Niinistön puhe

Presidentti Sauli Niinistön puhe 3.2.2016 Valtiopäivien avajaisissa oli rohkea, rehellinen ja hyvin tarpeellinen kannanotto ongelmaan, jota liian paljon vähätellään ja hyssytellään.

Puhe oli valtiomiehen vastuunkantoa vaikeana aikana.

Jäin miettimään sitä, mitä Niinistölle on tapahtunut. Entinen Bilderberg-kokouksessa käynyt Niinistö olisi puhunut normaalisti aivan eri tavalla eli enemmän maahanmuuttoa myötäsukaisesti käsitellen. Jotain Niinistön ajattelussa on muuttunut radikaalisti.

Nyt Niinistö asettui avoimesti kritisoimaan valtaeliitin globaalisti suosimaa ja ajamaa massamaahanmuuttoa, suorastaan hallitsematonta kansainvaellusta, kuten Niinistö sanoi.

Tästä poikkeavasta mielipiteestään Niinistö on saanut ja tulee saamaan vielä paljon arvostelua, mikä on toisaalta täysin odotettua, koska yleisesti ottaen liberaalin vihervasemmiston on vaikea nähdä maahantunkeutumisessa mitään ongelmia, koska he katsovat asiaa vain yhdestä eli auttamisen näkökulmasta.

Niinistökin on sitä mieltä, että kaikkein hädänalaisimpia tulee auttaa, mutta hän näkee realistisesti myös sen, että jossain tulee raja vastaan ja että meillä on oikeus suojella myös omia arvojamme ja järjestystämme.

Arvostan presidentti Niinistön puhetta korkealle. Puhe tulee jäämään historiaan.

Lähetin sen takia tasavallan presidentille kiitosviestin valtiomiesmäisestä puheesta ja toivotin hänelle Jumalan siunausta.

8

58

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiitospresidentillemme

      Hyvä oli puhe. Siinä oli ennakointia kaikesta mahdollisesta tulevasta. Nykypoliitikoilta tuntuu puuttuvan kyky nähdä laaja-alaisesti tulevaisuuteen. Ja kummallista on se, että jotkut heistä vielä vääristelevät kuulemaansa. Miten asioitamme voi kunnolla ajaa sellainen poliitikko, joka ei kuulemaansa ymmärrä?

      • No eihän nuo edes usko silmiään vaikka joka päivä eri TV uutiset näyttää ihan todellisia tapahtumia eri puolelta maailmaa. Että silleen.


    • pii_paa

      Loppujen lopuksi se ei ollut muuta kuin pelkkä puhe ja niitähän on kuultu ennenkin.

      Niinistön puheen ei liene tarkoituskaan muuttaa mitään. Korkeintaan luoda kansan keskuudessa luottamusta politiikkaan, joka on alkanut rakoilemaan.

      • pii_paa

        "– Niinistö puhuu asiaa. Harmi vain, että presidentillä ei enää ole mitään valtaa suomessa, sanoo Tuija."

        Niin, tuossa lainauksessahan se kiteytyykin miten ovelaa on panna vaikutusvallaton puhuva pää kertomaan hyvältä kuullostavia juttuja.


      • No ketkäs ne olikaan ajamassa Presidentin valtaoikeuksien poistoa Suomessa ?
        Että silleen.


      • pii_paa
        höpöhöpö kirjoitti:

        No ketkäs ne olikaan ajamassa Presidentin valtaoikeuksien poistoa Suomessa ?
        Että silleen.

        Pointti oli että kansalle pitää olla tarjolla ns. varaventtiili jotta jaksettaisiin aina vaan uudestaan taapertaa äänestyskopille "vaikuttamaan maan asioihin".
        Persut hoitivat varaventtiilin virkaa aikaisemmin, kun eivät olleet hallituksessa. Oppositiosta oli helppo puhua fiksuja juttuja, joita ei voinut toteuttaa.
        Sama oli kepun kanssa shitpack hallituksen aikana, kovasti oltiin muka vastustamassa kaikkea mahdollista, vaikka shitpack vain jatkoi siitä mihin vanhas/kiviniemi jäi.

        Et silleen.


    • pojatensin

      Hyvä, että joskus edes on jollain ballsia vetää edes jonkinlainen terveen järjen raja tähän vuosikausia jatkuneeseen punaviherfanaattiseen höttöön, mikä on hallinnut ja vienyt mennen tullen kaikkea keskustelua ja pyrkinyt monopolisoimaan ideologiansa. Yhteiskunta on paljon muutakin kuin punaviherhörheröt. Se on kokonaisuus. Kaiken lisäksi tää maa on Suomi ja me ei olla eikä yhdenkään itsenäisyyttä terveellä tavalla arvostavan tule sallia sen olla rajaton ja päättömästi nysväävä kaikkein ylikäveltävä riepupatalappu. Nyt jos koskaan on ihan viime hetket yrittää pitää kiinni keskeisimmistä arvoistamme, joista yksi oleellinen on turvallisuus - sellainen turvallisuus ja rauha, joka on itsestäänselvyys, ILMAN järeää ja aggressivista kontrollikoneistoakin. Talous me ollaankin about menetetty ja tulevien polvien tulevaisuus, mutta jotta jollain lapsenlapsenlapsella olisi edes mahdollisuus aloittaa rakentaa, pitää olla riittävän selkeä ja turvallinen yhteiskunta, missä toimia. Ja koittakaa nyt jo pahvipäät rajattomasti paapovat oivaltaa se seikka, että a) meiltä on rahat loppu b) me ei kyetä mitenkään jatkamaan samaa latua ja ottaa täysin vastuuttomasti lisää taakkaa tähän yhteiskuntaan kannettavaksi ja c) rasismi on aivan eri asia kuin vastuullinen ja järkevä tapa toimia.

    • kasvain_ja_kas_vain

      Puheukkoja maa tarvitsee oikean pressan sellaisen joka seisoo sanojensa takana eikä ole kannoissaan kuin tuuliviiri Niinistö

      Suomen presidenttien koko historian epärehellisin ja myös suurin kansan virhe Sauli Väinämö Niinistö on valjastanut Suomen median epärehellisyytensä markkinointiin. Niinistö ostaa mainokset ja maksaa toimittajat kirjoittamaan itsestään yksi kaunista kymmenen hyvää yksitoista tekaistua ylistystä. Naurettavimpia Niinistön mainossloganeja "ykkönen" ja "ylivoimainen" kansalaiset nuo tuollaiset ovat pelkkää Sauli Niinistön itsensä kustantamaa mainontaa itselleen" Totuus on enemmän kuin käsin kosketeltavissa.

      kansa ymmärtää vihdoin että Niinistön äänestäminen presidentiksi oli suuri virhe..."

      http://www.sauliniinistojatotuus.blogspot.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. El Khamenein arkku K-Kaupan autossa?

      Kyllä kauppias hoitaa?
      Maailman menoa
      151
      1383
    2. Mahdoton tilanne

      Täällä monella tuntuu olevan jumissa oleva tilanne. Joillakin kaipuu ja ikävä on kestänyt jo vuosia. Osapuoli/puolet ova
      Ikävä
      97
      939
    3. Välillä tulee haikeus

      Et kaikki päättyi näin. Etten saanut vastauksia. Ei meitä oltu tarkoitettu. Niin se vain on.
      Ikävä
      78
      884
    4. Tunteilla leikkiminen

      Oletko leikkinyt kaivattusi tai jonkun kiinnostuneen tunteilla, pelannut jotain peliä tai pelleillyt asioilla? Miksi?
      Ikävä
      113
      825
    5. Ne katseet, ei niitä

      Voi unohtaa. Se, miten molemmat katsoi
      Ikävä
      41
      712
    6. Miten jotkut kehtaa aikuisiällä kiusata

      Ihmisiä? Eikö se ole aika noloa?
      Ikävä
      108
      612
    7. Mä olin ihan peloissani sun lähellä

      Huomasitko? En uskaltanut edes katsoa sua. Näin sivu silmällä sun vinon hymyn. Oliko hyvä vai paha juttu kun tulit lähel
      Ikävä
      22
      564
    8. On ikävä sinua ihana

      En jaksa syvempiä tuntoja enää kirjoittaa. Kaipaan sinun läsnäoloa ja läheisyyttä nainen. Hyvää yötä.
      Ikävä
      28
      543
    9. Mitä jos näkisimme

      Vyöryisikö samat tunteet uudelleen?
      Ikävä
      45
      524
    10. Mies miksi me ei voida aloittaa salaista suhdetta

      Pakkoko siitä olisi kenellekään kertoa? Voitaisiin nähdä salaa jossain eri paikkakunnalla.
      Ikävä
      69
      482
    Aihe