Vuonna 2015 kirkosta eroaminen heikkeni huomattavasti ja kirkkoon liittyminen kasvoi uuteen ennätykseen.
Tämä vuosi näyttää jatkavan alkanutta kehityssuuntaa. Tammikuussa 2016 erosi vain 2805 henkilöä, mikä on heikommin kuin vuosi sitten. Vuoden 2015 tammikuussa tuli 2859 eroa.
Mikä sitten on kehitys kirkosta eroamisia markkinoivassa Vapaa-ajattelijain liitossa?
Vapaa-ajattelijoiden jäsenmäärät ovat usean vuoden jaksolla tarkasteltuna sitkeästi laskusuunnassa. Varsinainen romahdus tapahtui viime vuonna, mitä yritetään paikata taannehtivalla laskutuksella.
Aiemman trendin perusteella voidaan päätellä, että vuoden 2016 jäsenmaksuista jäänee taas huomattava osa maksamatta. Viime vuoden katastrofaalinen jäsenkato siis oletettavasti pahenee.
Vapaa-ajattelijaliike on liiton nykyisen johdon käsissä ajatumassa erittäin pahaan kriisiin. Suunta taloudessa ja jäsenmäärissä johtaa vääjäämättä toiminnan rampautumiseen. Pääomia tultaneen edelleen realisoimaan juoksevien kulujen katteeksi.
Viime vuosina suurimpia kulueriä ovat olleet liiton johdolle tarkoitetut kokoukset hotelleissa sekä maksetut ulkomaanmatkat. Tämä talouden ja toiminnan katastrofaalisesta tilanteesta huolimatta.
Liitto, joka on julistanut kirkon jäsen- ja talouskriisiä, on itse sellaisen keskellä. Säälittävä joukko.
Suosittelen, että kaikki alkavat nyt suhtautua vapaa-ajattelijoiden tiedotukseen ja palstakirjoitteluun aiempaa kriittisemmin. On syytä ajatella vapaasti eikä olla vapaa-ajattelun liekanuorassa.
Suunta on siis selvä: kirkon tila vakautuu, vapaa-ajattelijoiden kriisiytyy.
Kirkosta eroaminen hiipuu edelleen
3
79
Vastaukset
- Selkeyttä
Koska kirkon jäsenmäärä on vähentyny huomattavasti, on itsestään selvää, että eroavien määräkin laskee. Luvussa tulisi ottaa huomioon suhteellisuus. Jos jäseniä on vain muutama, ei eroamista osoittava luku voi kuvata prosentuaalista eroamista.
- Tunnustaa
Eroavien määrä oli kyllä ihan normaalilla tasolla viimevuonna. Toissavuonna vaan sattui olemaan poikkeuksellisen reipas erovuosi sukupuolineutraalin avioliittolain käsittelyn takia.
Uskonto jatkaa laskuaan ja sekularismi nousuaan, mikä on tervettä yhteiskunnalle ja ihmiselle, tutkitusti.- miksivaparitvalehtelevat
Jaa minkä tutkimuksen mukaan? Vai valehteleeko vapari taas?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211835
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001630Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy511195Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?461062Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31968Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47866Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50866Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37810Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56788Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet38787