Liettuan kunniakonsulaatti lohjalle

VILNIUS66

Liettuan kunni­a­kon­su­laatti avataan Lohjalle maanantaina 15.2.2016. Kunni­a­kon­su­laattia johtaa kunniakonsuli Esa Karvinen, joka toimii yhteistyössä Liettuan suurlähetystön kanssa. Kunni­a­kon­su­laatin toimialueena on koko Länsi-Uusimaa. Asiasta ovat päättäneet Liettuan ulkoministeri Linas Linkevicius ja Suomen ulkoministeri Timo Soini.

Kunniakonsulin tehtävän on edistää osaltaan kaupallisia, koulu­tuk­sel­lisia ja kulttuu­ril­lisia suhteita Liettuan ja Suomen välillä. Kunniakonsuli myös valvoo toimi­a­lu­eellaan olevien liettualaisten oikeuksia sekä tarvittaessa antaa neuvoja ja opastusta.

Liettua on Baltian maista eteläisin ja on sekä pinta-alaltaan että väkiluvultaan maista suurin. Liettuan asukasluku on noin 3,0 miljoonaa ja maan pääkaupunki on Vilna. Liettua on NATOn jäsen ja se liittyi euroon vuoden 2015 alusta. Suurin osa liettu­a­lai­sista on katolilaisia. Maan ainoa virallinen kieli on liettuan kieli. Liettuan suosituin urheilulaji on koripallo, jossa maa on voittanut Euroopan mestaruuksia ja olympi­a­mi­ta­leita. Suomen ja Liettuan väliset suhteet ovat hyvät, ja Suomeen suhtaudutaan Liettuassa myönteisesti.

Kunni­a­kon­su­laatin avajaisiin Lohjalla osallistuvat mm. Liettuan Suomen suurlähettiläs Arunas Jievaltas, Euroopan maiden johtaja Vidmantas Purlys Liettuasta, Lohjan kaupun­gin­johtoa ja kutsuvieraita. Avajaiset järjestetään osana Liettuan itsenäi­syys­päivän juhlintaa.

Avajai­soh­jel­massa on Lohjan Pyhän Laurin kirkossa järjestettävä liettualaisten muusikkojen konsertti ”Talven säveliä”, jossa kuullaan mm. liettualaisten säveltäjien ja Sibeliuksen musiikkia. Konsertti alkaa maanantaina 15.2. klo 18.00 ja siihen on vapaa pääsy. Lisäksi liettualaisten ja suomalaisten välinen ystävyys­ko­ri­pallo-ottelu järjestetään Kisakallion Susi Training Centerissä klo 19.30 alkaen. Katsomoon on vapaa pääsy.

1

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • klunk

      Tarjoillaanko siellä viinaa??
      Toivottavasti ...olisi edes jotain kivaa ajanvietettä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      40
      6933
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3908
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3290
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2854
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      16
      2672
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2228
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2176
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2113
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2057
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      39
      1980
    Aihe