Migrin päätökset alkuvuonna

Maahanmuuttovirasto on ajalla 1.1-7.2.2016 tehnyt 540 aineellista päätöstä turvapaikkahakemuksiin (siis kyllä/ei). Päätöksistä myönteisiä on 74% ja kielteisiä vastaavasti 26%. "Aika" kaukana ollaan siitä arviosta, että 65% päätöksistä olisi kielteisiä.

Lähde: Migrin Twitter -tili
1764
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Sisäministeriö valehtelee härskisti. Migrin tilastot pitäisi julkaista joka kuukausi kaikissa valtamedioissa. Kansalaisten olisi hyvä tietää miten heitä kusetetaan.

Äänestä

Miten Migri voi antaa ulos tietoa, että min. 75 % käännytetään, mistä nyt on oikein kysymys? Selitystä ?

Äänestä

Nerg. Nerg. Nerg.

Äänestä

Voi S----na, eikö niillä ole mitään häpyä, ihan meinaa itku tulla, kun aina hölmönä uskoo, että tämä hallitus pitäisi jotain mitä lupaa.

Äänestä

Toiminnassa näkyy suoraan, että Migrin väki on maahanmuuttomyönteistä. Olisi vaihdettava koko poppoo, tekevät meille valtaisan laskun suvakkitouhullaan.

Äänestä

Vaikka Ps:ää tuli äänestettyäkin, hallituksen melko vaikea perustella mitään leikkauksia rajojen ollessa auki, ja käännytysten epäonnistuttua.

Äänestä
  • Tämä jos mikä onkin turhanpuhuja Sipilän agendalla jopa naurettavaa touhua, niin kauan kuin ylimääräisiä täysylläpidettäviä haalitaan tänne heppoisin perustein ykkösprioriteettina!

    Äänestä

Suomalaisille valehdellaan härskisti. Vanhanen kertoi kesällä ,että puolet turhapaikanhakijoista saa turvapaikan. Sitten Orpo sanoi ,että kaksi kolmasosa hylätään. Tosiasiassa lähes kaikki saa oleskeluluvan. Vaikka ei oikeutta turvapaikkaan Suomen viranomaiset ovat niin sentimentaalisia,että juuri ketään ei lähetetä kotimaahansa. Heille myönnetään oleskelulupa joillain keksityllä perusteella.
Tämä on kansa petkuttamista.
Politikot puhuu paskaa kansalle. On annettu ymmärtää,että yli puolet saa lähteä.Tosiasiassa lähes kaikki raiskaajat ja turvapaikkahuijarit saa jäädä suomalaisten elätettäväksi.
RKP järjesti 20 000 irakilaismiestä Ruotsin kauutta Suomeen vuonna 2015.
EK:n/Häkämies ja Elinkenoelämän valtuuskunnan/Pentttilän käskystä ketään ei palauteta koska heidän mukaansa Suomeen tarvitaan 34 000 työntekijää vuodessa lisää.
Hallituksen tulee poistaa työperaisen maahanmuuton esteet niin saamme työvoimaa eikä mitään irakilaisia ja somalilaisia loisia.

Äänestä

Migri ei muuta linjaansa, ellei hallitus tee niin yksiselitteisiä lakeja, ettei turvapaikkoja mitenkään voi myöntää esim. irakilaisille, afgaaneille, somaleille ja itärajan yli tuleville. Sitähän tämä hallitus ei tee. Ymmärrän jotenkin syyrialaisten oton pakolaisiksi juuri tällä nanosekunnilla. Syyrialaisillekin turvapaikan voi myöntää vuodeksi kerrallaan.

Äänestä

Jos utareasiantuntija voi toimia poliisin ja rajavartioston johtajana, voi silloin loogisesti myös poliisi toimia utaretarkastajana.

Äänestä

Äsken Ylellä haastattelussa yllättäen paljastui matujen kouluttamattomuus: Yli puolet ei osaa lukea-kirjoittaa oman maansa kieltä ! Korkeammin koulutettuja kymmenkunta (vain matun kertomaa) , parikymmentä asentajaa, kokkia ym. perusduunaria. Haastateltava piti noiden hyötyä työntekijänä Suomelle olemattomana. Ja Katainen ja torkkupeikko pitää noita tulevaisuuden turvaajina !

Äänestä

Ei ne oikeasti itsekään tiedä mitä migrin ämmit päättää. Tällä viikolla vielä Haglundkin väitti, että vain 10 000 näistä hakijoista saa turvapaikan.
Kannattaisikohan tuo migrin pikkuyllätys paljastaa velanottajillekin.
Tai ainakin tukkia sen pääministerin suu, kun se taas kouhkaa, että suomen pitää ottaa kaikki hädänalaiset tänne velkarahalla elätettäväksi. Keles

Äänestä

Turhahan se on mitään kielteisiä päätöksiä edes yrittää tehdä kun ketään ei saada palautettua yhtään mihinkään; Irak ei ota omiansa takaisin kuten ei Afganistan , Somaliasta puhumattakaan. Miksi ottaisivatkaan kun nämähän lähettävät rahaa täältä takaisin kotimaihinsa ja muutenkin on kaikilla kivaa kun on kansainvälistä touhua viimeinkin täällä metsäläisten maassa.

Nyt taitaa olla tosiasia se että tämä valittu linja on täysin Sipilän hommaa. Sipilä piti kauniin puheen joka oli suurinpiirtein vastakohta presidentin vastaavalle että näyttääpä varsin jakomielitautiselta suomalainen pakolaispolitiikka tällä hetkellä... ei mikään ihme että presidentti Niinistö alkaa olla huolissaan kansan jakautumisesta.

En ymmärtänyt pääministerin tämän päiväistä puhetta...

Äänestä

Jos näistä käsitellyistä vain muutama prosentti on saanut kielteisen päätöksen ja parta"lasten" (ikäähän ei tarkisteta...) jokinen on saanut myönteisen päätöksen niin silloinhan Migrin edustaja Nerg ja tämä viraston vastuualueeseen kuuluva sisäministeri Orpo valehtelee tai ei puutu tämän viraston toimintaan.
Mutta kun Migrillä toimii turvapaikkakäsittelijänä tämän kaltaisia ja vielä esimies asemassa eli ylitarkastajana...
http://mvlehti.net/2015/11/13/mamuja-kotikuntaansa-toivova-vihrea-iiris-hjelt-tekee-turvapaikkapaatoksia/
niin mitä tässä voi odottaakkaan ja tulokset sen mukaisia....joku valvoja näissäkin pitäisi olla ja sisäministeri Orpo on vain hiljaa...

Äänestä

somalit saa turvapaikkoja, vaikka siellä on turvallisia alueita joihin palauttaa somppu-ukot. Näin ainakin orpopirulainen tai tämä nerg puheissaan sanoi, että jos on turvallisia alueita näissä maissa niin palautetaan. Silti nämä saa automaattisesti turvapaikan, jopa NELJÄKSI VUODEKSI. Voisiko nuo migrin ohjeet päivittää, kohta tämä maa on täynnä sosiaalielättejä ja omat vanhukset tapetaan rahan puutteessa kotiinsa. Ei mene nyt jumalauta oikein.

Äänestä

Miten perkeleessä tuo Lindströmkin puhuu 10 000 turvapaikan saaneesta ja sen verranhan niitä kaikkiaan piti olla. Ei kait ne vielä ole käsitellyt puoliakaan.
Ja onko nää nyt jotain siirtolaisia, kun piti hakea vain tilapäistä turvapaikkaa, että ruvetaan varmaan ensin opettaa arabian aakkosia (sellaisille,jotka eivät niitä oppineet kotimaassaankaan), että voitaisiin opettaa myöhemmin suomen kieltä. Halvemmaksi tulisi panna nuo äijät suoraan eläkkeelle.
Olipas aika kusetus suomalaisille tuo suurin osa ei saa turvapaikkaa. Ja Sipilällä on jo hätä että loppuuvat pakolaiset kesken.
Mutta onhan meillä rahaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jaajaajaaei kirjoitti:

Maahanmuuttovirasto on ajalla 1.1-7.2.2016 tehnyt 540 aineellista päätöstä turvapaikkahakemuksiin (siis kyllä/ei). Päätöksistä myönteisiä on 74% ja kielteisiä vastaavasti 26%. "Aika" kaukana ollaan siitä arviosta, että 65% päätöksistä olisi kielteisiä.

Lähde: Migrin Twitter -tili

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu