KaikkiMulleHetiNyt pikavoittokulttuuri on päässyt valloilleen. Silmitön ahneus ja rahastus vallitsee kaikkialla - oli kyse sähköstä, pakolaisista, autoilusta tai elintarvikkeista. Millään ei ole mitään väliä kunhan rahantulo on maksimoitu. Köyhät, vähäosaiset ja hyvävelikerhoon kuulumattomat, haistakoon pitkän PASKAN.
Eletään ahneuden aikakautta
3
<50
Vastaukset
- 3745dgdj438753
Niin, meillä on puoluekin, joka ajaa ahneiden asioita. Toisaalta, Pohjoismaiden elintaso on rakennettu velan varaan, pois lukien Norja. Suomessa tämä valtiollinen kuplatalous on viety äärimmilleen mm. asuntopolitiikassa. Elämme aikaa, jona tavallinen tallaajakin haluaa saada myyntivoittoa visvaisesta omistusasunnostaan, haistuaan siinä ensin jopa kymmeniä vuosia ilman mainittavia korjaustoimenpiteitä. Neste on noussut liian monella liian nopeasti päähän. Julkisella sektorilla palkkaansa nauttiva kokoomuslaisesti ajatteleva ja äänestävä ihmisryhmä on ehkä vastenmielisin ilmiö, mikä maasta löytyy.
No jaa. On kuitenkin ollut niitäkin aikakausia, jolloin ahneet ovat haalineet lisää esimerkiksi orjatyövoiman avulla sen sijaan, että köyhimpiä ja heikoimpia tuettaisiin jatkuvin avustuksin.
Onhan se ahneus toisaalta paljon vallalla, näyttää ainakin. Rikkaat haluavat lisää, köyhät samaten. Jonkun muun pitäisi antaa enemmän ja jotkut yltyvät jopa raivoon saakka, jos joku muu saakin jotain eikä itse. Mutta mitä uutta siiinä on? Eikös se ahneus ole osa ihmisluontoa - ennen, nyt ja varmaan tulevaisuudessakin.- itsenäisyys.finito
Kun konkka on ovella alkaa kuppaus.Kohta on Suomi eu tiukassa valvonnassa. sen jälkeen ei enää kupata.SUomen itsenäisyys meni siis matujen mukana. eli valloittamisesta oli siis kyse, ja nämä tollot vaan katto vierestä kun taloudellinen itsenäisyys meni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site896074Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto524452SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574192SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963799Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost73543Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1012628SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502503Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352429Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat492148Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val51489