Ratikka linjat kartalla?

Ulkopaikkakuntalaisena haluaisin nähdä kartalta missä mikäkin ratikkalinja kulkee.
Onko tällainen asia suuri salaisuus vai löytyisikö jostain päin nettiä kartta missä kukin linja erikseen?
7368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Suuri salaisuus, linjakartta on kaupunginjohtajan kassakaapissa.

Äänestä
  • Esim. 9:n reitin saat Hakuun 9 väli ja alta klikkaat tulosta 9:n numeroa, niin linja näkyy kartalla

    Äänestä

Mene spårapysäkille lue raitiovaunupysäkille niin spårakartta löytyy.
Ei täällä nyt jokaista landea pystytä kädestä ohjaamaan. Pidä silmäsi auki!

Äänestä

Mun pitää kans entisenä helsinkiläisenä katsoa aina pysäkiltä missä se linja milloinkin menee. Ne kun muuttuu jatkuvasti.

Äänestä

Hyvä, etä joku suunnittelee kulkemisensa etukäteen ettei sitä hoomoilasena hämmennystä ja kyselyjä rv-kuskeille ja muille tule.
Samoin kannattaa selvittää parkkipaikka etukäteen, jos autolla tulee. Joku tutkimus oli taannoin, että suurin osa kolareista Stadissa johtuu, että joku etsii jotain osoitetta tai paikkaa opasteiden mukaan ja huomio kiinnittyy liikaa tähän. Sen jälkeen opasteita lisättiinkin paljon.

Äänestä

Suurin osa ratikoista kulkee Rautatieaseman ja Lasipalatsin pysäkkien kautta.
- Jos menee Linnanmäelle, kannattaa ottaa Rautatieaseman edestä n:o 3 Kallion/Hakaniemen suuntaan.

-Kauppatorin, Suomenlinnan ja Kaivopuiston suuntaan menee samalta pysäkiltä n:o 2, jossa lukee "Kaivopuisto".

- Länsisatamaan (Tallinnan laivalle) menee Rautatieaseman edestä n:o 9 (ja kierrellen 6T), jossa lukee "Länsisatama".

- Jos menee Katajanokalle (Viking Linen laivoille), menee 4T suoraan terminaalin eteen ("T" niinkuin terminaali). Voi mennä myös numerolla 4, jolloin joutuu kävelemään 400 metriä pysäkiltä terminaaliin. Pysäkit ovat Lasipalatsin edessä Mannrheimintiellä ja Stockmannin tavaratalon edessä Aleksanterinkadulla. Ratikassa lukee "Katajanokka".

Näitä on jengi useimmin kysynyt spårapysäkillä meikäläiseltä stadin kundilta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lomalleroms kirjoitti:

Ulkopaikkakuntalaisena haluaisin nähdä kartalta missä mikäkin ratikkalinja kulkee.
Onko tällainen asia suuri salaisuus vai löytyisikö jostain päin nettiä kartta missä kukin linja erikseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu