Ihminen eristetään luonnollisesta ympäristöstään kliiniseen ympäristöön, jossa jokainen hänen sanansa "kirjataan" ylös ja käytetään häntä vastaan.
Ajatuskyky sumennetaan lääkkeilä ja tunteet turrutetaan.
Lopulta ihminen joko jää pysyvätsti hullujenhuoneelle tai vapautetaan sillä ehdolla että ihminen varmasti on loppuelämänsä toimintakyvytön ja pelkää niin paljon joutumista uudelleen sairaalaan ettei uskalla enää ilmaista itseään kenellekkään.
Kaikkien lääkkeiden aiheuttamien oireiden hän luulee aiheutuvan omasta mystisestä sairaudestaan jolle lääkäri antoi nimen aikaisemmin silloin kun hän vielä omasta mielestään oli suht terve.
Valitettavasti ihmiset ovat yhteydessä toisiinsa ja kun yhden ihmisen aivotoimintaa häiritään sairaimmalla mahdollisella tavalla se leviää myös ympäristöön ja muihin ihmisiin. Näin yksi mielisairas ylilääkäri saa tartutettua pahuutensa koko yhteiskuntaan potilaidensa kautta.
Ajatuskyky sumennetaan lääkkeilä ja tunteet turrutetaan.
Lopulta ihminen joko jää pysyvätsti hullujenhuoneelle tai vapautetaan sillä ehdolla että ihminen varmasti on loppuelämänsä toimintakyvytön ja pelkää niin paljon joutumista uudelleen sairaalaan ettei uskalla enää ilmaista itseään kenellekkään.
Kaikkien lääkkeiden aiheuttamien oireiden hän luulee aiheutuvan omasta mystisestä sairaudestaan jolle lääkäri antoi nimen aikaisemmin silloin kun hän vielä omasta mielestään oli suht terve.
Valitettavasti ihmiset ovat yhteydessä toisiinsa ja kun yhden ihmisen aivotoimintaa häiritään sairaimmalla mahdollisella tavalla se leviää myös ympäristöön ja muihin ihmisiin. Näin yksi mielisairas ylilääkäri saa tartutettua pahuutensa koko yhteiskuntaan potilaidensa kautta.
Vastaukset 14
Vanhimmat
joo.näin sen ite.äijä tuotiin sinne siskosa tuomana.tuli mun kämppikses.se oli dösä kuski ammatiltaan.se oli ihan ok kun se tuli.pari päivää myöhemmin alko kunnon sekoilu:se kollas mun kaappia ja otti mun papereita omien kamojensa joukkoon.potilas kertomuksii yms.mä sanoin sille ettei mun kaappi oo mikään kirjasto.tänne ne laput.sit se purki katos olevan elektronisen palovarottimen jos vilkku joku valo atomeiks.kuulemma hänellä oli omat syynsä miks silleen teki.seuraavana päivänä se oli telkkari huoneen verhojen välissä pyörimässä.en osaa sanoa mikä mahtoi olla kuvio sillä kertaa.se meni siel aika kuutamolle se äijä.mä pääsin onneks veke sielt se kamu jäi viel sinne.siel voi se polla levitä se on ihan totta.mun selviytymiskeino oli kolme päivittäistä kävelylenkkiä.ei siel o mitään tekemistä ja koita siin sit saada jotain positiivia ajatuksia kokoon.alko vaa vituttaa siel entistä enemmän ja kun jos sielt haluu pois ni on vaan sanottava että hyvältä tuntuu,hyvin menee ja lääkkeet futaa kivasti.hulluks siel tosiaan tulee.
joo, kirjoitin tekstin turhan vihaisena, ehkäpä mielisairaanhoitajat yrittävät vain auttaa.
Nehän on oikeasti ihmisten tuhoamislaitoksia eikä mitään hoitolaitoksia! Ei kovin paljon eroa natsisaksan kaasukammioista muutenkuin, että kaikki tehdään salaa.
Ihminen lääkitään toimintakyvyttömäksi kasvikseksi.
Hänen aivotoimintansa estetään.
Hänen tunteensa ryöstetään häneltä.
Hänen arjen hoitokykynsä viedään pois häneltä, koska lääke vie sinut lähes lamaan. Sitten joka aamu, joku natsihoitaja lähetetään karjumaan ja repimään sinut lääketokkuraisena aamupalalle, kun et muuten pääsisi sieltä edes ylös. Todella lähimmäisen rakasta!
Päiviksi ei ole juuri mitään toimintaa järjestetty koska harva jaksaa lääkityksellä siihen edes osallistua mutta jos haluaisit pitää kiinni jostakin normaalista, juuri mitään ei ole tarjolla aamukokouksien ja omatoimisten kävelyjen lisäksi. Ja sinnekin tarvitaan lupa, joka voidan evätä. Aamukokouskin on ohi muutamassa minuutissa missä yleensä ilmoitetaan milloin edes saat häiritä hoitajia tai päästä lääkärille sekä todetaan päivämäärä. Siivoojille valitaan joku auttamaan ja tätä pidetään tärkeänä kuntoutusmahdollisuutena potilaille (oisko oikeasti säästötoimenpide ennemmin?).
Juttuseuraa saa haeskella lääkityistä zombeista toden teolla. Yleisin harrastus on katon laipioon tuijottelu. Suurin osa potilaista käyttää aikansa nukkumiseen lääketokkurassa. Kun olet syönyt aamupalasi voit jatkaa uniasi.
Hoitajat yleensä ryöväävät päivän lehden itselleen luettavaksi kahvihuoneeseen ja joudut kerjäämään sitä lähes poikkeuksetta takaisin potilaiden luettavaksi. Tästä hoitajien häirinnästä voit joutua maksamaan hinnan! He haluaisivat pelata pasianssia tai surffailla netissä kaikessa rauhassa omassa kopissaan. Kehtasitkin taas häiritä!
Televisio tietysti on osastolla ja sitä saapi yleensä jopa katsella kaikessa rauhassa mutta kanavan päättää yllätys, yllätys, hoitaja, jolla yleensä on joku suosikki sarja, jota hän haluaa katsoa. Siis potilaat joutuvat hoitajien sarjanarkomanian uhreiksi. Miettikääpä missä työpaikassa saat palkkaa tv:n katsomisesta ja saat jopa koukuttaa siihen itsesi! (puistelee täällä päätään!)
Mihinkään et pääse, olet lukittujen ovien takana. Kaikkeen pitää kerjätä lupa, jonka saaminen voi kestää viikkoja. Olet täysin eristyksissä kaikesta normaalista.
Kaikki normaali mitä ehdotat, mitä voisit tehdä ja olla, yleensä torpataan jo idea-asteella ja sinua aletaan kohtelemaan kuin idioottia, joka ei osaa mitään, kykene mihinkään, eikä siis voi mennä minnekään, edes kotiinsa. Sinusta yritetään tehdä uusavuton, aivan kuin et olisi siihen asti elämässäsi mitenkään selvinnyt mistään. Lapsikin osaa kaiken sinua paremmin. Ja jopa dementoitunut vanhus. Olet mielenterveyspotilas ja sinua pitää holhota ihan kaikessa vaikka et sitä tarvitse. Ainoastaan sinnikkyydellä saatat onnistua saamaan jotakin elämääsi, silloinkin he antavat sen sinulle vain päästäkseen sinusta rauhaan.
Mitään terapiaa osastolla ei ole, eikä juuri ketään kiinnosta sinun asiasi. Omahoitaja mitä sinulle on määrätty on lähinnä käytännön asioiden järjestämiseen tarkoitettu eli jos tulee kysymyksiä lääkkeistä, luvista, kotiin pääsemisestä yms. Heillekin pitää varata aika, aina sitä ei edes saa, saattaa mennä seuraavaan työvuoroon.
Osasto on lähinnä ihmisten säilytyspaikka, jossa odotetaan aivolobotomian saapumista.
Miten ihmeessä tämmöisessä ympäristössä ihminen voi alkaa voida paremmin? Selväjärkisetkin alkaisivat seota tarpeeksi kauan oltuaan tämmöisessä paikassa! Niin ja ne lääkkeet, nehän sekoittavat pään entistä sekaisemmaksi. Monille vaikutus jää pysyväksi vaikka lääkkeet myöhemmin lopettaisikin, semmoisia myrkkyjä siellä syötetään.
Mikäli mielit pitää edes sen mielenterveyden ja toimintakyvyn mikä sinulla oli sinne joutuessasi, et voi kuin yrittää päästä ulos paikasta kaikin mahdollisin keinoin mahdollisimman nopeasti ennenkuin he kerkiävät tuhota sinut lopullisesti. Saat olla onnellinen jopa, jos saat pitää henkiriepusi, ei ole ollenkaan tavatonta, että sieltä jotkut lähtevät jopa ruumispussissa. Ja lääkärit tehtailevat näitäkin täysin käypä hoito suositusten mukaisesti ilman virallista hoitovirhettä. Sehän on vain lääkkeiden sivuvaikutus ja harmillinen tapaus! Jos olet onnekas saat itsesi pelastettua ulos, ennenkuin sinäkin liityt zombien joukkoon tuijottelemaan katon laipioon kuola valuen suustasi lopun elämäksesi.
EI HYVÄÄ PÄIVÄÄ! Voisko joku poliitikko lakkauttaa kaikki mielisairaalat! Siellähän tehtaillaan ongelmaisia kroonikkoja toden teolla, kaikki menevät lähes poikkeuksetta huonompaan suuntaan mikä ikinä heidän ongelma alun pitäen sitten on ollutkin! JA KALLIIKSI TULEE KASVIKSET YHTEISKUNNALLE 24/7 HOITO!
Eikö täällä kukaan oikeasti saa kuriin näitä psykiatreja, jotka tuhoavat ihmisiä yhteiskunnan eläteiksi! Koko psykiatria pitäisi lakkauttaa ja erottaa lääketieteellisestä kunnasta, sillä se ei ole mitään oikeaa tiedettä ikinä nähnytkään! Miten tämän mittakaavan huijaus on ylipäänsä edes mahdollista?
Nimimerkillä parempi yhteiskunnan heitteillä kuin hoidossa
Huippu kirjoitus!
Joskus voi olla tilanteita, että ihminen on hyvä viedä rauhoittumaan laitokseen jos pääkoppa on aivan sekaisin. Joskus voi tarvita rauhoittavan piikin pyllyyn. Mutta jatkuva lääkitys on väärin! Ihmisen psyyke ja tunne-elämä voi luonnollisesti mennä joskus sekaisin, syystä tai toisesta. Se on vaan väliaikaista ja tilanne rauhoittuu. En usko, että aivojen kemiallisissa toiminnoissa olisi jotain erilaista, kuin ns. normaaleilla ihmisillä. Lääkkeet vaan sekoittaa luonnollisen tasapainon elimistössä ja voi vaurioittaa pitkään käytettyinä. Eli ne lääkkeet romukoppaan. Jutteleminen ongelmista/terapia voi olla toimivia hoitomuotoja.
Psykiatria on hieman ongelmallinen tieteenala, koska tavallaan psyyken ongelmat ovat todellisia. Pitäisi ehkä ennemmin puhua henkisistä/sielun ongelmista, ettei sotke sitä aivojen rakenteelliseen toimintaan, koska silloinhan siirrytään jo neurologian puolelle, joka on fyysistä tiedettä aivoista.
Sinun mielestäsi kertaraiskaus on ok ja ei jatkuva raiskaaminen? Mikä sitä erottaa? Entä mistä keksit, että psykiatria olisi tieteenala? Aivojen toimintaongelmat ovat nimen omaan lääketieteen, neurologian erikoisalan heiniä. Psykiatrialla ei ole mitään tekemistä lääketieteen kanssa.
Noin se juuri menee mielisairaalassa. Minultakin on kaksi ystävää kuollut psyykenlääkkeisiin. Toinen kuoli mielisairaalassa, ja toinen löydettiin kotoaan makaamasta kuolleena lattialla. Osastolla hoitajat käyvät kierroksella öisin tarkistamassa, että ovatko ihmiset hengissä. Järkyttäviä myrkkyjä olemattomiin sairauksiin. Siinä on koko elämä pilalla, joka onnistuu hengissä pysyttelemään. Minullakin on kokemusta mielisairaalasta.
One Flew Out of the New Cuckoo’s Nest: Forced psychiatry in Ohio - Instrument of political oppression?
by Katherine Hine
JANUARY 13, 2016
http://columbusfreepress.com/article/one-flew-out-new-cuckoo’s-nest-forced-psychiatry-ohio-instrument-political-oppression
(Jutun alkuosa)
“If the physician presumes to take into consideration in his work whether a life has value or not, the consequences are boundless and the physician becomes the most dangerous man in the state.” Dr. Christoph Hufeland (1762-1836)
Before Reynoldsburg police broke down the door to her home November 19, 2015, Linda Leisure, long-time corruption investigator and whistleblower, thought she had seen it all – including previous police break-ins into her home. But she had no psychiatric history and never before witnessed “forced psychiatry” Ohio-style.
Earlier that day, during a verbal argument with a police officer at her home, Leisure cursed him for ignoring her complaints about harassment she was suffering from Columbus police officers Delmar and Steve Knotts, one who lived across the street from her Reynoldsburg home. Within minutes, a woman identified as a “social worker” came to Leisure’s home. Leisure described the woman as “unprofessional” and that she “looked like a bag lady.” A few minutes of discussion through a partially-opened door led the “social worker” to diagnose Leisure with “a mood disorder,” according to police records.
When Leisure refused to leave her own home at the woman’s insistence, armed police broke down her rear door and took her by force – first to Netcare, then to the Ohio Hospital for Psychiatry (OHP).
OHP is a for-profit former nursing home on Greenlawn Avenue that opened in 2004 with 14 beds and has recently expanded to 130 beds.
When Leisure told psychiatric employees she knew her rights, as she was a whistleblower, OHP personnel told her this was a “delusion.” Leisure is in fact a whistleblower, having conducted three investigations that uncovered previously buried information – in the still unsolved Arthur Shapiro murder committed the night before he was to testify before a federal grand jury, another investigation that led to the resignation of the Ohio Public Defender, and a third exposing hidden reasons behind the uprising at the Lucasville prison. Cover stories were written about her in The Dayton Daily News, Columbus Alive and The Columbus Free Press.
Leisure has been targeted by the Knotts brothers and their police allies, who have been waging a vendetta against her since at least the early 2000s. Their attempts to convict her of some 68 minor offenses in Franklin County Municipal Court slowed down some when a Columbus jury acquitted her of all charges. But even as her jury was deliberating, a Columbus prosecutor began preparing new charges, duplicating the current charges. Eventually a special prosecutor and out-of-county judge were called in and vindicated her, thereby ending that particular battle. Or so Leisure thought.
What she did not realize is that government policy makers and enforcers are finding that the targeting of political opponents, dissidents or any “undesirables” is far easier with psychiatry as a weapon rather than criminal law.
17 Days of Hell
Once Leisure had arrived at OHP she was told to cooperate or she would “never get out.” What ensued, she describes as “17 days of hell…something that I never thought I would see in America.”
Leisure has always kept her body drug-free, but she submitted in terror to OHP’s psychotropic drugs after the first week of lockup. “They said I was depressed and delusional and put me on drugs. But I was neither,” Leisure said. She claims that OHP staff pressured her to sign documents without reading them first, under the threat that if she didn’t cooperate it was a sign of her mental illness. She was forced to attend what she deemed were five-hour daily “conditioning meetings” where she had to accept their analysis of her mental illness. “One of them included coloring books,” Leisure said, “You were forced to do it, or they wouldn’t let you out.”
...
(Lue loput jutusta linkin kautta)
Tuskin on ainut ihminen kelle on näin käynyt. Hyvin kuvattu tilanne. Samaahan ne tekee kaikille, joille joku diagnoosi on annettu. Sen todisteita nähdään joka paikassa, sielläkin missä sairaus ei ole, eli normaaleissakin asioissa. Tämä tietysti johtuu osaltaan siitä, että psykiatrit ovat tyhmiä, eivätkä oikeasti ymmärrä näiden sairauksien päälle, mitä hoitavat ja toisaalta, koska heidän pitää todistaa väärätkin diagnoosit oikeiksi. Ja koska he vain haluavat pitää ihmisiä laitoksissa ja potilainaan saadakseen tehdä työtään. Näin ovelasti he ovatkin saaneet pitää työpaikkansa ja arvostuksen tässä yhteiskunnassa. Huijaavat poliitikkojakin! Missä tahansa muualla työpaikalla vaaditaan tuloksia ja todisteita siitä, että heidän hoitonsa toimii ja auttaa ihmisiä mutta eipä psykiatrian takapajulassa! HERÄTKÄÄ JO! Nämä vaan toimittaa ihmisiä liukuhihnalla hautausmaalle sekä kasviksina hoidettavaksi ympärivuorokautisiin hoito/asumisyksiköihin sekä eläkeputkiin ja saavat jatkaa samaan malliin.
Ehdotan seuraavaa:
Lakkauttakaa koko psykiatria! Se ei tule koskaan myöntämään mitään. Yliopisto ihmisiäkin on laitettu kilometritehtaalle täysin syyttöminä tästä maasta säästöleikkausten kohteena, miksi ei näitä ihmisten tuhoajia täysin syystä. Säästyy paljon yhteiskunnan varoja.
Perustakaa joku aivan uusi yksikkö (jonne ei huolita yhtään entisen järjestelmän työntekijää pilaamaan sitä!). Se voisi olla lähinnä keskusteluapua niitä tarvitseville, johon voisi palkata yksinäisyydestä kärsivät mummot ja vaarit kuuntelemaan loputonta ongelmavyyhtijä. Molemmat hyötyisivät siitä. Mummoille palkkaa ei tarvitsisi maksaa kuin nimellisesti! Mikä säästö! Mummot saisivat olla osa yhteiskuntaa ja auttaa ihmisiä, siis tärkeitä, tukisi jopa heidän mielenterveyttään. Ongelmaisia ihmisiä auttaa enemmän se, että heidät kohdataan rakkaudella kuin mikään teoria. Yleensä maalaisjärki auttaa parhaiten ongelmien ratkaisuissa muutenkin. Ihmisten pitää vain vollottaa läpi itkunsa ja traumansa, sieltä se paraneminen sitten löytyy. Sen tehtävän voi tehdä mummo tai vaari, hänen pitää tosin olla hyväkuntoinen ja ei mikään vuodeosasto potilas. Täydellinen ratkaisu ja molempia hyödyttävä! Ei tarvitsisi muuta kuin paikka, nätisti sisustettu ja paljon kahvia sekä pullaa. Jokaiselle määrättäisiin pari mummoa/vaaria (kuolemantapausten varalle, sekä mummon sairastumisen).
Lääkkeitä ei annettaisi kenellekään ja niitäkin, jotka niitä pyytävät kerrottaisiin totuus kuinka ne eivät tee heille hyvää ja pikaratkaisua ei ole. Elämä ei ole helppoa, lottovoittoa ei ole olemassa näissä asioissa. Elämä on kärsimystä.
Sairaslomalle pääsisi helpommin. Heti alussa puoli vuotta asioiden läpi käymiseen. Ei odottelua, ei jonoa, ei sairasloman panttaamista ja sen todistelua kuinka sairas olet. Ei mitään arvioita. Sen jälkeen pitäisi yrittää takaisin yhteiskuntaan jäsenenä. Vaikeat tapaukset saisivat vuoden. Ja sama homma. Vain täysin kyvyttömille yksilöille annettaisiin pidempää eläkettä. Hänelle yritettäisiin siinäkin tapauksessa etsiä osa-aika työtä. Eläke olisi vastikkeellista ja yrityksien kanssa tehtäisiin sopimuksia näistä työpaikoista ja työtehtävistä. Siis yritykset ja heidän kilpailukykykin paranisivat tästä! Työ itsessään ja sosiaalinen yhteenkuuluvuus muihin ihmisiin on yksi parhaista terapioista varsinkin psykoottistasoisesti sairailla ihmisillä. Tekee hyvää. Psykoosin yksi syy on yksinäisyys ja eristyneisyys, joten sen ehkäiseminen kaikin keinoin parantaa tilannetta. Tämä nykyjärjestelmä vain pahentaa tilannetta! Mielenterveyspotilaat olisivat osa yhteiskuntaa ja keskellä muita ihmisiä, se hälventäisi tavallistenkin ihmisten ennakkoluuloja heitä kohtaan ja toisi normaaleja ihmissuhteita potilaiden elämään, joita he tarvitsevat toipuakseen ongelmistaan.
Ja sitten tehtäisiin, se käsittämätön temppu, että kysyttäisiin ihmisiltä mikä se heidän ongelmansa on ja mikä heitä voisi siinä auttaa (niinkuin keroputaan mallissa). Yleensä ihmisillä on jotakin arvioita ja ehdotuksia. Annetaan sitten niille sosiaaliavun kautta sitä, sille voisi keksiä termin mielenterveyden tukeminen käytännön arjessa. Sille vain laitettaisin jotkut maksimi rajat euroina.
Veikkaan, että säästöt olisivat hurjat siitäkin huolimatta että sairasloma/eläke annettaisiin hyvin hövelin perustein! Verrattuna nykyjärjestelmään missä kela korvaa kalliita lääkkeitä, ihmiset on pitkillä sairaslomilla/eläkkeellä lopun elämäänsä, yleensä pitkillä osastojaksoilla sekä tuetuissa asumisyksiköissä.
Ihminen pomppaa takaisin yhteiskuntaan intensiivisen hoitojakson jälkeen joko täysipäiväsesti tai osa-aikaisesti. Mielenterveyspotilailla on työkykyä, jos heitä ei pilata lääkityksellä. Entiset mielenterveysongelmaiset eivät tähän lääketuhon jäljiltä kykene, joten he joudutaan auttamaan hautaan saakka mutta tätä sovellettaisiinkin uusiin potilaisiin ja koko lääketiede poistettaisiin kuvioista!
Rikosten tekijät laitettaisiin vankilaan siinä missä muutkin ihmiset!
PSYKIATRIT KILOMETRITEHTAALLE! HOITOYKSIKÖT KIINNI!
esim.psykoosi saattaa rauhottua kun saa kunnolla nukuttua.se kun saattaa valvottaa ja menee öitä ohi.nyt ne pamauttaa heti kuurille ja sitä syyään kuukaus tolkulla vaikka meno ois rauhottuu jo nukkumisella.aika moni joutuu rouskuttaan lääkkeitä ihan turhaan, kun sanotaan että syö nää ni se ei iske uuestaa.
totuus: psykooseja ei ole olemassakaan, on vain psykiatreja jotka kieltävät potilaiden esiin tuoman kiusallisen totuuden
Jokainen tunteva ja ajatteleva ihminen tajuaa, että kenenkään mielelle ei eristäminen ja vapauden riisto voi tehdä hyvää - parantaa.
Jos ihmiseltä viedään itsemääräämisoikeus, on varma, että jokainen älykäs ihminen alkaa kapinoimaan.
Nämä "psykiatriset hoitajat" eivät osaa mitään.He ovat ikään kuin suojatyöpaikkalaisia.Tasuttelevat ja patsastelevat osastolla.Ja määräävät mielellään.Heillä on lääkkeet ,avaimet ja hätänappi paidassaan.Potilaat ovat heille alamaisia.
Perkeleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!