Elisa viihde myyty vanhuksille

VanhuksiaHyväksiKäytetää

http://www.msn.com/fi-fi/uutiset/kotimaa/viranomainen-ärähtää-elisa-viihteestä-”myyty-vanhoille-ihmisille-jotka-eivät-ymmärrä”/ar-BBoRnA0?li=AAaDcIL&ocid=mailsignoutmd

Tuo on todella törkeää, kun puhelinmyyjät myyvät kaikkea pakolla vanhuksille, jotka eivät asioista enää mitään ymmärrä

10

109

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opelious

      Sama täällä kaupattiin ja kysyin paljoko maksu halpenee kun otan paketin, no ei halventunut vaikka myyjä niin sanoi, no enää ei ole eikä tule elisaa.

    • Vituttaakokopulju

      Minulle kaupataan vähän väliä viihdepakettia sillä verukkeella että laajakaistamodeemini on jo neljä vuotta vanha ja kaupittelija väittää pokkana että kaista hidastuu koko ajan kun on vanha modeemi.

      Saat ILMAISEKSI uuden modeemin toistaa ELISAn kaupustelija kuin papukaija ja myöntää kyllä että viihdepaketista joutuu vähän maksamaan.

      Vituttaa kun joudun saman tyrkytyksen kohteeksi parin kuukauden välein vaikka kuinka kiellän soittamasta uudelleen ja maksan kuukausittain euron lisämaksun puhelinlaskussa siitä
      että minulle ei tyrkytetä mainoksia.

      • ElisaSucks

        "Vituttaa kun joudun saman tyrkytyksen kohteeksi parin kuukauden välein vaikka kuinka kiellän soittamasta uudelleen"
        Kenenkään ei kannata sitä virhettä mennä tekemään, että vaihtaa tuohon Elisa "viihteeseen" vaikka kuinka puhelimessa sitä yritetään mainostaakin.
        Itse menin tuohon lankaan vähän aikaa sitten ja nyt on sitten palkintona ollut nettiliittymä, joka pätkii jatkuvasti.
        Vanha hitaampi toimi kuin Buicki, eipä voi muuta sanoa kuin, että taitaa olla viimeinen Elisa tässä taloudessa.
        Huvittavinta on viellä se, että kun asiasta ilmoittaa ja kyselee mahdollista vikaa niin ei muuta kuin yritetään viellä kaupitella lisää kaikkea sontaa vanhojen toimimattomien päälle, ei hyvää päivää sentää Elisa hei!


    • erwfwwww

      Tutun ja kaverin puhelinnumeron tunnistaa, loput muut soitttajat on puhelin myyjiä yleensä..

      Ps ostaa voi ilman puhelin myyjääkin, jos tarviit jotain niin voit mennä elisan sivuille ja tilata yms sivuille ja ostaa mitä tarvii, on se helppoo.

      JOS omaisesi ei ole enää järjissään niin hanki sille asiat että saa elää turvallista elämää, vaihda liittymä tarvittaessa/puhelinnumero ja laita se salaiseksi, siihen loppui puhelin myynnit. Tietyissä tilanteissa kannattaa harkita vaikka omaisen kodin live valvontaakin eli kameraa josta näet omaisesi kodin 24/7, helpoin ratkaisu tähän varmaan on ne valmiit ratkaisut kuten nyt hyi hyi kun mainostan mutta ehkä se elisa vahti voi olla ihan hyvä missä ei tarvitse itse mitään ihmeellistä osata säätää.

    • töött

      Tuleeko noi puhelinkauppiaiden tarjokset ja soiton veloitukset asiakkaiden maksettaviksi lisänä puh.maksuihin - tänäänkin viimeksi "valitun alueen harvoille vipasiakkaille arvonnan tuloksena kirja- tai joku supervitamiini -lahja ja lehtitilaus erikoishintaan puolivuotta - mistä he saavat puh.numerot ja os.tiedot - jotkut esittävät jopa synt. aika- ja sosturvatunnustietoakin
      - ja epämääräisyyksiin mitä joutunut vanhuksena ja aiemminkin kokemaan - on
      kuulunut paitsi kimppuunkäymisiä - myös "ihmevierailuja" - joiden yhteydessä kadonnu vaikka lankapuh.liittymän osakekirjat, pankkipapruja, postit avattuna laatikossa, tai sähköposti ei toimi ja oudosti jouluisten rahapyyntöviestien jälkeen puh.yhteyskin katosi eikä ko. puhelinkaan sen jälkeen toiminut
      - en nyt kenenkään yritystoimintaa ja ansiomahdollisuuksia pyri mustamaalaamaan mutta kun ihan alaikäisilläkin näkyy guugletietojen mukaan
      olevan bisnestoimintaa ja omia televerkkoja ja sun muuta
      - onko laillista invalidivanhuksia silleen painostaa tilaamaan vaikka ties mitä?

    • PaskanMöivät

      Varoituksen sana kaikille, jotka ovat harkinneet Elisa Viihteen hankintaa:
      Varokaa kuin ruttoa!!!
      En tiedä yhtään tuttua, jolla se pelaisi moitteetta.

    • Ärsyyntynyt

      Elisa viihde tuli ilmeisesti jonkun tuotteen mukana kokeiluun ilmaiseksi kuukaudeksi ja oletettavasti samassa yhteydessä myös Elisa tietoturva. Koskaan en kyseistä palvelua ole käyttänyt ja olen yrittänyt siitä netin tukichatinohjeen mukaan päästä eroon. Varsinaisesti en huomannut palvelua tilanneenikaan ennen laskujen tuloa. Jossakin kohtaa kuitenkin tilausvahvistukset on lähetetty minulle kummastakin palvelusta. ilmeisesti tuossa vaiheessa olen olettanut ne mainoksiksi ja ohittanut ne lukematta. Ajatuksena ilmeisesti yrityksellä, että ihmiset huomaamattaan maksavat pieniä laskuja käyttämättömistä palveluista, koska peruuttamine on tehty äärimmäisen hankalaksi. Joten varovaisuutta, älkää availko Elisan maileja, voitte vahingossa tilata huomaamattanne jotakin.

    • kfjgjo

      Kyllä mulla on ihan hyvin toiminut.

    • dfjgiojg

      Vanhukselle ainakin ja itsellekin jos markkinoijat ärsyttää kannattaa tehdä puhelinmarkkinointikielto, on toiminut yllättävän hyvin, jopa viikottainen ET-lehden tyrkytys loppui.

    • Markkinointikielto, jonka liittymälle voi halutessaan asettaa OmaElisan kautta tai tilausvaiheessa estää markkinointiviestit (esim. kaupalliset tekstiviestit ja sähköpostit) Elisalta ja yhteistyökumppaneilta. Markkinointikielto ei ole sama kuin puhelinmyynnin esto.

      Puhelinmyynnin voi estää kolmeksi vuodeksi kerrallaan ilmoittamalla siitä Asiakkuusmarkkinointiliiton puhelintarjonnan rajoituspalveluun.

      Markkinointikielloista ja puhelinmyynnistä on kerrottu asiakastukisivuillamme täällä: http://elisa.fi/asiakaspalvelu/aihe/sopimusehdot/ohje/markkinointikielto

      Emilia/Palstatiimi
      http://palsta.elisa.fi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3990
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      196
      3275
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      3006
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      76
      2657
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      379
      2398
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      181
      2072
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1595
    8. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      36
      1576
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1408
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1392
    Aihe