Gravitaatioaallot

17

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • utti

      Hiukka kontrastia kuunnella samaan aikaan LIGOn pressitilaisuutta ja lukea mitä muinaisten paimentolaisten satuihin uskovat kuvittelevat :).

      • Näin on :)


    • Kerrotaan sen verran, että LIGO-tutkimusryhmän johto ei toistanut BICEP2-ryhmän virhettä, kun he julkaisivat tuloksensa Harvard- Smithsonian astrofysiikan keskuksessa toissa keväänä. Silloin he julkaisivat samanaikaisesti tuloksensa arXivissa, joka on vertaisarvioimaton ennakkojulkaisujen arkisto. LIGO-ryhmä julkaisi samalla vertaisarvioidun paperin Physical Review Letters-julkaisussa. Kirjoitin pari vuotta sitten jo kaiken olennaisen aiheesta, joten en viitsi kirjoittaa pitkää alustusta uudelleen. Vastaillaan sitten, jos keskustelua syntyy.

      • panteisti

        Ei suoraa havaintoa Jumalasta


    • jyritässähei

      Gravitaatioaallot pysyvät silti vain aaltoina ja painovoima on edelleen vain teoria.

      • 103

        .. ja Raamattu on vain kirja ja Jumala ja Jeesus ovat fiktiivisiä roolihenkilöitä kyseisen kirjan tarinoissa. :)


      • Eli aurinko kiertää yhä maapalloa?
        Sopinee hyvin yhteen muun supernaturaalin kanssa.


      • 0oiuoioiuio

        Painovoima on vain teoria. Hyppää räystäältä pelle.


    • utti

      Jättivät kertomatta tulivatko aallot maan "yläpuolelta" vai "alapuolelta", joten mistäs kretut nyt saavat tietää tuliko aallot taivaasta vai helvetistä?

      • kunhan-pohdin

        Voisko kyseessä olla ns "kuumat_aallot"? Se tosin vaikuttaisi olettamukseen Hänen sukupuolestaan. Eli ei taida toimia.


    • Painovoimateoria on vain teoria. :-D

      • Hyvin kuvaava :-D


    • Ehkäpä gravitaatioaalloilla on syvällinen sanoma, jos ne vain voitaisiin muuntaa ääneksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      86
      7983
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      82
      7930
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      171
      6138
    4. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      10
      5370
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5138
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      22
      4221
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3950
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      39
      3750
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3749
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      39
      3586
    Aihe