Käytättekö viininteossa turbohiivaa, vai jotain muuta, kun tässä mietein että vaikuttaako erilaisten hiivojen käyttö viinin makuun paljonkin?
Itse olen aivan amatööri vielä minkäänlaisten viinien valmistuksessa, ja ensimmäinen "viinin" tekoni onnistui kyllä, mutta maku ei ole mikään houkutteleva. Kokeilin tehdä sitrusmaista viiniä pilkkomalla kuusi sitruunaa ja kuusi limeä käymisastiaan, ja lisäsin joukkoon kilon fariinisokeria ja neljä kiloa normaalia sokeria, vettä laitoin n. 20 litraa ja sen lisäksi pussillisen turbohiivaa. Turbohiivan ansiosta viinini kävi vain noin 5päivää jolloin ominaispaino oli -5 luokkaa. Lapoin viinin kolmeen kertaan ja jälkimakeutin hieman jonka jälkeen säilöin pullot jääkaappiin. Maku on kyllä sitrusmainen, mutta väkisinkin sellainen kiljumainen maku pukkaa esille, olisiko syynä turbohiivan käyttö?
"turbo" hiivojen käyttö viininteossa?
2
2271
Vastaukset 2
- Kotikeittäjä
Kiva kun nyt huomasin :D Eli itsekkin teen sitruunaviiniä. Sitruunaviinissä on tärkeää jättää mehu pois yhtälöstä. Eli käyttää vain kuorta, tarkemmin vielä sitä kuoren keltaista osaa. (valkoinen kitkeröittää) Se sitruunanmehu aiheuttaa sen kiljumaisen olemuksen, myös viinihiiva on suotavampaa sen turbohiivan sijaan. Noin 5 sitruunan kuoret 10L veteen eli jos on 25 l käymisastia niin pitää raastaa 10 sitruunan kuoret. Ja kun on kyseessä sitruunaviini, niin kannattaa joko alkuvaiheessa laittaa niin paljon sokeria että kun hiiva kuolee alkoholin takia jää jäännössokeria (alku OG 120 luokkaa perushiivalla) tai sitten käymisen loputtua lisää vielä pysäyttäjän ja makeuttaa jälkeenpäin.
- Kotikeittäjä
Ja vielä lisään sen että kuten tavan viinissä on myös tässä hyvä kirkastus tärkeää. Hiivan tulee olla käymisastian pohjalla kun aloitetaan pulloihin laitto, esim karahvin pakkauksen mukana superkirkaste toimii hyvin. Ja viinin tulee olla pulloissa pidempään jotta maku asettuu kivan tasaiseksi (n1 kk) Ei ole mitään pikahommaa viininteko :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html6091569Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44847Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl481730Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll12681- 45642
- 41604
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin29548Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37510- 31506
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE160484