Katien ja Andyn kihlajaisten ajankohta oli outo

Minusta Katie ja Andy viettivät kihlajaisia outoon aikaan, torstaina iltapäivällä. Suurin osa ihmisistä on normaalisti töissä. Onko Britanniassa yleensä tapana juhlia keskellä arkipäivää?

Tässä tapauksessa vielä osa kylän väestä oli partiolaisten juhlassa. Tämä partiokin tuli ihan puskista, että Amelie sai huijattua Rubyn kylään.
658
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Samaa olen itse ihmetellyt. Oli sitten hautajaiset, häät tai mitkä tahansa juhlat ne on aina keskellä viikkoa,toiset tekee töitä ja toiset juhlii.
Ameliakin lähti kouluun partiojutun jälkeen

Äänestä

Tosiaan erikoisia juhlimisajankohtia. Vastakin oli jotkut bileet ja seuraavana päivänä mm. Rhona ja Vanessa olivat krapulassa töissä. Ehkä ei olisi ollut niin kuvauksellista, kun tytöt nukkuisivat vapaapäivänä krapulaa pois...

Äänestä
  • Olen myös ihmetellyt Englannin promillerajaa (en jaksanut googlata), koska ihmisethän juovat jatkuvasti keskellä työpäivääkin pubissa ja monet lähtvät heti auton rattiin. Sitten Laurel jää kiinni juotuaan lasin valkkaria

    Äänestä

  • outoaoutoa kirjoitti:

    Olen myös ihmetellyt Englannin promillerajaa (en jaksanut googlata), koska ihmisethän juovat jatkuvasti keskellä työpäivääkin pubissa ja monet lähtvät heti auton rattiin. Sitten Laurel jää kiinni juotuaan lasin valkkaria

    Et varmaan tiedä, että briteissä on tapana käydä pubissa juomassa olut tai kaksi ruokatunnilla. Ainakin ennen pubit laitettiin kiinni iltapäiväksi, että ihmiset palaisivat töihin.

    Äänestä

  • "Sitten Laurel jää kiinni juotuaan lasin valkkaria"
    Oli kieltämättä outo juttu, varsinkin kun oli jo paluumatkalla ja Englannissa promilleraja on 0,8. Siihen kärsii juoda 2-3 annosta. Mutta joiko Laurel enemmän kuin kertoi poliisille?

    EU-maiden promillerajat
    bit.ly/1Pd8CMS

    Äänestä

  • Kävin jo tarkastamassa promillerajan joka tosiaan on 0,8 %!
    Ohjelmasta sain sen käsityksen ettei hän ehtinyt juoda kuin sen yhden lasillisen, mutta ehkä hänellä sitten oli aamuisia pohjia. Muuten tuntuu uskomattomalta, ei
    siihen auta edes selitys "tyhjään vatsaan"
    Tiedän kyllä brittien pubikulttuurin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hämeenlikka kirjoitti:

Minusta Katie ja Andy viettivät kihlajaisia outoon aikaan, torstaina iltapäivällä. Suurin osa ihmisistä on normaalisti töissä. Onko Britanniassa yleensä tapana juhlia keskellä arkipäivää?

Tässä tapauksessa vielä osa kylän väestä oli partiolaisten juhlassa. Tämä partiokin tuli ihan puskista, että Amelie sai huijattua Rubyn kylään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu