Evlut kirkosta eroaminen tulee jatkumaan

Mikä osoittaa, että evlut kirkosta eroaminen tulee jatkumaan:

1) Eroaminen on enemmän suurten kaupunkien ilmiö. Useimmat ilmiöt leviävät kaupungeista maaseudulle päin.

2) Maallistuminen on yleiseurooppalainen trendi. Mm. muissa Pohjoismaissa luterilaiset kirkot menettävät jäseniään.

3) Suurin osa eroista EI linkity mihinkään yksittäiseen tapaukseen. Räsäsen ulostulo tms. voi lisätä eroamista, mutta ilman sellaistakin eroajia on noin 40000/vuosi.

4) Myös muut kirkon tilastot osoittavat miinusta. Erityisesti kirkollisten vihkimisten ja kasteiden osuus laskee.

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lukijalta

      Aikuiskasteiden pieni määrä kertoo että kirkko ei vedä uusia.

      • Tämä on jossain määrin eroamisesta riippumaton ilmiö. Mutta toki voi ajatella että tuo on viimeinen niitti kirkon arkkuun. Eihän vauvakasteiden vähentymisellä olisi mitään merkitystä, jos se tarkoittaisi vain kasteiden siirtymistä aikuisikään.

        Mikähän tulee olemaan paluumuuttajien määrän lakipiste? Toistaiseksi ei ole mitään merkkejä tasaantumisesta, vaan palaajien määrä on kasvanut jo kymmenisen vuotta.


      • Osa siitä ei välttämättä ole niinkään paluumuuttoa kuin turismia. Henkilö on eronnut vuosia sitten kirkosta, mutta pyydetään kummiksi / pitää mennä naimisiin. Liittyy seremonian ajaksi kirkkoon, ja sitten taas eroaa. Eli niin kauan kuin kirkkoturismi kasvaa, se paisuttaa molempia sarakkeita.


      • rainbowshy kirjoitti:

        Osa siitä ei välttämättä ole niinkään paluumuuttoa kuin turismia. Henkilö on eronnut vuosia sitten kirkosta, mutta pyydetään kummiksi / pitää mennä naimisiin. Liittyy seremonian ajaksi kirkkoon, ja sitten taas eroaa. Eli niin kauan kuin kirkkoturismi kasvaa, se paisuttaa molempia sarakkeita.

        Tämä on totta. Pitäisi saada jonkinlainen otos tilastoista, jotta voisi sanoa miten suuri tämä osuus on.

        Kirkkovihkimisten osuus on toisaalta laskenut hyvin jyrkästi. Sen pitäisi siis vähentää tuollaista "turismia".


    • Palaan vielä tähän. Nimimerkillä "Ateismi on passé" on usein kerrottu "hiljaisista signaaleista", jotka kertovat virran pian kääntyvän.

      On aivan oikein kuunnella hiljaisia signaaleja JOS ei tapahdu mitään näkyvää. Ne voivat todella kertoa tulevasta. Mutta esittämäni lista ei ole hiljaisia signaaleja, vaan päinvastoin melkein koko orkesterin forte fortissimoa.

      Ja sama jatkuu: http://www.eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/vsumma.svg . Ei ole mitään erikoisempaa juuri nyt menossa, mutta tänäänkin 43 eronnutta.

    • MitenSuuPannaan

      Liittyminen tammi-helmikuussa 2016 jäänee pienemmäksi kuin liittyminen tammi-helmikuusa 2015 oli.

      • Varmasti. Mutta miten saada kirkko julkaisemaan väliaikatietoa?

        Eroakirkosta.fi-palvelun tilastot ovat avoimia ja niistä näkee myös kun eroaminen vähenee; evlut kirkko ei julkaise samalla tavalla liittymislukuja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      121
      1825
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1618
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      51
      1185
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      46
      1062
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      949
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      866
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      866
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      800
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      788
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      787
    Aihe