Maksatko MATUjen koulutuksen?

Ottaisitko lisää velkaa jotta voisit maksaa NAAPURIN kakaroiden lukemaan oppimisen?

Monenko naapurin kakaran opiskelun suostuisit maksamaan omalla velkarahallasi?

Yhden?

Entä kun niitä on hetkenpäästä 10 ruinamassa että maksat myös niiden koulutuksen omilla rahoillasi?

Missä rajasi menee?

10, 100, 1000, 10.000, 100.000, 1.000.000, 10.000.000?!

Tie HELVETTIIN on päällystetty hyvillä aikeilla!

Miksi Suomen ja suomaisten pitäis VELKArahalla kustantaa kaiken maailman tyyppien koulutuksen?
40109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

Ja ennen sitä lukemaan oppimista pitää opettaa ensin vessan käyttö ja per.seen pyyhkiminen.

Äänestä
  • Ja pitää oppia olemaan raiskaamatta!!!

    Äänestä

  • Hilja.Eerola kirjoitti:

    Ja pitää oppia olemaan raiskaamatta!!!

    Sama kuin yrittäisi opettaa apinaa ihmisten tavoille.

    Äänestä

  • ei.vain.onnistu kirjoitti:

    Sama kuin yrittäisi opettaa apinaa ihmisten tavoille.

    Sitähän siinä juuri yritetään mutta kun älykkyysosamäärä on 68 niin ei se onnistu.Se ei nimittäin nouse todistettavasti siitä..On adoptoituja lapsia esim Somaliasta jotka ovat asuneet viisaiden ottovanhempien luona ja saaneet hyvää koulutusta mutta älykkyys jää kuitenkin alle 70

    Äänestä

- Kirjoituksen osalta harjoitukset alkavat siitä, miten kynää pidetään kädessä, kertoo Rovalan maahanmuuttajakoulutuksesta vastaava opettaja Paula Frantti-Niemelä.

Haluatko maksaa siitä että opettajan koko aika menee matujen opettamiseen pitämään edes kynää kädessä saati sitten opettaa niitä lukemaan ja varsinaisestin kirjoittamaan?

Mikä järki on tuhlata meidän suomalaisten veronmaksajien vähäiset resurssit ja varat vento vieraisiin kaikenmaalaisten koulutukseen?

Samalla kun suomalaislapset jäävät heitteille!

Suomessa on paljon suomalaislapsia jotka tarvitsisivat eritystukea vaikkapa lukihäiröönsä.

Kiristyvistä resurseista taistellaan.

Kysymys on meidän ja niiden lapsista.

Äänestä
  • Onko muutenkaan järkevää kouluttaa suomalaisten rahoilla muun maalaisia KILPAILEMAAN suomalaislasten kanssa samoista opiskelu ja työpaikoista?

    Perustavan laatua oleva kysymys on pärjäävätkö meidän lapset tulevaisuudessa vai niiden lapset?

    Tämän asian pohtiminen ei ole vähäinen asia.

    Vaan itseasiassa se ydin kysymys.

    Jokainen elollinen laji pyrkii takaamaan OMIEN jälkeläistensä menestymisen.

    Olemmeko me niin degeneroituneita ettemme enää ymmärrä sitä miksi ylipäätään olemme täällä?

    Olemme olemassa siksi että pidämme huolta OMISTA lapsistamme, OMASTA yhteisöstämme, OMASTA maastamme!

    Äänestä

  • Päättäjät ovat unohtaneet miksi heidät on valittu !!!

    Äänestä

  • Muutama vuosi menee, että pakolainen oppii lukemaan ja kirjoittamaan omalla äidinkielellään, eli arabiaksi. Sen jälkeen menee taas muutama vuosi, että hän oppii saman latinalaisilla kirjaimilla, joita käytetään Suomessa. Sen jälkeen menee muutama vuosi, että pakolainen oppii suomen kielen. Sitten menee muutama vuosi, kun häntä harjaannutetaan peruskoulun ensimmäistä luokkaa varten. Sitten pakolainen aloittaa peruskoulun.
    Olen seurannut läheltä, kuinka Venäjältä Suomeen muuttanut akateeminen ihminen on kotoutunut. Kuluu vähintään kymmenen vuotta, ennen kuin hän saa Suomesta paperit, jotka vastaavat suurin piirtein samaa, mitä hänellä on Venäjällä ollut. Virolaisilla prosessi on ollut nopeampi, koska he ovat osanneet kielen jo Suomeen muuttaessaan.
    Suomeksi sanottuna, ku*sessa ollaan. Kiitos Sipilä.

    Äänestä

Miten opetta lakuille, ettei saa väkisinmaata naisia?

Äänestä
  • Onhan noita artikkeleita että on kovia oppimaan ainoastaan se huomio että täällä samat oppiaineet opetetaan melkein 10 vuotta nuoremmille lapsille eikä "täysi" ikäisille miehille.

    Äänestä

  • Pitäisi olla olemassa suomalaisia miehiä. Ei miesten naisia ahdistella ja nuoleskella bussipysäkeillä.

    Suomalaiset miehet ovat tuhnuvässyköitä, jotka eivät ikinä tee mitään - korkeintaan netissä aukovat päätään lapsellisesti. Kaiken lisäksi kannattavat koko mokutusta harjoittavaa valtiota ja vielä rahoittavat kansansa tyttärille monirotuista viihdepaskaa kulttuuriksi.

    Kyllä ne kielitaidottomatkin tummat näkevät minkälainen on suomipojujen rahoittaman median ja mainonnan sisältö, ja vetävätkin siitä johtopäätökset.

    Kai te tajuatte heidän nauravan teidän nettikitinöille? Jokainen tietää ettette te koskaan tee mitään, kun ette saa edes lopetettua rahoittamasta monirotuista mediaa tai monirotuista mainontaa levittäviä yrityksiä.

    Äänestä

Rovalan matukoulutuksessa Rovaniemellä moni matu on kirjoittanut nimensä ensi kertaa SUOMALAISTEN RAHALLA.

Matukielikoulutuskursseilla käydään tutkimassa apteekin lääkehyllyjä, kirjastossa, pelaamassa jäägolfia (?!?) ja työharjoittelussa, siellä missä rovaniemeläistä arkea eletään.

Työ- ja elinkeinoministeriö on varannut kotoutumiskoulutukseen rahaa tälle vuodelle 83 miljoonaa, kolmanneksen enemmän kuin vuonna 2015.

Paljonkos SUOMALAISTEN KOLUTUKSESTA ON LEIKATTU!?!!!

Äänestä

Kultamunat opetetaan vaan toimimaan sossun asiakkaina.
Tosin siinäkin taitaa olla omat vaikeutensa.

Äänestä
  • Ei ole koska NIILLÄ on oma OPASTAJAT jotka täyttävät ne niiden puolesta.

    Miksei suomalaislla ole ketään joka auttaisi?

    Äänestä

  • Ei ne sitäkään osaisi ilman sossuämmien opastusta:
    "merkkaan näin niin saat enemmän rahaa".

    Äänestä

  • Matulla jolla on Suomessa vakituinen asuinkunta, on oikeus sosiaali- ja terveyspalveluihin kansalaisuudesta riippumatta.

    Miksi ihmeessä?

    Miksei Suomen veronmaksajien rahoilla toteutetut terveyspalvelut ole VAIN SUOMALAISILLE?

    Nyt jo köyhät suomalaiset joutuvat maksamaan terveyskeskusmaksuja monta kymppiä.

    Samoin suomalainen vanhus/köyhä/sairas joutuu maksamaan ensin omasta pussistaan 55 euroa, koska heidän välttämättömiä lääkkeitään ei enää kompensoida veronmaksajien rahalla.

    Matujen EI tarvitse itse maksaa yhtään mitään yhtään mistään omalla rahallaan!

    Miksi suomalaisten pitää maksaa sossutukea kaikenmaailman tyypeille jotka tänne pääsee jostain livahtamaan?

    Äänestä

> Päättäjät ovat unohtaneet miksi heidät on valittu !!! <

Nimenomaan, Suomen kansanedustajat, miniterit, hallitus on valittu siksi että niiden pitäisi ajaa Suomen ja suomalaisten etuja.

Miksi ne ovat huolissan vain kaikkien muiden eduista?

Nytkin parhaillaan Persut keskustelevat eduskunnassa TRANSUJEN oikeudesta saada vauvoja?!

Onko se muka tässä taloudellisessa kriisissä kaikkein tärkein asia?!

Äänestä

Matujen rahoittamiseen helppo ratkaisu. Valtio lähettää jokaiselle suomalaiselle joka vuosi 500e laskun joka voidaan jakaa neljään osaa kuten esim autovero.
Tuon summan voi sitten maksaa vapaaehtoisesti eli ei pakko, sitten todellisuudessa nähdään kuka haluaa ja mitä haluaa.
Tuolla rahalla sitten otetaan ja elätetään matuja sen verran mihin nuo rahat riittää.

Äänestä

ELY-keskukset kilpailuttavat koulutuksen järjestäjät. Lapissa toistuvat samat nimet; Rovala-opiston lisäksi Kemin lyseon lukio, Arffman Consulting Oy ja Kielimaa Oy.

Tämä on myös ongelma.

Vain ne firmat joille kunnan päättäjät HALUAVAT antaa veronmaksajien rahat, hyötyvät bussineksesta?

Tästäkö syystä mm. demarit ovat lähteneet voimalla mukaan matubussinekseen?

Äänestä
  • "Tässä treenataan ruumiinosia laulun avulla."

    Tätit lallattavat aikuisille miehille "pää, olkapää, peppu.." lasten laulua.

    Paljos ne tälläisellä "koulutuksella" tienaavat?

    Onko moraalisesti oikein rikastua toisten veronmaksajien selkänahasta revityillä veroilla?

    Tänä vuonna työttömystuen vero% nostettiin jo 25%!

    Suomalainen työtön siis saa entistä vähemmän käteen koska maksaa entistä enemmän matujen kanssa leikkiville.

    Äänestä

"Maksatko MATUjen koulutuksen?"

Ikäänkuin minulla olisi vaihtoehto!

Äänestä
  • Ei italialaiset maksa!

    EI kreikkalaiset maksa!

    Ei virolaiset maksa!

    Ei puolalaiset maksa!

    Ei unkarilaiset maksa!

    Miksi ME suomalaiset maksaisimme?

    Äänestä

Kannattaa alkaa pikkuhiljaa totuttelemaan ajatukseen että, kun suomesta on kaikki teollisuus siirretty ulkomaille, niin tällä pläntillä voi rahastaa enää elämysmatkailulla.

Jos aikoo tänne jäädä, on syytä opetella hyvät erätaidot ja hankkia agronomin koulutus, tulevaisuuden suomalainen elää omavaraistaloudessa jossa ei ole taikaseinää eikä ostoskeskusta.

Hyvä puoli on se että, taikaseinäihmiset poistuvat muualle täysihoitoon.

Äänestä

Maahanmuuttovirasto myönsi pelkästään viime vuooleskeluluvan 20.709 matulle.

Vuonna 2014 Suomessa asui vakinaisesti 241.000 iältään 15-64-vuotiasta, joiden molemmat vanhemmat olivat syntyneet ulkomailla.

Äänestä
  • Vuoden 2014 lopulla Suomessa oli 310.306 vieraskielistä.

    Nyt kun lukuun lisätään 35.000 pakolaista,

    Suomessa on jo yli 350.000 eri kielistä.

    Kuinka paljon veronmaksajien rahaa ja resurseja käytetään näiden kotoutamiseen?

    Äänestä

  • Millä ihmeen junttilogiikalla ne ovat MAahanTUnkeutujia, jos itsekin tiedät Suomen monirotuisen valtion myöntäneen heille laillisen statuksen?

    Etkö ole jo huomannut miten Suomi-niminen EU:n osavaltio pyrkii kukoldipoliisien ja -skappareiden avustuksella saamaan kaikki vierasrotuiset sossupatojen ääreen?

    Ette voi saada aikaiseksi mitään tuloksia jos ette kykene havainnoimaan ympäröivän todellisuuden perusfaktoja.

    Vain somalin ÄO:llä varustetut puhuvat matuista.

    Äänestä

Suomen valtion tämän vuoden budjetti kusee ihan vitusti koska siinä arvioitiin että vuoden 2016 vastaanottokeskusten paikkaluku on yhteensä 3200.

Totuus on että se on KYMMENKERTAINEN.

Tuon 3200 matun kulut olisivat olleet arvion mukaan n. 60.583.000 eli 60,6 miljoonaa euroa vuodessa.

Koska totuus on että niitä on kymmenen kertaa enemmän, myös tuo arvio pitää kertoa kymmenellä?

Todellinen matujen vastaanottokeskus lasku Suomen veronmaksajille on siis 605.830.000 eli reilusti yli 600 miljoonaa!

Onko meillä varaa tähän?

Onko hallitus edes budjetoinut 600 miljoonaa VOKki kuluihin?

Mistä nämä ylimääräiset rahat otetaan?

Äänestä
  • Vuonna 2014 matuja oli VOKeissa vain 2656 matua ja tämä tuli maksamaan jo lähes 62 miljoonaa.

    Siis 23.321,00 euroa vuodessa matua kohden.

    Oletko valmis maksamaan lisää veroja koska näihin uusiin tulokkaisiin menee jokaiseen vähintään tuo 24.000 euroa vuodessa pelkkään niiden asumiseen VOKeissa?

    Lisäksi tulee ne kotouttamis, koulutus ja virkistys kulut.

    Äänestä

Kynän pitämistä kädessä harjoitellaan 30- vuotiaana, siitä on pitkä matka kirurgiksi. Ihan vähä-älyistä porukkaa meille tullut. Ja vähä-älyiset heitä näyttää hyysäävän ja rahaa niskaan kaatavan

Äänestä
  • Älypuhelimet kyllä pysyy tiukasti näpeissä ja tallessa mutta helposti matkalla säilytettävät todistukset ja varsinkin henkilöpaperit sitten kummasti katoavat?
    Kummasti sitä kotonakin saa etsiskellä äänettömällä olevaa kännykkää?

    Äänestä

Jos ei ole niin lainataan :) Tänä vuonna tulee muuten toiset 30 000 matua, joten ensi vuonna lasku on jo 1,3 miljardia euroa. Tuo työvoimareservi, jota emme koskaan tule tarvitsemaan maksaa siis yhtä paljon joka vuosi kuin vaikkapa 50 % puolustusbudjetista tai 35 % kaikista työttömyysmenoista. Työvoimaa maahan ei koskaan tulla tarvitsemaan nykyistä enempää. Siitä pitää huolen tekoälyn ja robotiikan kehitys. Todellinen ongelma tulee olemaan massatyöttömyys. Matuja maahan vaatineet puhuivat että työvoimasta tulisi hirveä pula kun suuret ikäluokat jäävät eläkkeelle - nyt ne ovat, mutta maassa on noin 500 000 työtöntä.

Lopputulema on kun lainahanat pannaan tässä luusereiden maassa kiinni, että jokaisen suomalaisen ja matun sosiaaliturva työttömyyskorvauksineen lasketaan 600 euroon kuukaudessa. Äänestäkää vain demareita, punavihreitä ja kommareita, jotka vaativat rajat auki partalapsille, niin tämän tulette saamaan todella nopeasti. Samalla SAK ja kumppanit pitävät huolen massatyöttömyyden kasvusta, jolloin saadaan Suomeen todellakin kunnon tuloerot - miljoona todella köyhää työvoimapulaa odottavaa :)

Äänestä
  • > jokaisen suomalaisen ja matun sosiaaliturva työttömyyskorvauksineen lasketaan 600 euroon kuukaudessa <

    Miten niin lasketaan?

    Suomalaisen toimeentulotuki on vain 485,50 e/kk.

    Äänestä

  • Mennään jatkossa vaatimaan barrikaadeille, että sodan loputtua näille matuille pakko paluuvaatimus. Sipilä on niin perusnaiivi poliitikoksi, että suorastaan pahaa tekee, kun se purematta nielee tämä suvakkien kusetuksen.

    Äänestä

Alaikäisen matun kustannus ryhmäkodissa 69.573 e/matu vuodessa (2014 nyt siis paljon enemmän).

Jokaisen parta"lapsi"matun asuminen maksoi veronmaksajille 5800 e/kk.

Vuorokausi hinta oli siis 187 e/vrk/matu, eikä siis mitään 43 euroo mitä meille on väitetty.

Nämä luvut ovat toteutuneita eli faktaa, eivät arvioita.

Todellisuudessa esim. Joutsenon vastaanottokeskuksen säilöönottoyksikössä matuista maksamme 443 euroa JOKA PÄIVÄ.

Vertailun vuoksi: yhden vangin vuorokausi suljetussa vankilassa maksaa keskimäärin 210 euroa.

Veronmaksajille tulisi siis paljon edullisemmaksi laittaa matut vankilaan?

Äänestä
  • Hyvä vihje sulla tuossa lopussa, nääs aika moni heistä sinne kuuluisikin tähänastisten tietojen perusteella.

    Äänestä

  • Tummien suomalaiseen vankilaan laitto edellyttää loogisestikin heidän Suomeen päästämistä. Te siis ehdotatte ja haluatte vierasrotuisia Suomeen elämään suomalaisten rahoilla. Olette täten kukoldeja ja oikea paikkanne olisi jossain SETA:n kokoontumisissa.

    Äänestä

"Miksi Suomen ja suomaisten pitäis VELKArahalla kustantaa kaiken maailman tyyppien koulutuksen?"

Koska suomalaiset ovat vitun tyhmiä auktoriteettiuskovaisia orjia, jotka palvovat heitä kyykyttävää monirotuista ja suvaitsevaista valtiota, poliisia, tullia ja armeijaa?

Koska suomalaisten valtaenemmistö on roturikkureita, jotka rahoittavat perheellensä monirotuisia yhteiskuntia ja rodunsekoitusta myötäilevän median sisällön kulttuuriksi?

Jokainen televisiota ja elokuvia seuraava perhe on valinnut mulatisoinnin tien.

Katsokaa vielä huviksenne eri yritysten mainonnassa käyttämää kuvastoa. Rahoitatteko monirotuista kuvastoa? Sitten olette valinneet monirotuisen yhteiskunnan ja kaiken mitä siitä seuraa.

On turha valittaa, jos käytännön fyysiset toimet ovat päinvastaisia.

Äänestä

Saatanan paviaanit SSS miehet, eikö syyriä, Irak , somalia eikö siellä ole OPPIVELVOLLISUUTTA???Ei meidän kuulu veromarkoilla niitä OPETTAA LUKEMAAN JA LASKEMAAN, laittakaa älykääpiöt Syyriään , IRAKIIN yms. Nää mamut saa ilmaisen hoidon, LÄÄKKEET on ilmaisianäille älykääpiöille??? SAATANAN SIIPILÄolet kyllä aika sairas OMAN MAAN SAIRAAT SAA MAKSAA MALTAITA LÄÄKKEISTÄ??

Äänestä

"Ottaisitko lisää velkaa jotta voisit maksaa NAAPURIN kakaroiden lukemaan oppimisen?
Monenko naapurin kakaran opiskelun suostuisit maksamaan omalla velkarahallasi?
Yhden?"

Joo, SIpilälle ja hänen hallitukselleen vaan tiedoksi, ettei Suomella ole mitään velvoillisuutta kouluttaa ja kustantaa elämistä tältäkin ajalta kenellekään ulkomaalaiselle. Ottakaa nyt järki käteen, helvetissä. Jos te lupailette koulutusta, kaikki lupaukset on rajattava ehdolla, että mikäli omassa maassa sota päättyy ja alkaa jälleenrakennusvaihe, kaikkien on palattava viivytyksettä takaisin sinne. Nyt niitä papparaisia on tullut joka lähiöön ja he ovat aivan samanlaista, työtömänä aikaa kuluttavaa sakkia kuin jo ennestään suomalaiset 500 000.

Miten persut perustelevat Lindströmin selityken, että hallitus haluaa matujen jäävän joka kuntaan, pitkin Suomea. Ei niitä olisi missään nimessä pitänyt levitellä joka maakuntaan. Se on ihan sama kuin hankaluuksia, sopeutumattomien ja ummikkojen ongelmia levittelisi pitkin poikin kuin siivottuun kotiin roskaa ja pölyä ympäriinsä.

Lindström ulos!

Äänestä
  • Kun kultamunat nyt jo Suomessa ovat, niin paljon parempi on, että pysyvät hajasijoitettuina VOKeissaan. Ja sama juttu sen matulauman suhteen, joka mahdollisesti tulee oleskeluluvan saamaan.
    Jos pääkaupunkiseudulle pääsee muodostumaan Ruotsin mallin mukaisia matugettoja, niin silloin kyllä ollaan lopullisesti hukassa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


SUOMALAISET.ENSIN kirjoitti:

Ottaisitko lisää velkaa jotta voisit maksaa NAAPURIN kakaroiden lukemaan oppimisen?

Monenko naapurin kakaran opiskelun suostuisit maksamaan omalla velkarahallasi?

Yhden?

Entä kun niitä on hetkenpäästä 10 ruinamassa että maksat myös niiden koulutuksen omilla rahoillasi?

Missä rajasi menee?

10, 100, 1000, 10.000, 100.000, 1.000.000, 10.000.000?!

Tie HELVETTIIN on päällystetty hyvillä aikeilla!

Miksi Suomen ja suomaisten pitäis VELKArahalla kustantaa kaiken maailman tyyppien koulutuksen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu