kanssa noin 10 000 vuotta sitten. Sen jalat olivat lyhyet, joten se oli hidas maalla.
Sen jäännöksiä on löydetty Torontosta, Ontariosta, Ohiosta, Minnesotasta, Indianasta, Wisconsinista, Floridasta ja Kanadasta. Ensimmäinen löytö tehtiin vuonna 1837 Ohiosta, ja siitä laji sai nimen ohioensis.
https://www.flickr.com/photos/stephenr/5311194564
Lajiesittelyssä jättiläismajava! :).
20
312
Vastaukset 20
- Onninsuuntautuminen
Minusta on alkanut pikku hiljaa tuntumaan, että Onni on ihastunut majavaan :D
- Ihavenoticedtoo
:DDD
- elluhallo
Tätä just tarkoitin tossa toisessa ketjussa
Et ONNI ON TYLSÄ
Jos ONNI MENISI trehveille
Niin ONNI varmaan juttelisi naiselle elukoitten sielun elämästä
Uh(*_*)- Humoraalioppi
huumori on vaikea laji. Toisiin vetoa ns. älyllinen huumori joka tarjoaa vitsin ohessa myös sivistystä. Tämä on yleistä esim. Harwardin ja Oxfordin yliopistoissa.
Toisiin vetoaa ns. pierukakka huumori. Makuja on monia. - mikävitsi
Humoraalioppi kirjoitti:
huumori on vaikea laji. Toisiin vetoa ns. älyllinen huumori joka tarjoaa vitsin ohessa myös sivistystä. Tämä on yleistä esim. Harwardin ja Oxfordin yliopistoissa.
Toisiin vetoaa ns. pierukakka huumori. Makuja on monia.Missä on Harwardin yliopisto vai onko se harvardilaisten vitsi kirjoittaa w:llä?
- oxxford
Humoraalioppi kirjoitti:
huumori on vaikea laji. Toisiin vetoa ns. älyllinen huumori joka tarjoaa vitsin ohessa myös sivistystä. Tämä on yleistä esim. Harwardin ja Oxfordin yliopistoissa.
Toisiin vetoaa ns. pierukakka huumori. Makuja on monia.Helppoa on siis hauskan huumorin viljely, joka vetoaa kaikista älykkäimpiin yksilöihin. Sen kun copy-pastaa palstalle joka päivä Wikipediasta itseään kiinnostavan artikkelin. Itse ei tarvitse tehdä muuta kuin keksiä naseva otsikko. Pääseekö tällä tavalla Oxfordiin opiskelemaan?
- elluhallo
ONNI
Sivistykseen kuuluu myös ,että kestää arvostelua(*_*)
Vaistoan pientä....
- biiveri
Ymmärsinkö oikein, että haluaisit jättimajavien palaavan, kun ikävä-palstalle kirjoitit? Sinulla on siis ikävä niitä?
- ghbdfghrtre
onnilla vaan majava mielessä;)
- majavnainen
kyllä :D
- onnionhullu
häivy onni!!!
- Ma-Ja-Va
Hirveä körmy ;D
- majavako
Vääpelikö
- Majavankaveri
majavako kirjoitti:
Vääpelikö
Niin.
- OnniPidätköEläimistä
Mikä On Suosikki Eläimesi?
- Kultahius
No, mut sopis hyvin johonki Narnian tarinoihin. siis majava :)
- kaodakdoaoksd
oadoadiapsdpasdo
- devil.dna
Pidän enemmän tasmanian tuholaisesta.
- dasmaniandevil
tasmaniantuholainen.
- Anonyymi
On se kyllä tosi iso
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062205- 103886
- 66823
- 46800
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21736Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha517716Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76640- 64615
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23580- 57551
