Pöhöttynyt HSL

Öljymestari

Nyt kun öljyn hinta on laskenut niin mitä teki kuitenkin HSL. Nosti lippujen hintoja roimasti, seutulippu peräti 5,50€ on ryöstöhinta. Miten sitten pitkän linjan bussit voi ajaa halvemmalla esim. Turkuun? Olen katsellut kuinka esim. Kirkkokatua Espoossa ajaa useita vuoroja peräkanaa tyhjinä samaan paikkaan aamusta iltaan maanantaista sunnuntaihin. Peräkkäiset linjat 31 ja 42 painelee tyhjänä Jorviin. Kauklahteen menee 213 ja 18 peräkanaa, asiakkaat vaan on aika vähissä ruuhka-ajan ulkopuolella. Aikataulut on laadittu niin että juuri kun juna tulee Espoon asemalle niin samalla hetkellä lähtee 18 eli et varmasti siihen kyytiin ehdi. Helsingin seudun liikenteeseen pitäsi tehdä täysremontti, eihän maaseudullakaan ajeta kannattamattomia bussilinjoja. Tyhjät bussivuorot karsittava jotta saadaan kustannustehokkuutta ja sitä kautta hintoja kohtuullisemmaksi. Vuorovälit on vaan liian tiheät nykyisiin asiakasmääriin nähden. Luulen että HSL:llä on monta tyhjää paperinpyörittäjää joista osan voi huoletta karsia. Kunnat ovat olleet liian höveleitä pitämään yllä tätä monopolipeliä.

2

117

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tättärää.pippijuuu

      " Helsingin seudun liikenteeseen pitäsi tehdä täysremontti, eihän maaseudullakaan ajeta kannattamattomia bussilinjoja."
      Voi herran duudeli sinun juttujasi. Maaseudulla ei juuri muita linjoja ja vuoroja ajetakaan kuin yhteiskunnan ostamia kannattamattomia vuoroja, pois lukien pikavuoroliikenne, joka on markkinaehtoista liikennettä. Luultavasti missään kaupungissamme ei paikallisliikenne ole "itsekannattavaa".

    • LLautoilija

      HSL on yhteiskunnan haltuun ottama monopoli, joka toimii verovaroin. Se on kuin pieni Neuvostoliitto, todellinen lipun hinta varmasti n. 11 € n. Puolet veronmaksajien rahaa siis.
      Sillä ei ole kilpailijaa, koska se nauttii PSA suojaa, eikä sen liikennettä saa haitata kilpailulla. Pitkän matkan liikenne alkaa olla lähes avointa kilpailua ja markkinataloutta , siellä toimii tehokkaat palvelualttiit yritykset, jotka maksavat vielä veroja yhteiskunnalle.
      Tulossa on joukkoliikenne uudistus, jossa myös paikallisliikenne vapautetaan kilpailulle ja markkinoille.
      HSL tulee saamaan kilpailijoita ja kustannukset laskevat varmasti. Samoin käy tehottomalle VR kisko monopoleille, sielläkin johtajat joutuvat töihin hieromaan älynystyröitään.
      Hommasta on hieman huonosti tietoa kansalaisilla, joten aiheesta kannattaa hieman kirjoitella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      408
      1757
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      145
      1141
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      67
      1083
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      88
      1081
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      101
      1014
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      143
      847
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      741
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      701
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      679
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      654
    Aihe