Jätän nämä vain tähän.
http://journals.aps.org/prl/abstract/10.1103/PhysRevLett.116.061102#fulltext
http://www.nature.com/news/ligo-live-inside-the-hunt-for-gravitational-waves-1.19344
http://www.hs.fi/tiede/a1455167272639
Gravitaatioaallot
17
239
Vastaukset
- utti
Hiukka kontrastia kuunnella samaan aikaan LIGOn pressitilaisuutta ja lukea mitä muinaisten paimentolaisten satuihin uskovat kuvittelevat :).
Kerrotaan sen verran, että LIGO-tutkimusryhmän johto ei toistanut BICEP2-ryhmän virhettä, kun he julkaisivat tuloksensa Harvard- Smithsonian astrofysiikan keskuksessa toissa keväänä. Silloin he julkaisivat samanaikaisesti tuloksensa arXivissa, joka on vertaisarvioimaton ennakkojulkaisujen arkisto. LIGO-ryhmä julkaisi samalla vertaisarvioidun paperin Physical Review Letters-julkaisussa. Kirjoitin pari vuotta sitten jo kaiken olennaisen aiheesta, joten en viitsi kirjoittaa pitkää alustusta uudelleen. Vastaillaan sitten, jos keskustelua syntyy.
http://yle.fi/uutiset/se_varmistui_gravitaatioaalloista_suora_havainto/8666861
"Ja evokit luulee että tuo pöllönnaama on oikeasti joku gravitaatioaalto. Hehe." - Jyrkiböy- panteisti
Ei suoraa havaintoa Jumalasta
- jyritässähei
Gravitaatioaallot pysyvät silti vain aaltoina ja painovoima on edelleen vain teoria.
- 103
.. ja Raamattu on vain kirja ja Jumala ja Jeesus ovat fiktiivisiä roolihenkilöitä kyseisen kirjan tarinoissa. :)
- 0oiuoioiuio
Painovoima on vain teoria. Hyppää räystäältä pelle.
- utti
Jättivät kertomatta tulivatko aallot maan "yläpuolelta" vai "alapuolelta", joten mistäs kretut nyt saavat tietää tuliko aallot taivaasta vai helvetistä?
- kunhan-pohdin
Voisko kyseessä olla ns "kuumat_aallot"? Se tosin vaikuttaisi olettamukseen Hänen sukupuolestaan. Eli ei taida toimia.
Painovoimateoria on vain teoria. :-D
Ehkäpä gravitaatioaalloilla on syvällinen sanoma, jos ne vain voitaisiin muuntaa ääneksi.
Tuolta tämä ensimmäinen löytyy ääneksi muutettuna
http://www.popsci.com/listen-to-sound-gravitational-waves
- panteisti
http://www.tiedetuubi.fi/tiede/gravitaatioaallot-hawkingilla-oli-oma-lehma-ojassa-melkein
Ateisti iloitsee - IlkimyksenUutispalvelu
Päivitys:
http://www.tiede.fi/artikkeli/uutiset/gravitaatioaallot_syntyivat_ehka_jattimaisen_tahden_sisalla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175083Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012311- 1351998
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481868Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171660"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551266Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu113925Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48841Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.303831Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654
