Tieroksi reppana ateisteille!

Kyllä se jumaluus löytyy kun "herkällä korvalla kuuntelee".
39144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

Pallihiettömille pakanoille:
Taikka pallhielläs risnimerkin nenukkiin sivelee! .. niin Jumaluus sieluasi hivelee

PH PH PH, Pyhä 3nainen Pallhien henkäisy, Nuus Tuus!

Äänestä

Vastausten perusteella voit vetää viivan Pallihiki-ateistin kohdalle.

Äänestä
  • Sillä ei ainoakaan pisara Pallihikeä putoa,tulematta jumalattoman nuuhkaisemaksi!
    Niin on,Herra sinun Jumalasi säätänyt!
    Ja sen ristillä,kalliin Pallihien pisaroilla,lunastanut!
    Nuuhkimalla,Totuudellisessa Hengessä,tulette tietämään Sieraimellisen Armolahjan!

    Äänestä

Avauksesi sai arvoisensa vastaukset. Minäpä tiivistän vielä avauksen kaiken informaatiosisällön tähän näin: Diiba daaba duuba, heikunkeikun chilirimpsis.

Säälittävät jälkeenjääneet jotenkin kuvittelevat, että kun inttää ja lässyttää täysin merkityksetöntä tyhjää aina uudestaan ja uudestaan, niin se muka muuttuisi joksikin muuksi kuin täysin merkityksettömäksi lässytykseksi. No eipä vaan.

Äänestä
  • Vastauksista päätellen myös ateistit saivat arvoisensa avauksen. Tai oikeastaan paljon paremman.

    Onko tyhmyys nykyisin ateistina olemisen perusedellytys?

    Äänestä

  • Nuuskittuasi pallihikeä,olet sinäkin saava Armon,siten Herraa ylistääksesi!
    Sillä vain yksi on autuaaksitekevä!Pallihien aromaattinen,vapahtava tuoksu!
    Paavalin sanoin:Pallihiessä sinun on kinkerisi vietettävä,siten ollaksesi Otollinen Herralle!

    Äänestä

  • Pohjaton tyhmyys ja täydellinen sivistymättömyys on kylläkin uskovien tyypillinen ominaisuus, tai jopa uskon perusedellytys. Sillä vaatiihan se pohjatonta tyhmyyttä uskoa täysin sokeasti ja kritiikittömästi pronssikautisten paimentolaisheimojen lapsellisiin kansansatuihin.

    Minkä seikan uskovat tällä palstalla päivittäin myös niin vakuuttavasti todistavat, aina uudestaan ja uudestaan. Evoluutio on walhetta ja maailma on 6000 vuotta vanha, jepjep. Ja kaikki yhdys_sanat kirjoitetaan aina tiukasti erikseen, koska on syntiä jos sanat yhtyvät, vaikka niitä ei ole vihitty kristilliseen avioliittoon, eikä homosanoja saakaan koskaan vihkiä.

    Äänestä

  • nuuhkinuuh kirjoitti:

    Nuuskittuasi pallihikeä,olet sinäkin saava Armon,siten Herraa ylistääksesi!
    Sillä vain yksi on autuaaksitekevä!Pallihien aromaattinen,vapahtava tuoksu!
    Paavalin sanoin:Pallihiessä sinun on kinkerisi vietettävä,siten ollaksesi Otollinen Herralle!

    _____________________________________________________________

    Äänestä

  • nollainformaatio kirjoitti:

    Pohjaton tyhmyys ja täydellinen sivistymättömyys on kylläkin uskovien tyypillinen ominaisuus, tai jopa uskon perusedellytys. Sillä vaatiihan se pohjatonta tyhmyyttä uskoa täysin sokeasti ja kritiikittömästi pronssikautisten paimentolaisheimojen lapsellisiin kansansatuihin.

    Minkä seikan uskovat tällä palstalla päivittäin myös niin vakuuttavasti todistavat, aina uudestaan ja uudestaan. Evoluutio on walhetta ja maailma on 6000 vuotta vanha, jepjep. Ja kaikki yhdys_sanat kirjoitetaan aina tiukasti erikseen, koska on syntiä jos sanat yhtyvät, vaikka niitä ei ole vihitty kristilliseen avioliittoon, eikä homosanoja saakaan koskaan vihkiä.

    Ateisti taas todisti, tapansa mukaan, väärin lähimmäisestään. Kiirjoitan aina sanan kristinusko yhteen, sillä niin tiivisti nämä kaksi asiaa liittyvät toisiinsa. Sanat uskova kristitty, samoin kuin syntinen ateisti, taas kirjoitetaan tavan mukaisesti erilleen, kuten myös paatunut ateisti, joka yhdistyy mielikuvissa helposti kielikuvaan synnintekijä, joka taas on yhdyssana.

    Äänestä

Kaikenlaisia jumalia voi kuvitella kuulevansa kun lankeaa uskonhypnoosiin, jopa näiden lähi-idän tuontiuskontojen pääjumalaa.

Äänestä

"Tieroksi reppana ateisteille"

Annoit siis ateisteille tieroksi reppanan? Mikähän tiero se sellainen mahtaa olla? Vai oliko tarkoituksesi kenties kirjoittaa " tiedoksi reppana-ateisteille".

Ne ihan oikeat reppanat eivät osaa kirjoittaa edes yhdyssanoja yhteen. Mutta minkäs sille voi että uskovilla reppanoilla on niin säälittävän olematon sivistystaso.

Äänestä
  • Herran jestas sentään! Onko kaikki ateisti samanlaisia pilkun nussijoita!

    Tuossa lisää pilkkuviisautta^¨¨*'?????!"#¤¤%&/)))=:DD

    Voit jakaa niitä ihan ilmaiseksi pilkkuwiisaudessasi !

    Äänestä

  • jokunikki kirjoitti:

    Herran jestas sentään! Onko kaikki ateisti samanlaisia pilkun nussijoita!

    Tuossa lisää pilkkuviisautta^¨¨*'?????!"#¤¤%&/)))=:DD

    Voit jakaa niitä ihan ilmaiseksi pilkkuwiisaudessasi !

    Pilkun jälkeen ei tule isoa kirjainta, vaan pisteen, sekä myös ! ja ? merkin.
    Ettäs tierät !

    Äänestä

  • Jos minä haluan kuulla jotain suuria "totuuksia", niin viimeinen ihminen jolta mitään sellaisia kyselisin on joku kaikki koulunsa reputtanut sivistymätön urpo, joka ei osaa edes kirjoittaa.

    Sivistymättömiltä pölvästeiltä kuulee yleensä vain säälittäviä typeryyksiä, kuten palstan uskovat meille joka päivä niin tarmokkaasti todistavat niillä säälittävän lapsellisilla typeryyksillään, jotka herättävät lukijassa ainostaan suurta hilpeyttä tai syvää sääliä, yleensä molempia.

    Äänestä

  • woireppanoita kirjoitti:

    Jos minä haluan kuulla jotain suuria "totuuksia", niin viimeinen ihminen jolta mitään sellaisia kyselisin on joku kaikki koulunsa reputtanut sivistymätön urpo, joka ei osaa edes kirjoittaa.

    Sivistymättömiltä pölvästeiltä kuulee yleensä vain säälittäviä typeryyksiä, kuten palstan uskovat meille joka päivä niin tarmokkaasti todistavat niillä säälittävän lapsellisilla typeryyksillään, jotka herättävät lukijassa ainostaan suurta hilpeyttä tai syvää sääliä, yleensä molempia.

    No, voi voi sentään!
    Ihanko kouluja käymätön on alkanut viisasta opettamaan.
    Ateisteista en tiedä, mutta sinun jutusteluista voin sanoa, että sinulla on aivan sama puhuuko pää vai perse, samaa paskaa sieltä tulee kummastakin.

    Äänestä

He-he. Ja korviesi välissä on mielisairaat aivot---> ehtoollisviinin kosteuttamaa märkää sahanpurua lähinnä.

Äänestä

Minä uskon Malakiin, ja muut ovat ateisteja. Kristityt on ateistaja, koska eivät usko Malakia, ja nussivat pilkkuja ja pikkulintuja

Äänestä
  • MÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ

    Äänestä

  • Joku nisti hän se sinäkin olet.... .....kenelle tai mille nyt vallan antaa. Itse en muuten voi koskaan tulla mielisairaaksi, sillä tunnustan päivittäin Jumalalleni, ja Jumalani edessä ...... "En ole liannut itseäni"

    Kyseesä on synti muiden ohessa, jota pitää välittömästi katua. Itsensä tekeminen halveksutuksi on SYNTI.

    Tämä on Totuus; Maat

    "Olen tehnyt sen mikä on oikein, ja hävittänyt sen mikä on väärin"

    Siten sen pitäisi tokikin koskea (myös kaikkia).

    Äänestä

  • Eikun sinäKIN olet väärässä

    Lentävä Spagettihirviö on se ainut oikea jumala.

    Loi taivaan ja maan pastakastikkeesta. Sillä näin on kirjoitettu spagettipussin kylkeen.

    AAMEN, SPAGETTI -LUUJAH

    Äänestä

  • Ei helvetti että kristillisyyden puolustaminen käy koko ajan työläämmäksi, kun näitä uususkontoja tulvii näytöistä ja kännyköistä tajunnan alleen hukuttavasti. Eksytystä on vaan enemmän ja enemmän tässä ajassamme ja eksyneiden määrä vain kasvaa ja kasvaa. Tietysti ateistit, kaiken hengellisyyden kieltäjät, ovat sitä pahinta sorttia ja sinänsä hyvä jos ateistin saa kännytettyä ihan mihin tahansa uskoon, se saa hänet lopettamaan uskonnon vastustamisen ja mustamaalaamisen ja jättämään kristitytkin rauhaan.

    Elämme aikoja, jolloin valtion tukea aidolle, oikealle ja puhtaalle kristinuskolle pitäisi lisätä ja roimasti, ettei hukkuisi väärien jumalien ja jumalattomuuksien vyöryn alle, vaan voisi pitää ihmisyyden valoista majakkaa loistavana merkkinä kaikille, jotka haluvat elää nykyistä paremmassa maailmassa.

    Äänestä

Olet ostanut varmaan Patmoksen nettikaupasta Jumalallisen kuulolaitteen kun olet saanut kuulemista Jumalalta. Onko laitteessasi Dolby Surround?

Äänestä

Kun alat oikein herkällä korvalla kuuntelemaan, niin jo tuota pikaa tajuat että kaikki evoluutiotiedemiehet ovat sielunsa paholaiselle myyneitä eksyttäjiä ja tulet tajuamaan jumalallisen totuuden siitä miten Jumala loi kaiken 6000 vuotta sitten.

Lopulta pääset jo siihen pisteeseen, että uskot avaruuden ajanlaskusta puuttuvan vuorokauden ja uskot että Tohtori Stowell rakensi laitteen joka mittaa kuolevan ihmisen aivosäteilyä asteikolla plus/miinus 500 kilowattia ja uskot että Pekka Reinikainen on löytänyt tuoreen dinosauruksen luun, jossa oli verta ja dinosauruksen DNA.

Lopulta pääset pisteeseen jossa elät koko ajan jatkuvaa Lopun Aikaa, odotat vain ylöstempausta ja käytät aina foliokypärää, koska muuten illuminaattien salaiset aivosäteet muuttavat sinutkin ateistiksi ja homoksi.

Äänestä
  • Tiede epäonnistuu niin usein, että selvästi se ei ole Jumalasta lähtöisin, vaan korskeaa ja ylpeää ihmistietoa, vailla tietoa todellisesta totuudesta.

    Äänestä

  • Aika kovin nyt kritisoit pientä marginaaliryhmää, joka edustaa kristittyjä, he ovat niitä, jotka tiede on ensin palkinnut, ja jotka sitten etsivät parempaa kristinuskosta.

    Ne jotka taas ovat homoja ja ateisteja eivät tiedä paremmasta. Eipä tosin kukaan mainituista. Tarkkaan, muuten kun kuuntelen, kuulen hengitykseni äänen, se on kuin: Hhhh Hhhh

    se on kuin An(k)h se on kuin Lah

    Lahh; Kuu, Yö,

    Mutta Ankh on elämä; Hhhh; Nh

    Ja Ankh on jumalalta, se on Jumalan henki. Se on pyhä. Ja se on pyhä vaikka kipeää tekisi... Se on pyhä Hhhhh.

    Äänestä

  • ajan-merkit kirjoitti:

    Tiede epäonnistuu niin usein, että selvästi se ei ole Jumalasta lähtöisin, vaan korskeaa ja ylpeää ihmistietoa, vailla tietoa todellisesta totuudesta.

    No, eihän sun tarvitse tieteestä välittää. Muuta maalkuoppaan asumaan ja piirtele tikulla hiekkaan. Sähkö, vesijohdot, sisävessat ja muu teknistieteellinen kama ehdottomasti kielletty, ettei tule kiusauksia. Polkupyörä voisi olla harkinnanvarainen, mutta apostolin kyydilläkin pääsee eteenpäin.

    Äänestä

  • Maat- kirjoitti:

    Aika kovin nyt kritisoit pientä marginaaliryhmää, joka edustaa kristittyjä, he ovat niitä, jotka tiede on ensin palkinnut, ja jotka sitten etsivät parempaa kristinuskosta.

    Ne jotka taas ovat homoja ja ateisteja eivät tiedä paremmasta. Eipä tosin kukaan mainituista. Tarkkaan, muuten kun kuuntelen, kuulen hengitykseni äänen, se on kuin: Hhhh Hhhh

    se on kuin An(k)h se on kuin Lah

    Lahh; Kuu, Yö,

    Mutta Ankh on elämä; Hhhh; Nh

    Ja Ankh on jumalalta, se on Jumalan henki. Se on pyhä. Ja se on pyhä vaikka kipeää tekisi... Se on pyhä Hhhhh.

    Minkä takia kristityt antavat pienen marginaaliryhmän edustaa heitä, yrittämättä millään lailla edes puuttua asiaan? Ei ilmeisesti kiinnosta ollenkaan että pieni ryhmä antaa kristityistä tuollaisen kuvan, koska en ole huomannut minkäänlaista puuttumista asioihin.

    Päin vastoin, noille marginaaliryhmille annetaan aina täysi vapaus ja kanavat kailottaa typeriä ja sairaita näkemyksiään sekä pseudotieteellistä roskaa myös kaikissa ns. maltillisissa kristillisissä piireissä ja tiedotusvälineissä. Ja jos niitä edes jotenkin kommentoidaan, niin se tehdään aina myönteisesti hymistellen.

    http://www.apowiki.fi/wiki/Kreationismi

    http://luominen.fi/

    Mutta mitä ilmeisemmin kristittyjä ei ollenkaan häiritse se että tuo "pieni marginaaliryhmä" edustaa heitä julkisuudessa ja vastaa heidän julkisuuskuvastaan, koska eivät koskaan millään lailla puutu koko asiaan.

    Äänestä

  • Herkkäkorvaiset kirjoitti:

    Minkä takia kristityt antavat pienen marginaaliryhmän edustaa heitä, yrittämättä millään lailla edes puuttua asiaan? Ei ilmeisesti kiinnosta ollenkaan että pieni ryhmä antaa kristityistä tuollaisen kuvan, koska en ole huomannut minkäänlaista puuttumista asioihin.

    Päin vastoin, noille marginaaliryhmille annetaan aina täysi vapaus ja kanavat kailottaa typeriä ja sairaita näkemyksiään sekä pseudotieteellistä roskaa myös kaikissa ns. maltillisissa kristillisissä piireissä ja tiedotusvälineissä. Ja jos niitä edes jotenkin kommentoidaan, niin se tehdään aina myönteisesti hymistellen.

    http://www.apowiki.fi/wiki/Kreationismi

    http://luominen.fi/

    Mutta mitä ilmeisemmin kristittyjä ei ollenkaan häiritse se että tuo "pieni marginaaliryhmä" edustaa heitä julkisuudessa ja vastaa heidän julkisuuskuvastaan, koska eivät koskaan millään lailla puutu koko asiaan.

    Olisikohan vika siinä, että ateisti-, kreationismi- ja evoluutiopalstalle kirjoittavat ovat voimakkaasti jakaantuneet kreationisteihin ja ateisteihin.

    Tolkun ihmiset ovat aikapäiviä sitten kadonneet palstalta, eli ne jotka ymmärtävät evoluution tieteellisenä faktana ja luomisen olevan varhainen uskonnollinen käsitys evoluutiosta .

    Kyky maltilliseen ja asiakeskeiseen vuoropuheluun on näillä palstoilla heikko.
    Ei saisi provosoitua liian herkästi. Ymmärrän toki sen, että on turhauttavaa lukea muutaman yksittäisen kreationistin jatkuvaa uskon julistusta, mutta minkäs teet.

    Tunnustan samalla, että tein tämän provokatiivisen aloituksen. Valitettavasti homma karkasi käsistä, pahoittelen.

    Äänestä

Tieroksi puhuvalle aasille! Kyllä se jumaluus löytyy, kun ihminen tarpeeksi sekoaa.

Äänestä
  • Hyvällä alulla tunnut olevan sekoamisessa, kuten muutkin alotusta kommentoineet reppana ateistit.

    Äänestä

  • jokunikki kirjoitti:

    Hyvällä alulla tunnut olevan sekoamisessa, kuten muutkin alotusta kommentoineet reppana ateistit.

    Vieläkin se oikeinkirjoitus tökkii.
    Aattele, että olisi iso sotaharjoitus, jossa harjoitusalue olisi jaettu kaistoihin. Jokaisella kaistalla olisi tuomareita ja yksi päätuomari. Olisihan se eri asia allekirjoittaisiko kyseinen päätuomari raporttinsa arvolla "Kaista-päätuomari" tai "Kaistapää-tuomari".
    Sinun mielestäsi kyse on pilkun viilaamisesta, mutta kun merkityskin muuttuu, niin ei silloin ole kyse pilkun paikasta.

    Äänestä

  • Kaistapäätuomari kirjoitti:

    Vieläkin se oikeinkirjoitus tökkii.
    Aattele, että olisi iso sotaharjoitus, jossa harjoitusalue olisi jaettu kaistoihin. Jokaisella kaistalla olisi tuomareita ja yksi päätuomari. Olisihan se eri asia allekirjoittaisiko kyseinen päätuomari raporttinsa arvolla "Kaista-päätuomari" tai "Kaistapää-tuomari".
    Sinun mielestäsi kyse on pilkun viilaamisesta, mutta kun merkityskin muuttuu, niin ei silloin ole kyse pilkun paikasta.

    Lopulta on kyse siitä, kuka välittää tuomaroinneistasi. Se joka tuntee olevansa oikeassa, ja jolla on voima, ottaa aseman.

    Itse tunnen olevani oikeassa, ja valtaa olen hakemassa. Että voisin tehdä oikeutta, sitä mikä on totta ja oikein...

    Äänestä

  • Maat- kirjoitti:

    Lopulta on kyse siitä, kuka välittää tuomaroinneistasi. Se joka tuntee olevansa oikeassa, ja jolla on voima, ottaa aseman.

    Itse tunnen olevani oikeassa, ja valtaa olen hakemassa. Että voisin tehdä oikeutta, sitä mikä on totta ja oikein...

    Kyse oli äidinkielen oikeinkirjoituksesta; ei tuomaroinnista. Tuomarointi oli vain esimerkki siitä, kuinka hulluja mielleyhtymiä väärä kirjoitusasu saattaa pahimmillaan tuottaa. Vartauksen käyttäminen taisi olla sinulle liikaa?

    Äänestä

Palstan reppana-ateistit pitävät kirjoitusvirheitä tekstissä tyhmyyden, urpouden? ym. osoituksena!?
Täytyy todeta, että he osoittavat omaa tyhmyyttä kun näin kirjoittavat.

Järkevä ihminen ymmärtää että:

A. Kirjoitusvirheitä syntyy kiireessä
B. Vähäisen kirjoittelemisen vuoksi ( ei rieku 24-palstoilla jatkuvasti ym.)
C. Lukihäiriön vuoksi ( ko. ei vaikuta älykkyyteen)
D. Suurpiirteisyys ( heille riittää katutason selkokielisyys)

Vaan ei ymmärrä palstan reppanat eli reppana-ateistit.

Äänestä
  • E. Palstan pallihikiteistit elävät pää toisen perseessä ja nuuskivat kiveksiään ja ovat insestin uhreja, kuten kaikki tseään vihaavat evankelistat jotka eiväto le Jeesuksen omia kuten minä.

    Pubbeli-evankelistat ovat homostelun uhreja ja joutuvat felvettiin amen amen amen!

    Äänestä

  • Tiettyjä kommentteja pidetään tyhmyyden ja urpouden osoituksina. Eikä siitä paljon parempaa esimerkkiä löydykään kuin tämän ketjun avausviesti, jossa huonolla suomen kielellä solvataan ateisteja - tai siis pikemminkin annetaan näille tiedoksi reppana. Vain todellinen reppana kirjoittaa niin tyhmiä urpoiluviestejä kuin tuo säälittävää henkistä köyhyyttä ja jälkeenjääneisyyttä viestivä avaus.

    Äänestä

  • Kun ulosanti on asultaan selvää ja loogista, on helppoa uskoa, että sen takana on myös selvä ja looginen ajattelu. Jos taas ulosanti on sekavaa, uskoo helposti, että siihen johtanut ajattelukin on ollut sekavaa. Yksittäiset kirjoitusvirheet eivät kenenkään kommenttia pilaa.

    Äänestä

Heitä Lesta ongelmajätelaitokseen ja saat sakon roskauksesta!

Äänestä

aVAAJA, olet idioti!
Jyrki kirjoittaa asiaa ja on ainoa asiallinen ja kiinnostava kanssateisti-kirjoittaja täällä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


jokunikki kirjoitti:

Kyllä se jumaluus löytyy kun "herkällä korvalla kuuntelee".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu