Elisa viihde myyty vanhuksille

http://www.msn.com/fi-fi/uutiset/kotimaa/viranomainen-ärähtää-elisa-viihteestä-”myyty-vanhoille-ihmisille-jotka-eivät-ymmärrä”/ar-BBoRnA0?li=AAaDcIL&ocid=mailsignoutmd

Tuo on todella törkeää, kun puhelinmyyjät myyvät kaikkea pakolla vanhuksille, jotka eivät asioista enää mitään ymmärrä
10137
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Sama täällä kaupattiin ja kysyin paljoko maksu halpenee kun otan paketin, no ei halventunut vaikka myyjä niin sanoi, no enää ei ole eikä tule elisaa.

Äänestä

Minulle kaupataan vähän väliä viihdepakettia sillä verukkeella että laajakaistamodeemini on jo neljä vuotta vanha ja kaupittelija väittää pokkana että kaista hidastuu koko ajan kun on vanha modeemi.

Saat ILMAISEKSI uuden modeemin toistaa ELISAn kaupustelija kuin papukaija ja myöntää kyllä että viihdepaketista joutuu vähän maksamaan.

Vituttaa kun joudun saman tyrkytyksen kohteeksi parin kuukauden välein vaikka kuinka kiellän soittamasta uudelleen ja maksan kuukausittain euron lisämaksun puhelinlaskussa siitä
että minulle ei tyrkytetä mainoksia.

Äänestä
  • "Vituttaa kun joudun saman tyrkytyksen kohteeksi parin kuukauden välein vaikka kuinka kiellän soittamasta uudelleen"
    Kenenkään ei kannata sitä virhettä mennä tekemään, että vaihtaa tuohon Elisa "viihteeseen" vaikka kuinka puhelimessa sitä yritetään mainostaakin.
    Itse menin tuohon lankaan vähän aikaa sitten ja nyt on sitten palkintona ollut nettiliittymä, joka pätkii jatkuvasti.
    Vanha hitaampi toimi kuin Buicki, eipä voi muuta sanoa kuin, että taitaa olla viimeinen Elisa tässä taloudessa.
    Huvittavinta on viellä se, että kun asiasta ilmoittaa ja kyselee mahdollista vikaa niin ei muuta kuin yritetään viellä kaupitella lisää kaikkea sontaa vanhojen toimimattomien päälle, ei hyvää päivää sentää Elisa hei!

    Äänestä

Tutun ja kaverin puhelinnumeron tunnistaa, loput muut soitttajat on puhelin myyjiä yleensä..

Ps ostaa voi ilman puhelin myyjääkin, jos tarviit jotain niin voit mennä elisan sivuille ja tilata yms sivuille ja ostaa mitä tarvii, on se helppoo.

JOS omaisesi ei ole enää järjissään niin hanki sille asiat että saa elää turvallista elämää, vaihda liittymä tarvittaessa/puhelinnumero ja laita se salaiseksi, siihen loppui puhelin myynnit. Tietyissä tilanteissa kannattaa harkita vaikka omaisen kodin live valvontaakin eli kameraa josta näet omaisesi kodin 24/7, helpoin ratkaisu tähän varmaan on ne valmiit ratkaisut kuten nyt hyi hyi kun mainostan mutta ehkä se elisa vahti voi olla ihan hyvä missä ei tarvitse itse mitään ihmeellistä osata säätää.

Äänestä

Tuleeko noi puhelinkauppiaiden tarjokset ja soiton veloitukset asiakkaiden maksettaviksi lisänä puh.maksuihin - tänäänkin viimeksi "valitun alueen harvoille vipasiakkaille arvonnan tuloksena kirja- tai joku supervitamiini -lahja ja lehtitilaus erikoishintaan puolivuotta - mistä he saavat puh.numerot ja os.tiedot - jotkut esittävät jopa synt. aika- ja sosturvatunnustietoakin
- ja epämääräisyyksiin mitä joutunut vanhuksena ja aiemminkin kokemaan - on
kuulunut paitsi kimppuunkäymisiä - myös "ihmevierailuja" - joiden yhteydessä kadonnu vaikka lankapuh.liittymän osakekirjat, pankkipapruja, postit avattuna laatikossa, tai sähköposti ei toimi ja oudosti jouluisten rahapyyntöviestien jälkeen puh.yhteyskin katosi eikä ko. puhelinkaan sen jälkeen toiminut
- en nyt kenenkään yritystoimintaa ja ansiomahdollisuuksia pyri mustamaalaamaan mutta kun ihan alaikäisilläkin näkyy guugletietojen mukaan
olevan bisnestoimintaa ja omia televerkkoja ja sun muuta
- onko laillista invalidivanhuksia silleen painostaa tilaamaan vaikka ties mitä?

Äänestä

Varoituksen sana kaikille, jotka ovat harkinneet Elisa Viihteen hankintaa:
Varokaa kuin ruttoa!!!
En tiedä yhtään tuttua, jolla se pelaisi moitteetta.

Äänestä

Elisa viihde tuli ilmeisesti jonkun tuotteen mukana kokeiluun ilmaiseksi kuukaudeksi ja oletettavasti samassa yhteydessä myös Elisa tietoturva. Koskaan en kyseistä palvelua ole käyttänyt ja olen yrittänyt siitä netin tukichatinohjeen mukaan päästä eroon. Varsinaisesti en huomannut palvelua tilanneenikaan ennen laskujen tuloa. Jossakin kohtaa kuitenkin tilausvahvistukset on lähetetty minulle kummastakin palvelusta. ilmeisesti tuossa vaiheessa olen olettanut ne mainoksiksi ja ohittanut ne lukematta. Ajatuksena ilmeisesti yrityksellä, että ihmiset huomaamattaan maksavat pieniä laskuja käyttämättömistä palveluista, koska peruuttamine on tehty äärimmäisen hankalaksi. Joten varovaisuutta, älkää availko Elisan maileja, voitte vahingossa tilata huomaamattanne jotakin.

Äänestä

Kyllä mulla on ihan hyvin toiminut.

Äänestä

Vanhukselle ainakin ja itsellekin jos markkinoijat ärsyttää kannattaa tehdä puhelinmarkkinointikielto, on toiminut yllättävän hyvin, jopa viikottainen ET-lehden tyrkytys loppui.

Äänestä

Markkinointikielto, jonka liittymälle voi halutessaan asettaa OmaElisan kautta tai tilausvaiheessa estää markkinointiviestit (esim. kaupalliset tekstiviestit ja sähköpostit) Elisalta ja yhteistyökumppaneilta. Markkinointikielto ei ole sama kuin puhelinmyynnin esto.

Puhelinmyynnin voi estää kolmeksi vuodeksi kerrallaan ilmoittamalla siitä Asiakkuusmarkkinointiliiton puhelintarjonnan rajoituspalveluun.

Markkinointikielloista ja puhelinmyynnistä on kerrottu asiakastukisivuillamme täällä: http://elisa.fi/asiakaspalvelu/aihe/sopimusehdot/ohje/markkinointikielto

Emilia/Palstatiimi
http://palsta.elisa.fi

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


VanhuksiaHyväksiKäytetää kirjoitti:

http://www.msn.com/fi-fi/uutiset/kotimaa/viranomainen-ärähtää-elisa-viihteestä-”myyty-vanhoille-ihmisille-jotka-eivät-ymmärrä”/ar-BBoRnA0?li=AAaDcIL&ocid=mailsignoutmd

Tuo on todella törkeää, kun puhelinmyyjät myyvät kaikkea pakolla vanhuksille, jotka eivät asioista enää mitään ymmärrä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu