Suomen natokenraalit järjestäneet tänne salaa naton lentoharjoituksia !
Pahimman luokan provoilua venäjän suuntaan.! Eipä tartte kauan odotella kun venäjä kalistelee sapeleita itärajalla.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1455022503541.html
Pahimman luokan provoilua venäjän suuntaan.! Eipä tartte kauan odotella kun venäjä kalistelee sapeleita itärajalla.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1455022503541.html
Vastaukset 16
Vanhimmat
Yksi hailee!
Antaa ryssän kaakattaa. Muni se ei mahona kuitenkaan.
Maksellaan nyt vähän siitä vuotavasta itärajasta...
Sinä ja sun makselut. Hölmöä uhoamista tuollainen. Pienempikin into jenkkien perseen nuolentaan sinulta riittäisi.
Muista Tummeli, ryssännuolijainen, ettet saa hiertymiä :)
Katsos USA ja NATO eivät koskaan ole hyökänneet Suomeen. RYSSÄ sensijaan on sellaista harrastanut monesti - ja vieläkin haluaisi pompottaa!
Etkö muka huomannut, ettäVenäjä ilmoitti vähän aikaisemmin harjoituksistaan Suomen rajan takana.
Jos Suomalaiset harjoittelee, paljon pienemmillä puolustusvoimillaan, yhdessä ystäviensä kanssa puolustautumista, niin mitä ihmeellistä siinä muka on.
Nuo koneet tulevat Suomeen, kun Suomi harjoittelee yhteistyötä Ruotsin ja Norjan kanssa.
Minusta on hienoa ja hyvä, että meillä on valmius saada ja vastaanottaa apua, jos sitä apua joskus tarvitsisimme.
Olisin niin toivonut, että jenkit provoilisivat vaikka Virossa ja Viro ei olisi ruinaamassa yhteistyön perään Suomen suuntaan.
Ei eduskunnan puolustusvaliokuntakaan tiennyt asiasta, vasta median välityksellä ja Kanerva selitteli ettei mistään salailusta ollut kyse? Kysymys on merkittävästä asiasta ja näyttää siltä kuin Nato upseereille olisi siirretty valtaa....allekirjoitettiin isäntämaasopimuskin salassa?
Hatun nosto Suomen puolustusvoimille.
Valmiutta puolustaa maatamme tulee ylläpitää jatkuvasti.
Vain hyvin harhainen henkilö voi uskoa että Suomi yhdessä USA:n kanssa suunnittelisi hyökkäystä Venäjälle.
Me Suomalaiset haluamme elää rauhallista rinnakkaiseloa ystäviemme Venäläisten kanssa.
Pitää kuitenkin muistaa että sama pätee myös Venäjän suuntaan, myös heidän pitää haluta samaa ?
Ilmapuolustuksemme kehittäminen ja harjoittelu on varmistus sille että ystävälliset suhteet naapureihimme myös säilyvät keskinäiseen kunnioitukseen perustuvina ja tasapuolisina.
Hyvä Suomi !
Järjetön väittämä taas kerran, mitä Suomi hyötyy....ei kerrassaan mitään? Nyt on kysymys siitä että isäntämaasopimus velvoittaa ja sitä peitellään erilaisilla selityksillä, esitetyillä kutsuilla ym. Mutta tosiasia on ettei enää kysellä lupia, ei muuten eduskunnan puolustusvaliokunta voi olla tietämätön asiasta ja lukea uutisen mediasta?
Jos ryssä osaisi olla ihmisiksi niin sitä vastaan ei tarvitsisi valmistautua :)
Vaan kun ei osaa - sen osoitti Ukraina karulla tavalla ja siinä meni kaikki luottamus ja sympatia Venäjää kohtaan kertalaakista pytystä alas.
Eli ryssä saa juuri sitä mitä itse tilaa.
Ukrainassa häärii CIA, ei Venäläiset....opettele tunnistamaan perusasiat?
Suomi hyötyy paljonkin. Ryssä joutuu miettimään Suomen kohdalla hyökätäkö Suomen ja USA:n kimppuun vai eikö... Vastaus lienee selvä jopa kaappihomopikkupoikiennussijaputinille!
Ja paina nyt ryssä ryssänkusiseen kaaliisi selkeästi ja kirkkaasti ymmärrykseen että isäntämaasopimuksella ei ole mitään tekemistä näiden jatkuvien harjoitusten kanssa. Se astuu voimaan vain kriisi/konfliktitilanteessa.
Normaaliin harjoitustoimintaan ei tarvita Suomessa nykyään poliittisten tahojen lupia, koska Suomella ja NATO:lla, kuten myös kahdenvälisesti Suomella ja USA:lla on yhteistyösopimukset. Niiden mukaan suomalaiset voivat harjoitella NATO maissa ja USA:ssa miten paljon haluavat ja kokoajan harjoittelevatkin, sekä NATO maat voivat harjoitella Suomessa. Tähän ei tarvita yhdenkään ministerin tai kansanedustajan tai pressan lupaa vaan toiminta on jatkuvaa. Suomessa on kokoajan jenkkejä ja vaihtelevasti jenkkien kalustoa ja sillä siisti.
Liittyy siihen kommenttiin mikä Amerikasta kuultiin että hyökkäys NATO-maihin sekä Ruotsin tai Suomen kimppuun on hyökkäys USA:n kimppuun...
Jos et propagandaryssä tiedä missä mennään Suomen ja USA:n kahdenvälisessä yhteistyössä, sekä Suomen ja NATO:n välisessä yhteistyössä, niin luehan tarkemmin tapahtumia Suomesta, ettei tarvitse tehdä itseään ääliöksi ihan julkisilla palstoilla. Juttusi sopivat johonkin 60-luvun ryssän määräilemään epäitsenäiseen Suomeen, mutta ei siihen itsenäiseen Suomeen, joka on ollut olemassa viimeiset 20 vuotta. Se Suomi on viimeisenpäälle liittoutunut länteen ihan julkisesti.
Jos ei miellytä niin valita Ahtisaarelle, Haloselle, Lipposelle ja Tuomiojalle, jotka nykyisen tilan sopivat lännen kanssa vaiheittain pitkin 90-lukua ja ihan julkisesti tiedottaen!!!
Jenkit sydämellisesti tervetuloa... ryssät, propagandaryssät, semiryssät ja ryssänmieliset paskaryssäsuomalaisääliöt haistakaa kaikki ryssäläinenperse ja hajotkaa vallitsevaan tilaan, josta teille ei valoa tule näkymään!!!
Eletään vuotta 2016 jälkeen Jeesuksen taivaaseen astumisen ja Tässä ollaan. Evankeliumi on ainoa sanoma joka pelastaa ja tuo ilon.
Jos et sattunut tietämään, NATO:n sotakoneet ovat harjoitelleet Suomessa jo 20 vuoden ajan joka ikinen vuosi. Myöskin Suomen Hornetit ovat harjoitelleet eri NATO maissa vuosittain 20 vuoden ajan. Toiminta ei siis tapahdu salaa. Toiminnasta ei myöskään närkästy muut kuin paskaryssät kuten sinä. Sinulle ryssälle tämä asia ei edes kuulu, joten pysyhän siellä Pietarissa vaan nahoissasi ja suunnittele johonkin muuhun suuntaan hyökkäilyä, kuin tänne jolla on puolustusyhteistyötä USA:n kanssa ja siihen liittyviä jatkuvia harjoituksia. Hyökkäys Suomen kimppuun on myös hyökkäys USA:n kimppuun kuten Amerikastakin teille ryssille asia yksiselitteisesti kerrottiin.
No ei se nyt ihan salaiselta kyllä vaikuta jos tiedotusvälineitä seuraa! Saattoi kyllä jostain syystä sinulta mennä ohi ja se varmaan aiheuttanut salailun tuntua:D
Mitä salaista siinä on kun sinäkin sen tiedät?
Suomen ja Länsimaiden harjoitukset ei kuulu r...lle mitenkään eikä täällä kiljuville itä nuolijoille. Jos Suomi haluaa harjoitella niin se harjoittelee ja harjoituksiin tulee ne maat jota on tänne kutsuttu.