rahalahjoituksista!

Tarkoitukseni ei ole heittää mitään provoa tai vastustaa rahalahjoitusten antamista tms. Ymmärrän ihmisten surun ja tuskan ja halun auttaa. Mutta...

Mutta mitä rahalla tekee? ostetaan ruokaa, lääkkeitä yms. Miksi ostaa?

Miksei homma voisi toimia niin, että esim. suomalaiset maan viljelijät lahjoittaisi viljaa vietäväksi aasiaan. Aasiassa ihmiset (ja myös muualla maailmassa) kärsivät ruuan puutteesta ja samaan aikaan suomessa käytetään viljaa rakennusten lämmittämiseen polttamalla lämpölaitoksilla! Maassa jossa olisi myös puuta poltettavaksi!

Samalla tavoin esim. traktorivalmistaja Valtra voisi lahjoittaa aasian tuhojen raivaukseen ja uudisrakentamiseen traktorin tai pari. Näin Valtra osallistuisi yhteisvastuullisesti auttamiseen ja varmasti olisi myös valtavan hyvää mainosta tuotteelle!

Samoin lääkefirmat voisivat lahjoittaa lääkkeet ja lääkkeisiin tarvittavat raaka- aineet voisi lahjoittaa raaka- aineiden tuottajat jne.

suuret öljyfirmat voisi lahjoittaa kuljetuksiin tarvittavat polttoaineet.

Uskoisin, että yhteisvastuullisesti näin toimien apu menisi perille ehkä jopa paremmin kuin nyt. Nythän on niin että, apua kyllä menee perille mutta meneekö riittävästi? Ja eniten minua asiassa korpee se että nyt jossakin rikkaat vain rikastuvat ihmisten antamilla lahjoitusrahoilla. Mutta ei taida ideani toteutua niin kauan kun markkinatalous on vallassa.

P.S Laitoin itsekin SPR:n keruulippaaseen lahjoituksen.

5

539

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TILHIMO

      Kirjoituksestasi pomppasi sellainen asia mieleen, että miksi ei lahjoitus rahalla (osalla) ostettaisi sinne esim. suomalaisia työvehkeitä ja kaluja? Suomalaisia sissipakkauksia..(uups olikos ne enää suomalaisia) Suomalaisia lääkkeitä jne.. Samalla tuoettaisiin myös itse itseämme?

      Hämmästyttävää kun mikään media ei kerro mitä Aasian maat itse tekevät? Ajatelkaa että esim. Kiina sai vielä kehitys apua länsimailta viime vuoteen saakka? Tuleeko näistä maista nyt samanlainen paikka jatkossa?

    • jo vain impivaarassa

      niinpä,onha raha keksitty,miks oravan-nahkoja,laitteiden ja tavaroiden viennistä on kokemusta,mm, afrikkan lähti valmet traktoreit ruostumaan ,ja huijari firmat rahasiva esm rakentamalla meijäreitä, mutta sit jälkeempäin huomattiin,ettei maitoa ole saatavilla satoihn kilometreihin, mutta suomalaiset veronmaksajat maksoi kaiken,,

    • outolippa

      Huom! Pohjoiskorea ja Kuuba eivät ole markkinatalousmaita, ne varmaan auttaa???

    • kaikki hyväntekeväisyys ja

      avustustoiminta perustuu kylmään taloudelliseen liikelaskentaan.
      Avustusjärjestöt tekevät siinä täyttä bisnestä.
      Henkilökuntaa on paljon ja rahaa tarvitaan homman pyörittämiseen. Kannattavuus täytyy olla positiivinen. Muuten toiminta tyrehtyy.
      Voittoa eivät sentään taida tavoitella jo eettisten syiden takia mutta omillaan täytyy järjestöjen pysyä.

      • Caterpillari

        Joo se juuri unohdetaan, mitä esim. SPR:n yksi pääporhokin telkkarissa juuri selvitti, että se vajaa 15% menee jo heti palkkoihin jne. Ei heilläkään mitään nykyään ilmaiseksi tehdä!
        Rahaa ja tavaraa on nyt mutta apua ei saada todellakaan perille, kun ei ole tiet, eikä lentokentät jne. enää kunnossa. Nimenomaan raivauskalustoa ja tientekijöitä jne. sinne nyt äkkiä tarvittaissiin, eikä niitä kirkolla ja SPR:llä ole?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      125
      12465
    2. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      210
      11622
    3. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      159
      9687
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      71
      8860
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      75
      8766
    6. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      16
      7515
    7. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      11
      7022
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      27
      6311
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      91
      5885
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      60
      5360
    Aihe