Olette varmaan huomanneet, kuinka kaikkia mamuja mediassa ja muutenkin kutsutaan suomalaisiksi? Ei siis sanota suomensomali tai suomenalbaani.
Mutta on yksi poikkeus eli "suomenruotsalainen"!? Vaikka "surut" ovat todistetusti etnisesti suomalaisia ja muut mamut eivät ole???
Tuo käsitteiden tietoinen kääntäminen päälaelleen on hyvin kuvaava esimerkki maamme oudosta vähemmistö- ja kielipolitiikasta.
Mutta on yksi poikkeus eli "suomenruotsalainen"!? Vaikka "surut" ovat todistetusti etnisesti suomalaisia ja muut mamut eivät ole???
Tuo käsitteiden tietoinen kääntäminen päälaelleen on hyvin kuvaava esimerkki maamme oudosta vähemmistö- ja kielipolitiikasta.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Toinen outous on se, että aitosuomalaisilta on riistetty jopa meidän kansallisuutemmekin!
Koska vain etniset suomalaiset ovat suomalaisia. Muut ovat Suomen kansalaisia tai suomenmaalaisia. Jos kaikkia maan kansalaisia kutustaan suomalaisiksi, niin sehän tarkoittaa, että meitä aitosuomalaisia ei ole olemassakaan!?
Ja siihenhän tämä svekokratia pyrkiikin. Onneksi "surut" on todistettu etnisesti suomalaisiksi, joten he varmaan pyrkivät myös korjaamaan tilanteen. Siis suomenmaalainen-termi varattakoon vain mamuille.Vai mitä nettisurut? ;-)
oksetti kun somppukööri lauloi.. oi maamme suomi synnyinmaa, maa kallis isien....
Onhan teille annettu montakin nimeä. Eikö teille svekoille, suruille, hurriryssille, Suomessa ruotsia puhuvia fennosukuisille mikään kelpaa? Itsehän haluatte erottua suomalaisista eri kielen vuoksi.
Maailmassa on monta kieliryhmää, jotka haluavat itsenäistyä, mutta te haluatte alistaa itsenäisen suomea puhuvan kansan. Se jos mikä on omahyväisyyden huippu.
Siis keille "teille"?
Minä en ole suru, vaan suomenmielinen ja suomenkielinen suomalainen.
Ja kyllä surut itse ovat nimityksensä keksineet ja valheelliset sellaiset.
Se oli juuri avauksen aihe.
On täysin mahdollista, että tulevaisuudessa käytetään esim. termiä "suomensomali" erotuksena englanninsomalista. Se riippuu siitä, mitä halutaan korostaa, kasallisuutta vai etnisyyttä. Käytetäänhän myös ilmauksia amerikanjuutalainen ym.
MUTTA onko koskaan mahdollista, että etnisesti suomalaisista ruotsinkielisistä ei enää käytettäisi suomenruotsalainen-nimitystä!?
Termi on vakiintunut kieleemme ja sillä hyvä. Jos joku siitä saa ahdistuksen, niin ottakoon lääkettä ja ajatelkoon vaikka jotakin ihanaa asiaa, kuten koiranpentua. Se rauhoittaa kummasti.
Aitosuomalainen haluaa korostaa olevansa aitosuomalainen erottuakseen joukosta ns. oikeana suomalaisena. Siis käyttääkäämme:
- aitosuomalainen
- suomenruotsalainen
- suomenenglantilainen
- suomensaksalainen
- suomensomalialainen
- suomensyyrialainen
- suomenirakilainen
- suomenkiinalainen jne.i
Kuvaa HYVIN nettisvekon rehellisyyttä, kun kannattaa valheellisen nimityksen loputonta käyttöä jonkun vakiintumisen verukkeella!!
Minä en suostu kutsumaan etnisiä suomalaisia ruotsalaisiksi sen takia, että he sattuvat puhumaan (myös) ruotsia. Kyllä rehellisyys pitää aina olla kaiken keskiössä.
Suomenruotsalainen termi on vitsi tai valhe. Etnistä perustetta termille ei ole. Isän sisko on nainut herran nimeltä Pelle.
Pellen lapset ovat näitä suomenruotsalaisia. Kohta meille syntyy valtava määrä suomenruotsalaisia muslimeja. Isä määrää uskonno ja äiti kielen.
Lukutaidoton isä, mikä on hänen ryhmänsä?
Ruotsissa on vähän fiksumpi systeemi kiele suhteen. Maahanmuuttopolitiikka on maailman huonoin. Suomessa samoilla väärillä linjoilla on RKP. Kohta meillä on katulapsia, aika monta on jo Helsingin asemalla.
Kielipelleily täytyy lopettaa viimeinkin kun nyt mamuja tulvii maahan.
Pellen lapset erinomainen uusiotermi!
Jossanottisiin muumipeikot.