Veroprogression kiristys kiihdyttää talouskasvua

Tasaverot ovat myrkkyä taloudelle, koska silloin raha ei päädy aktiiviseen kiertoon.

Yhteiskunnan keräämät verovarat eivät jää koskaan makaamaan passiivisesti mihinkään. Miksipä valtio ottaisi velkaakaan? Rahalle on ottajia.

Kun tuloerot minimoidaan, niin kansantalous voi parhaiten.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tuloerojen pienentäminen on yrittämisen loppu. Miksi ottaa riskiä, jos saman tienaa vähemmälläkin?

Äänestä
  • Tuloeroja saa ja pitääkin olla, mutta tuloerojen on pysyttävä siedettävällä tasolla.

    Pelkkä ahnehtiminen ei ole kestävää kehitystä, vaan johtaa lopulta konfliktitilanteeseen. Siinä vaiheessa ei ole mukavaa olla omistavassa asemassa.

    Tuloerojen kasvattaminen onkin kuin kusisi housuihinsa pakkasessa. Hetken aikaa lämmittää, mutta sen jälkeen alkaa pitkä ja kylmä kausi, jolloin pitää miettiä kannattiko se vai ei.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


näin.tämä.nähdään kirjoitti:

Tasaverot ovat myrkkyä taloudelle, koska silloin raha ei päädy aktiiviseen kiertoon.

Yhteiskunnan keräämät verovarat eivät jää koskaan makaamaan passiivisesti mihinkään. Miksipä valtio ottaisi velkaakaan? Rahalle on ottajia.

Kun tuloerot minimoidaan, niin kansantalous voi parhaiten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu