Eiköhän infran rakentaminen saisi jo odottaa parempia aikoja.
Kyllä Kauhajoen kunnan olisi herättävä myös työpaikkojen saamiseen paikkakunnalle.
Kovin moni nuori ja vähän vanhempikin tarvitsisi kipeästi työpaikan ettei putoaisi köyhyysloukkuun. Tärkeysjärjestys järjestys asioissa tainnut unohtua.
Kaarisilta yms.
10
158
Vastaukset 10
- Tullu
Oikeassa järjestyksessä pitää asioihin suhtautua. Epäilen, ettei sillan rahoituksella työpaikkoja luoda. Kunnanhan pitäisi vähentää kulujaan (työpaikkoja). Työtä saadaan kunhan yritysmaailma alkaa saada toimeksiantoja. (alkaa osata myydä tuotteitaan tai keksiä sellaista mikä menee kaupaksi)
- Siltahan
vois rakentaa kuvaamaan Kauhajoen teollisuuden alkua ja loppua, eli nousua ja laskua.
- Topasco
Kuka käyttää sitä kaarisiltaa , onko sillan päässä joku idea jota kohti ihmiset kävelöö tai nuoriso . Huh huh , valtava isea !!!!!
- Valistunut
Siitä saadaan ainakin turvallinen reitti koululaisten kulkea liikuntatunnille. Autojen nopeuksia ei Urheilutiellä saatu hillittyä edes hidasteilla. Jokainen kalliisti kasvatettu ihmishenki on sijoitus tulevaisuuteen.
- ALAK
Liikuntatunneilla kulkeminen on liikunnanopettajan vastuulla ja velvoitettu valvomaan koululaisten ryhmässä liikkuminen liikuntapaikoille.
Onhan alakoululaisten joen ylittäminen jo kiusanteonkin vuoksi valvottava. - Pikkulapsia
ohjaajat vievät parijonossa sillan yli, isommat koululaiset kulkevat mistään piittaamatta omin päin, monella tupakka suussa.
- SimoHovari
Mikä silta?!
Tuloo letivalaastu kaarisilta tuosta Osuuspankin ja Citypupin välistä tuonne Urheelupuistohon.
Silta on kannattava. Lisää työllisyyttä ja paikkakunnan vetovoimmaa.Mulla on jääny liimapuupalakkia varastohon Rauma-Repolalta. Voin aloottaa työt keväällä mestaruusjuhulista toivuttuani.
- asiaterikseen
Jos aloittaja tarkoittaa kaiken infran rakentamisen lopettamista, olen kyllä eri mieltä, mielestäni tiestöä ja yhteyksiä pitääkin parantaa mahdollisuuksien mukaan, ainoa kohtuullisen hyvä tieyhteys on Kaskisiin, muualle kapeaa, mutkaista, tukkoista. Muistaakseni elykeskus rahoitti tuota mainittua siltaa, voin tietysti muistaa väärinkin. Uudet katuvalot rekitiellä on muuten tosi hyvät.
Kauhajoen kaupunki voisi kustantaa paikallisten työttömien muuton jonnekin, missä töitä olisi. Kauhajoelta niitä on turha etsiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 791561
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine1391223Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä
Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i123930Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee
Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku25820S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä
Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant31797Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀41748Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁67647KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi14644Mitä vit,,tua!
Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul29636Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta
Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk69620