Suomen kansallisomaisuus on myyty, suorastaan lahjoitettu ulkomaille. Suurteollisuuden ja ulkomaankaupan pankkisektori annettiin ruotsalaiselle roskapankille, kun "puolikas" Vesa Vainio luuli olevansa kauppamies. Sittemmin kaikki toiminnot on siirretty Tukholmaan; siellä tehdään keskikokoistenkin yritysten luottopäätökset. Sen myötä ruotsalaisten käytössä on kaikkien suomalaisten yhtiöiden liikesalaisuudet: var so god och använda!
Sonera lahjoitettiin Telialle juuri sillä hetkellä kun pörssikurssit olivat alhaisimillaan. Vain Suomessa puhutaan Sonerasta tai Telia-Sonerasta: Ruotsissa ja muualla se on vain Telia.
Puunjalostusteollisuus on mennyt ruotsalaisten valvontaan - Suomi on lähinnä raaka-aineen toimittaja.
Ja viimeksi tämä energian valvonnan monopoliyhtiö Caruna, jonka omistus on kasvotonta ja kansatonta - saattaa olla vaikka Putinin porukat senkin takana.
Kaik män - eik piisantkaa!
Ruotsalaiset puhuvat puolustusyhteistyöstä, tai myötäilevät suomalaisten toiveita, mutta varovat tarkasti sitoutumasta mihinkään. Heidän ainoa tarkoituksensa on myydä Suomelle huonolaatuisia ja vanhentuneita hävittäjäkoneitaan jotka eivät kenellekään länsimaalle kelpaa.
Jne. Jne. Suomi on taas Ruotsin siirtomaa.
Suomi on taas Ruotsin siirtomaa!
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka912531- 671465
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww841423EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje131208- 81943
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19910Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta105804Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe36800- 54783
- 30716
