Harkitsen itsemurhaa.

Lukekaa koko teksti.

Olen päättänyt tehdä radikaalin ratkaisun. Lähden opiskelemaan. No en.

Työskentelen hoitoalla.
Kuoleeko jos vetää 100-200kpl 3mg marevania ja muita verenpaine/ohennuslääkkeitä? Ja vetää ampullin lantusta. Samalla vetää ison määrään 200-300 tbl rauhoittavia.?

Meillä valvotaan yksin ja mulla on kaikki mahdollisuus päättää elämäni yövuorossa. jos vedän noi klo 22.30. Niin aika varmaan työkaverit löytävät minut aamulla kuolleena.
10171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

En tiedä kuoleeko niistä - vaan miksi valitsisit mennä pimeyteen - kun voit vielä kääntyä maailman valkeuden puoleen ja rukoillen ja anoen pyytää Häneltä viisautta ja ymmärrystä ja johdatusta tilanteeseen, johon olet eksynyt !

Katso vaikka tämä saarna koneeltasi ! Jumala puhuu omilleen tänäkin päivänä - jos vain on korvat kuulla !

Toivoa ei kannata heittää pois - vaan kolkuttaa ja anoa - sillä jokainen pyytävä saa ja kolkuttavalle avataan !

Sitäpaitsi saattaisi käydä niinkin, että aamulla heräät teho-osastolla letkuissa odottaen maksansiirtoa - monelle tuttu tarina - oisko vähän noloa ?!

http://keskustelu.suomi24.fi/t/14095714/miksi-vaikenet-jumala-

Äänestä

Älä niin pahaa syntiä tee!

Äänestä

Auta Jeesus tätä aloittajaa oli hän sitten tosissaan tai ei. Anna hänen löytää itsesi.

Äänestä

Olen itse yrittänyt kolme kertaa itsemurhaa. Silloin ollaan ihmisen syvimpien tuntojen äärellä, ei silloin mikään Jeesus auta. Itse löysin sisältäni voimaa jatkaa, niin varmasti sinäkin. Elämään löytyy monia hyviä syitä. Perseestähän täällä usein meininki on, mutta eletään silti, kuin vastalauseena elämälle! Ettei suostuta kuolemaan.

Äänestä
  • Kirjoitit "On välttämätöntä selvittää masennuksen syyt, ja poistaa taudin aiheuttajat kokonaan elämästään altistamasta."

    Oikeaa asiaa. Minulla masennuksen aiheutti raamatun jumala ja uskovaiset kristityt. Kun erosin kirkosta ja lopetin seurakunnassa käynnin, masennukseni poistui vähitellen. Tietysti sain karsia myös kavereistani tuomitsevat uskovaiset.

    Äänestä

  • Hoitoalalla jos missä näkee jumalan olemattomuuden. Turha on vatkata jeesusta tai allahia, mikään ei muutu näiden mielikuvitusystävien toimesta.

    Äänestä

  • sinäpä_sen_sanoit kirjoitti:

    Kirjoitit "On välttämätöntä selvittää masennuksen syyt, ja poistaa taudin aiheuttajat kokonaan elämästään altistamasta."

    Oikeaa asiaa. Minulla masennuksen aiheutti raamatun jumala ja uskovaiset kristityt. Kun erosin kirkosta ja lopetin seurakunnassa käynnin, masennukseni poistui vähitellen. Tietysti sain karsia myös kavereistani tuomitsevat uskovaiset.

    "Tietysti sain karsia myös kavereistani tuomitsevat uskovaiset."

    Nää on pahimpia nämä tuomitsijat. Itse asiassa ne pitäisi tappaa, on ne niin pahoja. Saastuttavat Raamatunkin siinä samalla.

    Äänestä

Ota pelastus vastaan, juuri NYT! Käy kuuntelemassa ja rukoilemassa Tämä:
Tartu käteen - Marko Selkomaa, käyhän kuuntelemassa tämä ja rukoilemassa Markon kanssa: https://www.youtube.com/watch?v=9DrpZnatCKM

t.sinetti

Äänestä

Mutta kannattaako se itsemurha? Ihmiset kuolevat joka tapauksessa jossain vaiheessa, kannattaisi ehkä yrittää käyttää kaikki saatavilla oleva aika ennen sitä maksimaalisesti hyvän tekemiseen, niin voi sitten kuolla hymyillen. Ei kannata lähteä pahalla fiiliksellä. :)

Muutenkin, jos sinulle annetaan tässä elämässä mahdollisuus valita joko hyvä tai paha, miksi valitsisit pahan?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ojklo kirjoitti:

Lukekaa koko teksti.

Olen päättänyt tehdä radikaalin ratkaisun. Lähden opiskelemaan. No en.

Työskentelen hoitoalla.
Kuoleeko jos vetää 100-200kpl 3mg marevania ja muita verenpaine/ohennuslääkkeitä? Ja vetää ampullin lantusta. Samalla vetää ison määrään 200-300 tbl rauhoittavia.?

Meillä valvotaan yksin ja mulla on kaikki mahdollisuus päättää elämäni yövuorossa. jos vedän noi klo 22.30. Niin aika varmaan työkaverit löytävät minut aamulla kuolleena.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu