Omakotitalo kaupungin keskustassa josta viime vuonna maksoimme vaimoni kanssa kumpikin 181,29 € eli yhteensä 362,58 €. Nyt vaimoni on sairauden takia jatkuvassa tehostetussa palveluasumisessa, joudunko maksamaan verovuonna 2016 myös vaimoni osuuden, yht. 362,58 € mahdollinen kiinteistöveron korotus?
Omakotitalon kiinteistövero
5
140
Vastaukset
- Omistus-ei-asuminen
"Kiinteistöveron maksaa se, joka omistaa kiinteistön kalenterivuoden alkaessa eli 1.1."
Kiinteistöveron maksu ei riipu asumista, vaan omistamisesta. Vaimosi on verovelvollinen vaikka ei enää asu kiinteistössä.
"Kahden tai useamman henkilön yhdessä omistamasta kiinteistöstä, jota tuloverotuksessa verotetaan kiinteistöyhtymänä, kiinteistövero määrätään erikseen kullekin omistajalle siitä osuudesta, joka hänellä on kiinteistöön. Kukin osakas on KiVL:n 9 §:n mukaan velvollinen suorittamaan vain omaan kiinteistöosuuteensa kohdistuvan kiinteistöveron.
Myös kiinteistön yhdessä omistaville puolisoille määrätään kiinteistövero heidän omistusosuuksiensa mukaisesti."
Et joudu maksamaan vaimosi osuutta vaan hän maksaa sen itse. Onhan hänellä varmastikin jotain eläketuloja.
Käytännössä varmaankin sinä maksat hänen osuutensa hänen tililtään (jos sinulla on tilinkäyttöoikeus). - Vaari36
"Kiinteistöveron maksu ei riipu asumista, vaan omistamisesta. Vaimosi on verovelvollinen vaikka ei enää asu kiinteistössä"
- on ymmärretty !
"Myös kiinteistön yhdessä omistaville puolisoille määrätään kiinteistövero heidän omistusosuuksiensa mukaisesti "
- aivan, omistamme puoliksi kiinteistön eli 1/2 osan
"Et joudu maksamaan vaimosi osuutta vaan hän maksaa sen itse. Onhan hänellä varmastikin jotain eläketuloja."
- on eläketuloja mutta melkein kaikki menee, hoitolaitoksen vuokra, hoito, ruoka, siivous, vaatehuolto ym. pieni osa jää lääkkeitä ( lääkekatto täyttyy joka vuosi jo elokuussa ), parturi, jalkahoito, henkilökohtaisiin hyg. ym tuotteisiin.
"Käytännössä varmaankin sinä maksat hänen osuutensa hänen tililtään (jos sinulla on tilinkäyttöoikeus)."
- olen edunvalvoja ja on tilinkäyttöoikeus. Käytännössä kyllä joudun maksamaan suurimman osan hänen kiinteistövero-osuudestaan. Katsotaan kuinka tulevaisuudessa käy.
Kiitos selvästä vastauksesta ! jopa minäkin ymmärsin !- Omistus-ei-asuminen
Tosiaan, jos vaimosi tuloista suurin osa kuluu kuten kerroit, niin käytännössä varmaan tuo hänen osuutensa kiinteistöverosta jää sinun maksettavaksesi. Tuntuuhan se varmasti kohtuuttomalta kun vaimosi ei enää edes pysty asumaan kotonaan, mutta laki nyt on mikä se on.. Vaikka kumpikaan teistä ei enää asuisi talossa (eli se olisi esim. vuokralla) niin kiinteistövero lankeaa silti teille koska olette talon omistajia.
Jaksamista sinulle ja vaimollesi!
- myypois
Keskustassa omakotiasukas maksaa aina kovan kiinteistöveron.
- Hämeenhidalko
Tää on sitä nykyajan maaorjuutta..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796135Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695930Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452365Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121231
- 1851077
- 59887