Varoitus ns. uusapostolisesta liikkeestä

OllaanValppaina

Varoitus torontolaisuuteen kytköksissä olevaan ns. uusapostoliseen liikkeeseen liittyvistä epäraamatullisista opeista, mielenhallintakeinoista ja itsensä sekä johtajuuden korostamisesta:

http://www.kristitynfoorumi.fi/mielenhallinta.htm

Näihin ilmiöihin ja oppeihin on törmännyt myös vapaakirkkolaisten keskuudessa.

8

341

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OllaanValppaina

      Kannattaa tutustua myös seuraavaan aihetta käsittelevään linkkiin:

      "Mistä on kysymys kristillisessä kentässä laajalle levinneessä, niin kutsutussa uusapostolisessa liikkeessä? Tästä keskustelemassa ovat Aki Miettinen ja Keravan Helluntaiseurakunnan johtava pastori Esa Hyvönen. "

      https://youtu.be/PySeXMAHKhc

      • OllaanValppaina

        https://youtu.be/TQOLh-Ohx8Q

        "Mistä on kysymys kristillisessä kentässä laajalle levinneessä, niin kutsutussa uusapostolisessa liikkeessä? Aki Miettinen ja Keravan Helluntaiseurakunnan johtava pastori Esa Hyvönen jatkavat keskustelua aiheesta."


    • EnempiAiheesta
      • Jessss

        Tärkeä teema!


      • Iskariotti

        Hohhoijjaa, oli niin kapulaista kieltä, että oikeen. Tuosta ei tavallinen taatelin tallaaja saa mitään irti. Oli yhtä selkeää, kuin "apinaruotsi".


    • tosiasiaaa

      kristityn foorumi harhauttaa


      kristityn foorumi harhauttaa heikkoja uskovia

      Juhani Aitomaan kristityn foorumi sivusto on keskittynyt Pyhällä Hengellä täyttyneiden uskovien haukkumiseen. Sivuston oppi on epäraamatullinen, koska suurin osa Jeesuksen opetuksesta hylätään ja sivuston pohdiskelu jää ihmisjärjen päätelmiin. Johtopäätös on ettei sivuston ylläpitäjät ja korvasyyhy kannattajat ole täyttyneet Pyhällä Hengellä ja ovat vielä lapsia uskossaan ristin juurelle jääneinä, itkupotkuraivareita saavia pienokaisia kristityn nimellä.

    • uusinapostooli

      Meijän apostoolien haukkuminen on wittu POLIISIASIA!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      53
      1077
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      22
      1050
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      838
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      735
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      62
      609
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      605
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      38
      562
    Aihe