Luin tään allaolevan jutun ortodoksien sivulta, kysynkin siksi missä kohtaa raamatussa opetetaan ikonin olevan portti henkimaailmaan?
Minusta tuo vaikuttaa todella harhaopilta, raamattu nimenomaan kieltää olemasta yhteydestä kuolleisiin, sillä siitähän tuossa on kysymys, ollaan yhteydessä siihen kuka ikonissa on kuvattu.
Raamatun mukaa pitää rukoilla Jeesuksen nimessä, sillä Jeesus on välimies, eikä suinkaan ikonit tai ihmisten minittämät muka "pyhimykset".
Nyt ymmärrän että ortodoksismi on demooninen oppi, sillä siinä ollaan yhteydessä demooneihin.
- Pyhän Stefanos nuoremman elämän esiintyvän ilmauksen mukaan ”ikoni on portti” Se on keino astua sisään näkymättömään maailmaan, maanpäällisen seurakunnan ja riemuitsevan seurakunnan välinen kohtauspaikka. Ikoni siirtää meidät pyhän paikan ja ajan ulottuvuuksiin ja meistä siinä kuvatun tapahtuman aikalaisia – eikä vain tuon tapahtuman tarkkailijoita vaan siihen osallistujia. Näin ikoni toimii välittäjänä, se tuo keskuuteemme ne, jotka siihen on kuvattu, ja antaa meille mahdollisuuden päästä rukouksen avulla yhteyteen heidän kanssaan. Kallistos Ware: Pyhä Henki kristityn elämässä. Ortokirja 1984.
Minusta tuo vaikuttaa todella harhaopilta, raamattu nimenomaan kieltää olemasta yhteydestä kuolleisiin, sillä siitähän tuossa on kysymys, ollaan yhteydessä siihen kuka ikonissa on kuvattu.
Raamatun mukaa pitää rukoilla Jeesuksen nimessä, sillä Jeesus on välimies, eikä suinkaan ikonit tai ihmisten minittämät muka "pyhimykset".
Nyt ymmärrän että ortodoksismi on demooninen oppi, sillä siinä ollaan yhteydessä demooneihin.
- Pyhän Stefanos nuoremman elämän esiintyvän ilmauksen mukaan ”ikoni on portti” Se on keino astua sisään näkymättömään maailmaan, maanpäällisen seurakunnan ja riemuitsevan seurakunnan välinen kohtauspaikka. Ikoni siirtää meidät pyhän paikan ja ajan ulottuvuuksiin ja meistä siinä kuvatun tapahtuman aikalaisia – eikä vain tuon tapahtuman tarkkailijoita vaan siihen osallistujia. Näin ikoni toimii välittäjänä, se tuo keskuuteemme ne, jotka siihen on kuvattu, ja antaa meille mahdollisuuden päästä rukouksen avulla yhteyteen heidän kanssaan. Kallistos Ware: Pyhä Henki kristityn elämässä. Ortokirja 1984.
Vastaukset 20
Vanhimmat
On aivan eri asia rukoilla ikonin edessä, kun Prisman alennusmyynnistä ostettujen kenkien kärkiä tollottaen. ?
Tehköön jokainen niin kuin parhaakseen näkee.
On varmasti eri asia, kenkien kärkiä tollottaminen ei saata yhteyteen väärien demonihenkien kanssa .
Raamatussa ei sanota että tehköön kukin niinkuin parhaaksi näkee, vaan kielletään tekemästä Jumalan kuvia tai "pyhimysten", ja varsinkaan kumartelemasta niitä, ja vielä vähemmän rukoilemasta niitä.
Ortodoksit väittää että ensimmäinen ikonimaalari oli luukas, ihan tuulesta temmattu juttu, jos se olis ollu Luukas siitä olisi varmasti kerrottu Luukkaan evankeliumissa.
On tosi vaarallista pitäytyä joihinkin muka perimätietoon enemmän kuin raamattuun.
Raamatun sana: Eksytte kun ette tunne kirjoituksia, ja tässä ei tarkoteta mitään perimätieto hömppää, vaan raamattua.
Raamatun sana sanoo ettei edes enkeleitä saa KUMARTAA, koska hekin ovat vain Jumalan palvelioita, vain Jumala yksin on palvonnan ja kiitoksen , ylistyksen arvoinen. Miettikäähän vähän ja lukekaa alla oleva enkelin sanoma .
Ilm. 19:10
Ja minä lankesin hänen jalkojensa juureen, kumartaen rukoillakseni häntä. Mutta hän sanoi minulle: "Varo, ettet sitä tee; minä olen sinun ja sinun veljiesi kanssapalvelija, niiden, joilla on Jeesuksen todistus; kumarra ja rukoile Jumalaa. Sillä Jeesuksen todistus on profetian henki."
Tarkistakaa lähteenne todenperäisyys! On nimittäin ihan sama mitä raamatussa lukee tai käsketään, koska se satukirja ei sisällä yhtään sanaa miltään jumalalta.
http://www02.oph.fi/etalukio/uskonto/kurssi1/sivu_1_5_3.html
Kaikki ihmisen palvomat jumalat ovat yrityksiä selittää ihmisen silmin kaoottista, mutta todellisuudessa luonnonlakien hallitsemaa maailmaa. Jumalia ei enää tarvita, koska tiedämme mistä maanjäristykset, ukonilmat, tulivuoret, auringonpimennykset jne. johtuvat.
Luterilaiset, katoliset, muslimit, hindut, ortodoksit ynnä muut vähäisemmät lahkot kaikki palvovat epäjumalaa. Sori, että pitää näin avautua, mutta jumalien olemassaolosta ei ole minnkäänlaista näyttöä.
Itse olet täysin harhaoppinen hölmö, joka et ymmärrä traditiosta sen enempää kui Raamatustakaan. On ihan turhaa edes vastata väitteeseei, kun et mistään mitään ymmärrä. Olisi kuin heittäisi helmiä sioille! Häivy tältä palstalta protestanttisine hihhuliharhaoppeinesi.
Sinä annoit näytteen kuinka keskustellaan asiallisesti. ?
Niin justiinsa, juuri noin te aina vastaatte, ja menetätte malttinne, se jo kertoo todella paljon teistä. Huhupuheet,väitetty perimätieto ja ihmisten treditio, ei todellakaan ole raamatun sanan arvoinen, niitä ei pidä nostaa raamatun sanan yläpuolelle, eikä niillä pyrkiä selittämään raamattua, silloin mennään lujaa metsään.
En ole ensisijaisesti mikään protestantti, vaan haluan olla Jeesuksen seuraaja , enkä korvikkeiden.
Puhun ihan suoraan koska kierteleminen ei ole rakkautta , tosiasiat pitää uskaltaa sanoa ihan just niinkuin ne ovat, Jeesuskin sanoi totuuden ihan suoraan ja siksi ei ollut aikansa uskonnollisten johtajien suosiossa, sanoi suoraan totuuden ja se oli rakkautta, koska Hän ei halunnut ihmisten menevän harhateille.
Ymmärrän sen että kun on opetettu tietyllä tavalla, on vaikea omaksua muuta vaikka se olisikin totuus, ihmispoloiset yrittävät pysytellä uskonnollisissa linnoituksissaan, ja säikähtävät kun joku yrittää repiä alas uskonnollisia muureja jotka heitä ympäröivät.
Raamatun sana ja varsinkin uusitestamentti on hyvin yksinkertainen ja tarkotettu otettavaksi uskossa vastaan, niinkuin se on kirjoitettu.
UUsi testamentti ja varsinkin apostolienteot ja paavalin ym, kirjeet, kuvaavat uudenliiton seurakunta elämää.
Siellä toimii PyhäHenki moninaisine armolahjoineen.
Seurakunta missä ei anneta PyhänHengen toimia, ei ole uustestamentillinen seurakunta vaan hengellisesti kuollut, täynnä turhia kaavoja muotomenoja joilla PyhäHenki on valitettavasti korvattu.
Siellä on käännytty raamatulle vieraitten kotkotusten puoleen jotka vie yhteyteen pimeyden henkien kanssa, jossa ollaan yhteydessä kuolleisiin, joka yhteys onkin pahoihin henkiin.
Kehoitankin ottakaa selvää asioista ja tehkää se mitä raamattu neuvoo, ei yli sen.
Jos Jeesus joka oli meille esikuva, ei kumarrellut eikä rukoillut ikoneja niin ei meidänkään tarvitse.
No mitä vttua se sinua utittaa mitä joku muu palvoo?
Etkö tiedä että harhatiet vievät helvettiin, vai opetetaanko teille niinkuin jehoville ettei helvettiä ole olemassakaan. Se raamatun mukaan kyllä ON.
"Jos Jeesus joka oli meille esikuva, ei kumarrellut eikä rukoillut ikoneja niin ei meidänkään tarvitse."
Eikä pidä rukoilla kuville ja patsaille. Se on kauhistus Jumalalle. Ainoa oikea tapa on rukoilla Jumalaa Jeesuksen nimessä. Nämä kaksi kirkkoa (katolinen, ortodoksi, ja myöskin luterilaiset osin ainakin) ovat eksyneet totuudesta. En ole hellari enkä kuulu mihinkään yhteisöön, mutta uskon Jeesukseen.
Tämä harhojen paljous varsinkin näissä kirkossa johtuu siitä että kuunnellaan vaan näitä kirkkoisiä eikä itse tutkita Raamattua kuten kuuluisi. Jotkut vanhat mummot ja muutkin on hyvä höynäyttää kun eivät ajattele itse. Heille voi syöttää mitä pajunköyttä tahansa.
Ei ortodoksinkaan tarvitse. Jos rukoilussa ikonin edessä on parempi, hyvä niin.
Sanoit ettet kuulu mihinkään yhteisöön. ...Säästyyhän siinä rahaa. Mutta kirkolliset palvelut kyllä kelpaa...
Mitä palveluita tarkoitat? Mulle on sama mihin hautaavat sitten kun aika on. Ei usko tarvitse mitään lukaaleja.
Ihanko aivan oikeasti tarkoitat, ettet ole käynyt kirkoissa kotimaassa ja ulkomailla. Jos niin on, sitten jatka säästämistä, ja sinun puolesta muuttakoot pakanat kirkot ravintoloiksi ja kirjastoiksi. ?
Olen käynyt ja varmaan käyn jatkossakin hautajaisissa tai häissä, mutta siihen se jää. Istun vaan penkissä ja lähden pois.
Ei Raamatun aikaan apostoleilla ollut yleviä kirkkosaleja vaan seurakunta muodostui uskovista Jeesuksen ruumiin jäsenistä. Tuollainen loiston ihannointi joka näissä kirkkoinstituutioissa on, se ei todellakaan ole Jeesuksen mieleen.
Tuollaisten asioiden ymmärtäminen vaatii kykyä käsitteelliseen ajatteluun.
Mun mielestä on turha kantaa huolta muiden pelastuksesta. Enemmänhän siellä taivaassa on tilaa teille "täydellisille" ihmisille kun annatte meidän hukkua harhaoppeihimme :)
Ei ole harha!
Jumala on erilainen kuin kukaan muu, antaa esim Moosekselle Siinailla lait kiveen piirrettynä, missä kielto tehdä mitään kuvaa ja kumartaa sitä. Sitten käskee tehdä kerubien patsaat liitonarkin kanteen, tai samaten Moosekselle antoi ukaasin että älä tapa, ja jo kohta käskee tappamaan vääräuskoisen kansan viimeiseen mieheen.
Samoin ikoneista, niissä on joko Messias itse, hänen äitinsä tai muita pyhiä ihmisiä.
Koska pyhien ihmisten pyhyys tulee Jumalalta itseltään, eli Jeesukselta Messiaalta ja Pyhältä Hengeltä jonka Isä Jumala lähettää niin näitä kuvia kumartaessamme ja rukoillessamme rukoilemme jumalaa.
Sitä paitsi Jumala ei ole kuolleitten vaan elävien Jumala. Niin ollen pyhät ihmiset ovat elossa tänäänkin, Kristuksen kasvojen edessä.
Jos ikoni rasittaa, voi jokin toinen uskonto olla parempi. Islam esim on aika tiukka näissä asioissa...
"Kuolleet eivät tiedä mitään" sanoo Raamattu. He nukkuvat tiedotonta kuoleman unta aina ylösnousemukseen asti, eivätkä kuule kenenkään rukouksia saati vastaisivat niihin.
Vain Jumalaa pitää rukoilla, palvoa, kiittää ja ylistää, sillä Herra on hyvä.
Jaa no miten tämä (Luuk. 16:27-31)
Evankeliumi Luukkaan mukaan, luku 9:
28. Noin kahdeksan päivää sen jälkeen kuin hän oli tämän puhunut, hän otti mukaansa Pietarin ja Johanneksen ja Jaakobin ja nousi vuorelle rukoilemaan.
29. Ja hänen rukoillessaan hänen kasvojensa näkö muuttui, ja hänen vaatteensa tulivat säteilevän valkoisiksi.
30. Ja katso, hänen kanssaan puhui kaksi miestä, ja ne olivat Mooses ja Elias.
31. He näkyivät kirkkaudessa ja puhuivat hänen poismenostansa, jonka hän oli saattava täytäntöön Jerusalemissa.
32. Mutta Pietari ja ne, jotka olivat hänen kanssansa, olivat unen raskauttamia; mutta kun he siitä heräsivät, näkivät he hänen kirkkautensa ja ne kaksi miestä, jotka seisoivat hänen luonansa.
33. Ja kun nämä olivat eroamassa hänestä, sanoi Pietari Jeesukselle: "Mestari, meidän on tässä hyvä olla; tehkäämme kolme majaa, sinulle yksi ja Moosekselle yksi ja Elialle yksi". Mutta hän ei tiennyt, mitä sanoi.
34. Ja hänen tätä sanoessaan tuli pilvi ja peitti heidät varjoonsa; ja he peljästyivät joutuessaan pilveen.
35. Ja pilvestä kuului ääni, joka sanoi: "Tämä on minun Poikani, se valittu; kuulkaa häntä".
36. Ja äänen kuuluessa he huomasivat Jeesuksen olevan yksin. Ja he olivat siitä vaiti eivätkä niinä päivinä ilmoittaneet kenellekään mitään siitä, mitä olivat nähneet.