Suomi tänään

Uutiset kellon ajalla 12.30 - 16.30, 4 tunnin aikana:

- Vastaanottokeskuksessa puukotettiin miestä useita kertoja
- Varkaat tarkkailivat - poliisi tutkii laajaa asuntomurtojen sarjaa
- Poika toi teräaseen kouluun ja uhkaili - iso poliisioperaatio Lohjalla
- Toimitusjohtajan epäilty murha – viisi outoa yksityiskohtaa
- Poliisi varautuu väkivaltaisten katujengien tuloon
- Humalainen mies repi laatat Hollolassa
- Tilasto: Ennätysmäärä talousrikoksia
- Hämeenlinnan kaupunki teki tietovuodosta tutkintapyynnön poliisille
- Toiminta ihmetyttää irtisanomisaallon keskellä
- Mies ajeli lähes kolmen promillen humalassa Kaskenkadulla
- Sairaalasta kadonnut vanhus löytyi menehtyneenä
- Tullin pääjohtaja rikosepäiltynä
- Kaukojunaliikenne loppuu lähes tyystin Kirkkonummelta
- Terrorimurhista epäillyt kaksoset pysyvät vangittuina
- Toimitusjohtajalle vankeutta ympäristön turmelemisesta
- Europol julkaisi listan Euroopan etsityimmistä rikollisista – mukana suomalaisia
- Nainen maksoi ulosottomaksujaan heinolalaisen hotellin tililtä
- Pöytyän ulkorakennuspalo mahdollisesti tuhopoltto
- Sarjavaras jäi verekseltään kiinni – Iski öisin iäkkäiden ihmisten koteihin
- Päihtyneen 14-vuotiaan raiskannut mies tuomittiin vankeuteen
- Rikolliskoplaa epäillään yli 150 laittoman maahantulon järjestämisestä
- Mies tunkeutui ihmisten koteihin asukkaiden ollessa nukkumassa
- uhkailu kestänyt viikkoja: Pidän automaattisen soitonhylkäyksen päällä
- Poliisi Helsingistä: Katuturvallisuus parani, seksuaalirikokset lisääntyivät
- KRP:n nettitiedustelijat pelkäävät: Hyväksikäyttäjät lähestyvät lapsia pelien kautta

Asutko sinä tässä maassa? Minä en asu. Miten siellä pystyy elämään?Pelkääkö keskusrikospoliisikin?
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei pelkää, poliisivoimia karsitaan kovalla kädellä, ketä sinne jää pelkäämään ja mitä, liiallista rikastumistako, meillähän on unelma.

Äänestä

Mikä unelma, mistä? Hallitushan ilmiselvästi kiusaa kansalaisia - tai siis kaikki kiusaavat kaikkia. Halutaanko Suomessa saada kaikki ihmiset hulluiksi? Netistä kun lukee uutisia, tulee ihan epätodellinen olo Suomesta. Mitenkä minä tämän sanoisin... Suomea ei pysty käsittämään. Uutisten mukaan se ei vastaa mitään normaalia valtiota, eikä ihmiset toimi normaalisti, sillä tavalla kuin muualla. Voiko nuo uutiset olla totta?

Äänestä
  • Tämä on tosi vaikea selittää, mutta ilmeisesti, jos asuu tuollaisessa jatkuvassa hulinassa, niin sitä pitää normaalina, kai. Varsinkin, jos ei ole kokenut muuta.

    Asun alueella jossa on tiiviisti kaksi-kolmetuhatta ihmistä, olen asunut yli kaksikymmentä vuotta. On lukematon määrä liikkeitä, liikennettä, ihmisiä, lapsia, koiria. Paljon vanhuksia. Mutta en koskaan ole nähnyt yhtäkään häirikköä, juopunutta, varkaita, rähinää, riitaa. En mitään.

    Mikään ei myöskään ole koko aikana muuttunut. Liikkeet on samat, sukupolvi vain vaihtuu, kun nuoremmat jatkavat. Bussit kulkee täsmälleen samaa linjaa, on samat pysäkit. Ravintoloissa samat ruokalistatkin. Ihmiset tosin ovat vanhentuneet ja lapset kasvaneet, mutta muuttavat sitten vain lähelle,niihin asuntoihin, jotka vapautuvat vanhemmalta väeltä. Olisikohan tällainen säännöllisyys suomalaisesta tylsää? Kaikki syövät täsmälleen samaan aikaan päivästäkin.

    Perheet tietysti, usea sukupolvi asuu aina lähellä. Samassa kerrostalossa tai sitten yhdessä. Kerran tosin yksi mies heitti ravintolan terassilla tuolin, ja joku soitti poliisit. En tiedä, että mistä hän suuttui. Kaksi poliisia istui jalkakäytävän reunalle juttelemaan hänen kanssaan. Istuivat siinä varmaan toista tuntia, ja mies tuli pyytämään muilta anteeksi ja lupasi, ettei koskaan enää tee niin, ja poliisit lähti pois.

    Miksi te tappelette?

    Äänestä

  • Sananmukaisesti: täältä katsoen Suomi on kuin helvetin esikartano.

    Äänestä

Otetaan tältäkin päivältä esimerkki: kertokaa minulle, että miten on mahdollista, että kaupungin asukkaiden rahoilla maksetaan yksityisen ihmisen kiusaamiset? Kertokaa minulle miksi joku kiusaa työntekijöitään, kun pitäisi työt hoitaa. Kaikesta tästä tehottomuudesta ja huonoudesta lasku menee jälleen jonkun asukkaan asumiskuluista. Miten tämä on mahdollista? Siis kaupungin tulee maksaa MYÖS heidän oikeudenkäyntikulut. Tässä lasku kaupungin asukkaille:

"Miesten määrätyt korvaukset vaihtelevat 42 000 eurosta 52 500 euroon. Kaupungin tulee maksaa myös heidän oikeudenkäyntikulunsa jotka nousevat yli 30 000 euroon."

Missä on kokonaissumma, minkä tämä tuli maksamaan asukkaille? Miksi sitä ei kerrota? Miksi näitä kiusaajia suojellaan? Saavatko he pitää työpaikkansa kaupungilla?

Tässä oli vaarallisia tilanteita, joissa jopa ulkopuolisten henki oli vaarassa? Minkä tuomion saavat kiusaajat? Miksi he todellisuudessa tekivät tällaista, halusiko joku rikollisjärjestö tuon huoltotoimen itselleen ja oli maksanut kiusaajille rahaa kiusaamisesta? Olivatko kiusaajat vain mielenhäiriöisiä?

Tällainen ei ole mahdollista kuin Suomessa:

"Poliisi epäili erään kiinteistön asukkaan yrittävän itsemurhaa. Asunnossaan asukas ei ollut. Poliisi halusi nähdä hänen autotallinsa. Huoltomies ei kuitenkaan ilmaan tietokantaoikeuksia saanut selville, mikä talli kuului kyseiselle asukkaalle. Hänen piti soittaa päällikölle keskellä yötä, myöhemmin huoltomies sai nuhteet virkavallan käskyn vuoksi.

Yksi huoltomies joutui kertomansa mukaan käymään asiakkaiden vessoissa, koska ei päässyt työpaikalleen. Työntekijä saapui kierrokseltaan muutaman minuutin yli neljä iltapäivällä, muttei päässyt portista sisään ilman kulkulupaa.

Yhdelle huoltomiehelle ei annettu toimivaa matkapuhelinta, ja sitten sama mies sai nuhteita koska ei vastannut puheluihin. Ratkaisuksi mies otti käyttöön oman vanhan puhelimensa, johon pani työnantajan kortin."

Minä ihmettelen, jos tällaisia maksetaan valtion/kaupungin veronmaksajien varoista ja ihmettelen, jos uutisessa ei sanota, että mitä tämä tuli kansalaisille maksamaan, eikä kerrota, että miten tällaisia ihmisiä rankaistaan tai tutkitaanko heidän mielenterveys tai saavatko he pitää oman työpaikkansa.

Joskus työnjohto antoi normaalijärjen vastaisia määräyksiä, kuten käskyn lapioida ensi ja ajaa sitten lumet pois traktorilla. Käytännössä tuo järjestys tarkoitti sitä, että huoltomies joutui kerran vielä lapiolla viimeistelemään lumityöt.

Työntekijöiden erikoisaika- ja hälytyslisiä heikennettiin ilman, että asioista olisi käyty todellisia yt-neuvotteluja.

Pienellä työpaikalla vallitsi oikeudessa esitetyn mukaan viime vuosikymmenen vaihteessa pelon ilmapiiri."

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016013021036276_uu.shtml

Minä en ymmärrä, että miten tällainen on ollut edes mahdollista, ja miten siitä kerrotaan ihmisille melkein kuin normaalina asiana, mutta myös vajavaisin tiedoin. Silti kuin hyväksyttynä asiana. Todella epänormaalia. Tapahtuuko tällaista paljonkin Suomessa?

Äänestä
  • Mikä merkitys on sillä mitä hallitus sanoo tai tekee, tai onko maassa turvapaikanhakijoita vai eikö ole, jos ihmisten ihan oma, jokapäiväinen elämä on tällaista? Tämä synnyttää jo itsessään vihaa ja aggressiota, joka taas lisää sitä ympäristöön. Miten jaksaa ottaa muut huomioon, jos on itse koko ajan kiusattavana ja vielä työssä joka pitäisi pystyä hoitamaan.

    Äänestä

Helvetin esikartanon takahuone löytyy suljetuilta osastoilta. Mitä saatanan petoihmisiä Suomessa asuu ja tekee töitä?

"Potilaita pahoinpideltiin vuosien ajan Turussa

Potilaiden tiedottomaksi ylilääkitsemistä, nöyryyttämistä ja fyysisiä pahoinpitelyjä, laittomia pakkoeristyksiä ja lääkevarkauksia. Tällaista oli arki vanhuspsykiatrian suljetulla G1-osastolla Turun kaupunginsairaalassa".

http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/848886/Potilaita pahoinpideltiin vuosien ajan Turussa

Lukekaa ja ihmetelkää ja kauhistelkaa - tällainen on suomalainen! Jos lukisitte samaa tarinaa jostakin muusta maasta, niin voi luoja miten kalkattaisi kielet. Mutta kun kyseessä on Suomi, niin kaikki peitellään ja salataan ja syötetään vaan entistä pahempaa "Maailman paras Suomi" -propagandaa, jolla ei koskaan ole ollut mitään katetta mihinkään suuntaan!

Ja entäs tämä valtiovallan suojeluksessa tapahtuva toiminta? Suomeen ei ole tullut kymmeniä, vaan satoja, tuhansi, kymmeniätuhansia järjestäytyneen rikollisuuden avustamaa pakolaista - ties ketä.

"Syyttäjä: Järjestäytynyt rikollisryhmä toi maahan laittomasti kymmeniä irakilaisia"

http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/848992/Syyttaja Jarjestaytynyt rikollisryhma toi maahan laittomasti kymmenia irakilaisia

Ja kukas tämän järjesti meille - missä on tutkinta? Missä on totuus? Miten tämä tehtiin, kenelle maksettiin? Kuka on vastuussa:

"Vastaus tuohon ja monen muunkin ongelman kärjistymiseen löytyy siitä, että Suomi on menettänyt itsenäisen päätäntävaltansa.

Me emme voi helpottaa vientiämme alentamalla valuuttamme arvoa, koska olemme osana euroaluetta. Me emme voi elvyttää suosimalla julkistaloudessa omia yrityksiämme, koska olemme sitoutuneet EU:n vapaan liikkuvuuden ja kilpailudirektiivien noudattamiseen. Me emme voi kasvattaa markkinoitamme Venäjän suuntaan, koska EU käy taloussotaa Venäjän kanssa ja me olemme sidotut EU:n määräämiin pakotteisiin.

Ja kaikesta tästä me maksamme EU:lle. Viimeisin nettojäsenmaksumme oli yli miljardin.

Samaan aikaan valtio tinkii työttömyysturvasta, vanhustenhoidosta, lapsiperheiden tukemisesta, terveydenhuollosta jne.

Miksi Suomi toimii näin räikeästi omia etujaan vastaan?"

http://www.ts.fi/mielipiteet/lukijoilta/814203/EUsta eroaminen toisi huimat saastot

Entä sitten maanpuolustustilanne? Kuka päättää, kuka tekee, kuka valvoo? Jospa nekään eivät tienneet?

"Keskiviikkona Facebookiin kirjoittanut Arhinmäki nostaa esille kaksi esimerkkiä, joissa hänen mukaansa ulkoministeri Timo Soini (ps) ja puolustusministeri Jussi Niinistö (ps) eivät ole omatoimisesti ja avoimesti kertoneet Yhdysvaltojen tulevista harjoituksista Suomen ilmatilassa ja maaperällä."

http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/849007/Arhinmaki syyttaa ministereita tietopimennosta

Suomi-selfie tänään.

Äänestä
  • Mutta hei! - Tuo salailukulttuuri juontaa juurensa EU:n - katsokaas, kun kansa ei ymmärrä, niin hallitusten on vain uskallettava tehdä päätöksiä, kun meillä ei ole vaihtoehtoa. Ettekö nyt ymmärrä. Ja sen vuoksi salassa Lehtisen mukaan, koska emme pystyneet perustelemaan näitä päätöksiä uskottavasti. Siksi olemme nyt tässä jamassa.

    EU:ssa kokous vuonna 2005:

    "Lasse LEHTISEN (PSE, FI) mukaan kansanäänestysten aikaansaama eurooppalainen kriisi on osoitus siitä, että poliittinen eliitti ei saa yhteyttä kansalaisiin. "Julistusten ja todellisuuden välinen ero on niin suuri, että valitsijat ovat lakanneet kuuntelemasta".

    Lehtisen mukaan "kansanäänestykset eivät sovi yleiseurooppalaisen päätöksenteon välineeksi". Hän sanoi, että kansallisten hallitusten ja parlamenttien on uskallettava tehdä päätöksiä."

    http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT PRESS DN-20050622-1 0 DOC XML V0//FI

    Tältä se nyt näyttää, kun uskalsivat. Ja mikä sitten on tässä touhussa mukana olleen poliitikon näkemys 13 vuoden uskaltamisen jälkeen? Se on tällainen:

    "– Jälkikäteen olen aika shokissa siitä, että tämä kaikki on voinut tapahtua ja että olen ollut osa tapahtumasarjaa, vaikka yritinkin inistä vastaan. Mietin, miten kaikki on mahdollista? Siksikö, että politiikka on pohjimmiltaan retoriikkaa? Joka keksii parhaimmat tarinat, iskusanat ja kielikuvat, menestyy vaikka todellisuus olisi vapaata pudotusta, Korhola kirjoittaa."

    http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/korhola punainen-45501

    Olisiko sittenkin pitänyt kysyä kansalta, jos vaikka kansalaiset olisivat jopa pystynyt omat ajatuksensa perustelemaan?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


outomaa kirjoitti:

Uutiset kellon ajalla 12.30 - 16.30, 4 tunnin aikana:

- Vastaanottokeskuksessa puukotettiin miestä useita kertoja
- Varkaat tarkkailivat - poliisi tutkii laajaa asuntomurtojen sarjaa
- Poika toi teräaseen kouluun ja uhkaili - iso poliisioperaatio Lohjalla
- Toimitusjohtajan epäilty murha – viisi outoa yksityiskohtaa
- Poliisi varautuu väkivaltaisten katujengien tuloon
- Humalainen mies repi laatat Hollolassa
- Tilasto: Ennätysmäärä talousrikoksia
- Hämeenlinnan kaupunki teki tietovuodosta tutkintapyynnön poliisille
- Toiminta ihmetyttää irtisanomisaallon keskellä
- Mies ajeli lähes kolmen promillen humalassa Kaskenkadulla
- Sairaalasta kadonnut vanhus löytyi menehtyneenä
- Tullin pääjohtaja rikosepäiltynä
- Kaukojunaliikenne loppuu lähes tyystin Kirkkonummelta
- Terrorimurhista epäillyt kaksoset pysyvät vangittuina
- Toimitusjohtajalle vankeutta ympäristön turmelemisesta
- Europol julkaisi listan Euroopan etsityimmistä rikollisista – mukana suomalaisia
- Nainen maksoi ulosottomaksujaan heinolalaisen hotellin tililtä
- Pöytyän ulkorakennuspalo mahdollisesti tuhopoltto
- Sarjavaras jäi verekseltään kiinni – Iski öisin iäkkäiden ihmisten koteihin
- Päihtyneen 14-vuotiaan raiskannut mies tuomittiin vankeuteen
- Rikolliskoplaa epäillään yli 150 laittoman maahantulon järjestämisestä
- Mies tunkeutui ihmisten koteihin asukkaiden ollessa nukkumassa
- uhkailu kestänyt viikkoja: Pidän automaattisen soitonhylkäyksen päällä
- Poliisi Helsingistä: Katuturvallisuus parani, seksuaalirikokset lisääntyivät
- KRP:n nettitiedustelijat pelkäävät: Hyväksikäyttäjät lähestyvät lapsia pelien kautta

Asutko sinä tässä maassa? Minä en asu. Miten siellä pystyy elämään?Pelkääkö keskusrikospoliisikin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu