Elämä pelissä tv-reality sarja alkoi ja nyt toimivan parisuhteen ja pysyvän rakkauden nimissä.
Mikä on toimivan parisuhteen resepti tai minkä voimalla parisuhde elää ja pysyy hengissä? Mikä tai mitkä tekijät sitovat pariskunnan yhteen? Mistä saa voimaa ?
Itsellä on menossa toinen pitkä parisuhde ja tiedän ainakin yhden "liiman" toimivaan parisuhteeseen. Yhdessä oltu liki 20 vuotta, eikä yhteisiä lapsia ole, molemilla on aikuiset lapset. Yhdistävä "liima" meillä on ollut yhteiset naurun hetket ja yhteinen huumorintaju.
Yhteinen nauraminen antaa myös voimaa jatkaa, se on kuin patteri jota puretaan ja patteri lataa uutta virtaa uudelleen ja uudelleen. Yhdessä nauraminen yhtä tärkeää kuin läheisyys ja seksi. Kertokaa mikä on teille tärkeää yhdessäolosta. Mitä kaipaatte ja mistä saa voimaa?
Elämä on monilla pelissä
7
136
Vastaukset
- enosannut
Minäkin koetin nauraa ja ottaa huumorilla, mies ei ymmärtänyt ollenkaan.Toivottavasti hänen nykyinen ymmärtää miestä paremmin.
- Parisuhteen_patteri
Ymmärrän, mutta meillä haetaan yhteistä nauramista, jos sitä ei tule normaalin arjen ohessa. Eli katsotaan yhdessä huvittavia ja naurettavia tv-ohjelmia, koomikoita, teattereissa käydään katsomassa kappaleita, joiden myötä rentoudutaan ja nauretaan jne...viljellään puheissa vitsejä ja huumoria, elämä olisi liian kovaa ilman ajoittaista nauramista.
Yhteinen huumorintaju kannattaakin testata seurusteluaikana.
- niiiiinturha
Olen seurannut kenties jopa huvittuneena tv ohjelmaa "Elämä pelissä" Tiedän että pariskunnille maksetaan että osllistuvat.Mutta jos liitto on vaan vaikka vuodenkestänyt (Toni Nieminen ja Heli) ollaanko jo siinä vaiheessa että pitää jotain aikataulu juttuja selvitellä julkisesti. Kai tiesit mennessäsi naimisiin mikälaisen meno miehen sait. Suurta sirkusta koko ohjelma.
- pakkopullaaa
Kiinnostus lopahti ko sarjaa kohtaan, kun Wilma ja Olli jättivät sarjan.
Totta maar maksetaan osallistujille korvaus. Liekö ylimääräinen raha ollut pontimena osalle? Itse en lähtisi julkisesti setvimään ongelmia...
- lkkdnf
Ohjelmaan osallistuville pareille varmaan maksettiin tuntuva korvaus osallistumisesta.
Halusivat hieman ylimääräistä liksaa rahapulassaan. Muutoin en voi ymmärtää miksi suostuvat setvimään julkisesti ongelmiaan. Itsehän siinä joutuvat naurunalaisiksi molemmat.
Itse olen ollut kahdesti naimisissa. Ensimmäinen mieheni kuoli liikenneonnettomuudessa saamiinsa vammoihin. Olimme olleet 15 vuotta naimisissa ja meillä oli kaksi lasta. Viiden vuoden leskeyden jälkeen avioiduin uudelleen.
Liittoa kesti 22vuotta ja päättyi miehen kuolemaan sydämen ohitusleikkauksessa.
Kummankaan mieheni kanssa emme olisi mistään hinnasta lähteneet tällaiseen ohjelmaan mukaan. Molemmissa liitoissa keskinäinen luottamus ja kunnioitus toista kohtaan säilyi elämän ajan.- viikonpalkkio
Jostain luin ( kieltäytynyt kertoi) , että Vain elämää sarjassa tarjottiin=maksettiin osallistujalle 8000e/ hlö, joten samaa luokkaa täytyy olla tuokin. Viikon aikana kuvaukset, samoin kuin Vain elämää sarjassa.
- rlrärokml
Hohhoijakkaa! Ketä kiinnostaa koska joku meriläinen on viimeksi saanu..h.vetti että nuo ihmiset on tyhmiä kun kaikelle kansalle tilitetään omat asiat ja sekstailut!!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 275504
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333603Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533522Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu263407Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1242996Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod322727Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint222413Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1202390- 442230
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142205