KaikkiMulleHetiNyt pikavoittokulttuuri on päässyt valloilleen. Silmitön ahneus ja rahastus vallitsee kaikkialla - oli kyse sähköstä, pakolaisista, autoilusta tai elintarvikkeista. Millään ei ole mitään väliä kunhan rahantulo on maksimoitu. Köyhät, vähäosaiset ja hyvävelikerhoon kuulumattomat, haistakoon pitkän PASKAN.
Eletään ahneuden aikakautta
AHHHHHHHHHH_neus
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Niin, meillä on puoluekin, joka ajaa ahneiden asioita. Toisaalta, Pohjoismaiden elintaso on rakennettu velan varaan, pois lukien Norja. Suomessa tämä valtiollinen kuplatalous on viety äärimmilleen mm. asuntopolitiikassa. Elämme aikaa, jona tavallinen tallaajakin haluaa saada myyntivoittoa visvaisesta omistusasunnostaan, haistuaan siinä ensin jopa kymmeniä vuosia ilman mainittavia korjaustoimenpiteitä. Neste on noussut liian monella liian nopeasti päähän. Julkisella sektorilla palkkaansa nauttiva kokoomuslaisesti ajatteleva ja äänestävä ihmisryhmä on ehkä vastenmielisin ilmiö, mikä maasta löytyy.
No jaa. On kuitenkin ollut niitäkin aikakausia, jolloin ahneet ovat haalineet lisää esimerkiksi orjatyövoiman avulla sen sijaan, että köyhimpiä ja heikoimpia tuettaisiin jatkuvin avustuksin.
Onhan se ahneus toisaalta paljon vallalla, näyttää ainakin. Rikkaat haluavat lisää, köyhät samaten. Jonkun muun pitäisi antaa enemmän ja jotkut yltyvät jopa raivoon saakka, jos joku muu saakin jotain eikä itse. Mutta mitä uutta siiinä on? Eikös se ahneus ole osa ihmisluontoa - ennen, nyt ja varmaan tulevaisuudessakin.
Kun konkka on ovella alkaa kuppaus.Kohta on Suomi eu tiukassa valvonnassa. sen jälkeen ei enää kupata.SUomen itsenäisyys meni siis matujen mukana. eli valloittamisesta oli siis kyse, ja nämä tollot vaan katto vierestä kun taloudellinen itsenäisyys meni.