Moni paikalla olleista turisteista omalla lomallaan auttoi uhreja, jopa piispa Huovinen lomamatkallaan ryhtyi työhön.
Mutta poliitikkomme Sauli Niinistö pakeni ensimmäisten joukossa paikalta! Hänelle ei käynyt kuinkaan ja silti jätti suomen kansalaisia pulaan.
Mutta poliitikkomme Sauli Niinistö pakeni ensimmäisten joukossa paikalta! Hänelle ei käynyt kuinkaan ja silti jätti suomen kansalaisia pulaan.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Niinistö pelastautui eikä paennut paikalta niinkuin väitit. Hän kiipesi poikansa kanssa sähkötolppaan ja pysytteli siinä yli tunnin. Sinä aikana hän arveli moneen kertaan menettävänsä vielä henkensä. Alas laskeuduttuaan hän loukkasi jalkansa mutta siitä huolimatta auttoi lähistöllä olleita lapsia alas puista ym.
Kysymys: Onko tämä vastuun pakenemista?
Voin sanoa että noin minäkin olisin tehnyt. Eli pelastautunut.
Niinistö on uhri, eikä hänellä ollut mitään erityisvelvoitteita uhrata itseään muiden hyväksi!
Kerroppa sinä asiantuntijana mitä se Sauli ois siellä voinu tehdä?
kyl se niinistö teki sen minkä pysty ja oli siellä varmaan muitakin pankin työntekijöitä jotka teki kaiken minkä pysty. niinistö erehty sanomaan et apua tulee, ku luuli et suomessa järjestetään hätäkokous 4-5 tunnissa, kun on sen verran perehtynyt suomen politiikkaan. mut eipä järjestetty.
Miksi SAULI NIINISTÖ pakeni eikä jäänyt auttamaan hätää kärsiviä. Kyllä Niinistö olisi osannut auttaa kun vain olisi halunnut eikä lähtenyt pakoilemaan vastuutaan. Moni muu turisti jäi auttamaan omienkykyjensä mukaan , apua siellä tarvitaan.
"Mutta poliitikkomme Sauli Niinistö pakeni ensimmäisten joukossa paikalta! Hänelle ei käynyt kuinkaan ja silti jätti suomen kansalaisia pulaan."
Ensinnäkin Niinistö on investointipankkiiri, ENTINEN ja kenties tuleva poliitikko. Miksi muutama tuhat muuta suomalaista lennätettiin takaisin? Olisivat jääneet auttamaan...