Miksi Jumala tappoi?

panteisti

19

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tieteenharrastaja

      Miksi väität älyttömiä?

      Poikkeaako avaruudesta putoava kivi muka jotenkin vaikkapa vuorta alas kierivästä?

      • panteisti

        Korkeamman kädessä on ihmisen elämä


    • Toivottavasti joku on tuon synnintekijän synnit pistänyt muistiin, koska mielelläni vertaisin niitä omiin 'synteihini'.

      Luultavasti ihan nöösipoika synnintekijänä, joten sattumasta lienee kyse, kun mulla ei ole edes lähistöllekään pudonnut yhtään murikkaa.

    • Vanha Pikku Jättiläinen tietää kertoa avaruudesta putoilevien kivien surmanneen ihmisiä ennenkin.

      Mutta samaan syssyyn voisi oikeastaan kysyä, miksi Jumala tappaa viattomia spontaaneilla aborteilla.

      • tieteenharrastaja

        Jumalan välittömästä sekaantumisesta tuossa mainittuihin tapahtumiin lienee tuskin edes esitutkintakynnyksen ylittävää näyttöä. Melko monihan kiistää jopa epäillyn olemassaolon.


      • Thor pyysi ilmoittamaan että Mjölniristä lohkesi pala juuri samoihin aikoihin kun Intiassa jokin putosi. Tapahtumien yhteyttä toisiinsa tutkitaan.


    • tun

      Jumala ei tapa ketään pahat demonit sen tekevät jumala kunnioittaa elämää

      • Hyvinpä kunnioitti omaa valittua kansaansakin WWII aikaan.

        Noloa avautua noin ja saada suoraan käkättimeen!


      • Miksi jumalasi loi pahat demonit ja antaa niiden toimia?


    • Raamatunhuuli

      Näin Jumala kivittää. Joos.10:11. Ja kun paetessaan Israelia olivat Beet-Hooronin rinteessä, heitti Herra taivaasta heidän päällensä isoja kiviä, koko matkan Asekaan asti, niin että he kuolivat raekivistä, oli useampia kuin niitä, jotka israelilaiset surmasivat miekalla.

    • Jyrimorgen

      Höh, on nuo evokit vajaatietoisia, sillä nyt ne toopet luulevat että Jumala on meteoriitti, vitsi mitä ääliöitä.

      Tosin eräs evolahkohan väittää tosissaan elämän sinkoutuneen tänne maan päälle meteoriitn mukana, kas kun alkuliemisynty on heillekin vähän liian utopistinen ajatus.

    • Saivartelijako

      "Niin, olette itsekin tuhon omat jos ette itse käänny! Luuletteko hänen syyllistyneen johonkin paljonkin kummempaan kuin muiden syntisten?"(Jeesus evankeliumissa, kun SILOAN torni kaatui muutaman päälle)

      Lähdemme pois, joko onnettomuudessa, oman käden oikeudella, sairaudella tai murhattuna, mutta milloin opimme ajattelemaan pitkäjänteisemmin, ajattelemalla perustaa jo tuleva elämämme rajan takana, tämän puoleisilla teoilla ja sanoillamme?

      • Abba.Rabba

        Jumalista on niin moneksi. Ken uskoo myrskynjumalaan, voi joutua tämän tappamaksi.

        Aabraham lähti Uurista ja hylkäsi Isiensä jumalan Aurinko-Shamashin , joka kuoli joka ilta ja jonka temppelien loitsut saivat uudelleensyntymään joka aamu.

        Matkoillaan Aabraham tutustui arabien ja kanaanilaisten myrskyjumalaan Adon Al-Rabiin, jonka aikomuksia kukaan ei saattanut ennakoida. Tällä jumalalla oli nimikkovuori keskellä erämaata, vuori, jota ei saanut koskea ja joka sylki kidastaan laavaa ja savua.

        Yhteiselo Shamashin kanssa olisi ollut vielä mahdollisuuksien rajoissa. Asiat menivät jotenkuten ennakoidusti, kunhan suoritti mysteerit käsikirjan mukaan, mutta seuraajiltaan Adon El-Rab vaatii moraalisen koodin noudattamista. Maa ei ole lakannut järisemästä.


    • ikivanha

      Jokainen kuolee ajallaan! Minä hetkenä se kellekin tapahtuu, ei ole rangaistus, paremminkin päinvastoin!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      136
      5801
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      177
      3450
    3. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      28
      2607
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      466
      2533
    5. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2305
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      181
      1872
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      127
      1445
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      36
      1222
    9. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      51
      1125
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      1026
    Aihe