Soini: Suomi EU:n mallioppilas

13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Jytky tuli EU-vaaleissa. Soini hehkutti että nyt ollaan ryhmässä joka vaikuttaa. Eikö Jussi Halla-ahoa ole kiinostanut vaikuttaa tähän asiaan?

Äänestä

Teneriffan koliikkiapinahan mölysi tästä(kin) asiasta viime vaalikaudella useita kertoja. Eipä näytä koliikkiapinan mölinä vaikuttaneen Isä Timoon, joka tekee juuri niin kuin yltiöliberaalit Sipilä ja Stubb sanovat.

Hävettääkö olla persu? Kuuntelen.

Äänestä
  • Soini pyllistää EU:lle ja selittelee omaa hallituskiimaansa. Vasemmistoliiton liikenneministeri Merja Kyllönen on tolkun ihminen ja ymmärsi pitää Suomen puolta. Soinille tärkeintä on nuoleskella Ison-Britannian ja EU:n suursijoittajia.

    Äänestä

Erotaan EU:sta kuten Britanniakin tekee.

Äänestä
  • Liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner (kesk.) vakuutti, että kaikille yrittäjille on taattava yhdenvertaiset olosuhteet. Kyse on myös siitä, että suomalaiset kuljetusyrittäjät toimivat muiden Euroopan maiden markkinoilla.

    Tarkastettava että kaikilla euroopasta tulevilla on talvirenkaat, liikenne onnettomuuksien välttämiseksi, jos kesärenkaat ne on vaihdettava ennen kuin matka voi jatkua.

    Äänestä

Kylläpä on taas EU-kriittinen meininki...

Äänestä
  • Olin ruotsissa rukikuskina muutamiavuosia, norjalaisilla oli jääkettingit riipumassa vetovaunun takapalkissa, kysyin leikilläni miksi teillä kaulakorut on mukana kesät talvet, sain vastauksen että norjassa jääkettingit ovat pakolliset koska norjassa voi olla lunta ja säätä korkeilla paikoilla keskellä kesää.

    Sama kuri suomeen saapuville eteläeurooppalaisille, tulli tarkastaa onko jääkettingit, jos ei niinn, lasti purettava tullissa ja lastattava suomalaiseen kuljetukseen, tai sitten tullissa oltava myytävänä jääkettingejä, jos ei mhin ripustaa kettingit niin lähimmälle korjaamolle hitsauttamaan ripustuskoukut ja korjaamolla oltava myynnissä ruostumattomia jääkettingejä.

    Äänestä

Persut ovat ottaneet linjakseen murjoa kaikkia keskeisiä kannattajaryhmiään: pienituloisia, pitkäaikaissairaita, pieneläkeläisiä, palkansaajia ja nyt viimeisimpänä pienyrittäjiä ja ammatinharjoittajia.

Onko persujen tarkoituksena ajaa Suomi kehitysmaan tasolle? Albanian malliko on Soinin, Terhon ja muiden persuhörhöjen tavoitteena.

Kuinka te persut kehtaatte - ja kyllähän te kehtaatte!

Äänestä

Miten Soini kehtaa edes esiintyä kansalle - on kyllä petturien petturi !

Äänestä

Kaksi edellistä ministeriä tappeli kabotaasikuljetuksia vastaan sitten tuli tää tissiposki Soini ja hyväksyi mukisematta kaiken, viis 10tuhansista työttömistä ja rekkayritysten konkursseista, melkoinen suomen ystävä tuo nakkimukiministeri Soini, kyllä saa 30,000mamua tuotua suomeen ja asutettua hotelleihin mutta kun on oman maan kansalaisista kyse niin ajaa ne silmää räpäyttämättä leipäjonoihin, varokaa hyvät suomalaiset ihmiset persuja älkää antako puolueen nimen hämätä katsokaa mitä ne on suomelle tehneet ja kuinka nopeasti, varokaa persuja ne on katalimpia ihmisiä ennen niin turvallisessa suomessa jonka persut pilasi ennätys ajassa.

Äänestä
  • Myönnetään,että periaatteet on myyty ,mutta kyllä se siellä kokomus on häärinyt toistakymmentä vuotta ja SDPA:kin kävi yrittelemässä Kreikkatukia järjestellä.Kovin oli porvarilista kun piti pankin saatavat ensin järjetää ja missä mahtoi kritisoiniossa olla kansan asioiden hoito.Mahtuko edes listalle?Keskusta veti Eu linjaa ja kyllä ne pohjat on sieltä vanhojen puolueiden tiimoilta puitu ja luotu.Ei tätä lankavyyhtiä ole hetkessä kokon keritty.Soppaa on keitetty jo pidemmän aikaa ja tulokset näkyy nyt.

    Äänestä

  • Joopajoojajassoo kirjoitti:

    Myönnetään,että periaatteet on myyty ,mutta kyllä se siellä kokomus on häärinyt toistakymmentä vuotta ja SDPA:kin kävi yrittelemässä Kreikkatukia järjestellä.Kovin oli porvarilista kun piti pankin saatavat ensin järjetää ja missä mahtoi kritisoiniossa olla kansan asioiden hoito.Mahtuko edes listalle?Keskusta veti Eu linjaa ja kyllä ne pohjat on sieltä vanhojen puolueiden tiimoilta puitu ja luotu.Ei tätä lankavyyhtiä ole hetkessä kokon keritty.Soppaa on keitetty jo pidemmän aikaa ja tulokset näkyy nyt.

    Vai että tämmöistä selittelyä. Persuthan eivät itse myöntäneet kreikkatukea, ei toki.

    Viime hallituskaudella kävi Persujen aitiosta sellainen möyke, ettei koskaan ennen, eikä niiden jälkeen.

    Nytkö siis omia kolttosiaan lykkäävät jopa menneiden hallitusten niskoille. Juu kyllä varmaan tämän päivän tilanteeseen syypää löytyy nuijasodasta. Eiks ni.

    Äänestä

Kohta se nähdään tuo Eu kriittisyys ja miten puheet pitää,pitääkö ne vai pitäisikö vetää hame päälle.Väyrysen kansalaisaloite Eu erosta tulee käsittelyyn lähiaikona, eli järjestetäänkä kansan äänestys .

Soinin kanta on ollut selkeästi äänestyksen jäsrejestämisen kannalla:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015111520667323_uu.shtml

http://yle.fi/uutiset/pitaisiko_suomen_eu-jasenyydesta_jarjestaa_kansanaanestys/6464187

http://www.hs.fi/politiikka/a1305640897012

Samaa linjaa on vetäneet haastajat:

http://yle.fi/uutiset/soinin_haastaja_haluaa_suomen_itsenaisyysloikalla_pois_eusta/8140040

Kun nyt asia tulee käsittelyyn on puheisiin pohjautuen odoitettavissa 100% kannatusta Väyrysen aloitteelle PS:n suunnalta,ellei puheet sitten olleet vallanhimoista unelmahöttöä ,joka heitettiin ilmoille äänestäjiä kalastelessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Esimerkillisiä kirjoitti:

Maantapa.

http://yle.fi/uutiset/soini_kuljetuskiistasta_ikava_kylla_myos_eun_lakeja_pitaa_noudattaa/8667256

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu