Kerro nyt s.p! (jos uskallat!)

Olet nyt purkanut turhautumiasi sodan jälkeisistä tapahtumista kertomatta meille mitä haittaa tai vahinkoa konkreettisesti tuosta asekätkentänä tunnetusta toimesta oli?

Jos ei ollut haittaa, niin miksi vouhotat siitä vielä vuosikymmenten jälkeen kun koko konkkaronkka on jo pantu isänmaan multiin. Isänmaan jonka vapautta he puolustivat viimeiseen asti kommunistisilta päälle ryntääjiltä.

Kerro nyt mitä vahinkoa se aiheutti kun vieläkin olet asiasta noin tuohtunut?
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kerro s.p oliko ainoa haitta kommunistien vallankaappaushankkeen kaatuminen kun ette tienneet paljonko sitä materiaalia tosissaan oli ja paljonko joukkoja olisi mobilisoitu kapinaa/vallankumousta tukahduttamaan?

Äänestä

perkele taas trollaat komujen pussiin. piä lärvis kii.

Äänestä

Messias on jälleen oikeassa. Asekätkentä on niin ajankohtainen asia, että siitä pitää jokaisen yhä nähdä märkiä unia, kuten Messiaskin näkee. Miten sitä porvari muuten voisi unelmoida uusista työväen lahtauksista, jos ei aseitakaan olisi kätkettynä? Edes unissaan.

Äänestä

Pitäiskö käydä tutkimassa kuonainssin tilukset ja rakennukset. Saattais löytyä mahtava asevarasto. Se piilotti luultavasti Siitoimen aseet kun tämä jäi kiinni.

Äänestä

Kerro nyt s.p mitä vahinkoa oli asekätkennästä? Minä kun näen tapahtuman positiivisena osoituksena lannistumattomasta kansasta.

Vastaa nyt kun kerran otit asian itse esiin!

Äänestä

Messias on nyt täysin asekätkennän lumoissa ja raappahousut pullottaa työväen lahtauskiimassa.

Ja persunauraja taas lukee pippeli kovana mv-lehden raiskausjuttuja.

Että sellaisia nämä meidän porvarismin esikuvat täällä ovat .... heheheheh hehehhehe

Äänestä

piru periköön aloitajan. komut pyörittää mennen tullen laita kitas kiinniku moskaa työnnät. munasit jo aiheen. pösilö oot.

Äänestä
  • On teillä kommareilla kovat puheet! Omaksumanne tyylilaji on myös, vähintään, "omintakeinen. Valitettavasti on todettava, että se tyylilaji ei anna sivistystasostanne kovin mairittelevaa kuvaa. Mikä suurempaan mittakaavaan sovellettuna selittänee ainakin osittain kommareiden surkeat vaalimenestykset. Kuka haluaa samaistua sivistymättömään mölyapinajoukkoon?

    Äänestä

  • Missä komut pyörittävät? Eivät uskalla edes vastata kysymyksiin vaan kiertävät ja kaartavat kuvitellen selviävänsä kuiville vaan ei onnistu.

    Jos s.p ei uskalla niin kerro sinä mitä vahinkoa oli asekätkennästä reaalisti ilman mitään selityksiä poliittisin perustein kuten maine ja kunnia meni tai rosvoja koko sakki tai muuta vastaavaa.

    AINOA SEURAUS KUN OLI KOMMUNISTIEN VALLANKAAPPAUSHANKKEEN PUNA-ARMEIJAN AVULLA KAATUMINEN JA SEKÖS NIITÄ VIELÄKIN OTTAA PATTIIN!

    Olimme kuitenkin oikeassa, kommunistit eivät missään ole saaneet aikaan kuin ruumiita ja talouden kaaosta. Mihin me siten kommunismia olisimme tarvinneet?

    Äänestä

Porvarikirjoittajien henkinen parku on verenkatkuinen. Itku siitä, että liittoutuneet löivät fasismin ja sen liittolaisvoimat. Maailman demokratian ja isänmaallisten voimien päivä on Voiton Päivä 9.5. (1 945). Rytin rikollisen koplan taru päättyi Suomessa.

Äänestä
  • Valitettavasti demokratia hävisi koska Neuvostoliitto kommunismeineen jätettiin sitä nujertamaan vielä vuosikymmeniksi. Ei kannata juhlia kuin vasta sitä kun NL kaatui 1991 ja sielläkin yritettiin hetki demokratian suuntaan kunnes Putin painoi demokratiajarrua ja lähti taas diktatuurin suuntaan.

    Äänestä

  • niittyar kirjoitti:

    Valitettavasti demokratia hävisi koska Neuvostoliitto kommunismeineen jätettiin sitä nujertamaan vielä vuosikymmeniksi. Ei kannata juhlia kuin vasta sitä kun NL kaatui 1991 ja sielläkin yritettiin hetki demokratian suuntaan kunnes Putin painoi demokratiajarrua ja lähti taas diktatuurin suuntaan.

    9.5.2016 juhlitaan seuraavan kerran Moskovassa demokratian voittoa diktatuurista

    Äänestä

  • tieto_isku kirjoitti:

    9.5.2016 juhlitaan seuraavan kerran Moskovassa demokratian voittoa diktatuurista

    Moskovassahan demokratiaa ei liene koskaan nähty ja moinen juhlinta in irvikuvaa jos demokratiaa edes mainitaan.

    Mitä ihmeen demokratiaa oli jossain komuneukkulassa? Vain yksi puolue hallituksessa ja oppositio piikkilankakeskitysleireissä pakkotyössä. Onko se demokratiaa mielestäsi. Komut ja natsit ovat samaa jaskaa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Työeläkeläinen kirjoitti:

Olet nyt purkanut turhautumiasi sodan jälkeisistä tapahtumista kertomatta meille mitä haittaa tai vahinkoa konkreettisesti tuosta asekätkentänä tunnetusta toimesta oli?

Jos ei ollut haittaa, niin miksi vouhotat siitä vielä vuosikymmenten jälkeen kun koko konkkaronkka on jo pantu isänmaan multiin. Isänmaan jonka vapautta he puolustivat viimeiseen asti kommunistisilta päälle ryntääjiltä.

Kerro nyt mitä vahinkoa se aiheutti kun vieläkin olet asiasta noin tuohtunut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu