Suomalaiset haluaa AURINKOvoimaa

Viherpiippari

Suomalaiset haluaa aurinkovoimaa, se on ihan varma asia! Aurinkopaneelin tuotannolla pesee vuoden tiskit, silti ne viedään käsistä!

"- Jos kuluttaja ajattelee vain euroja, vuokraus ei kannata. Yksi paneeli tuottaa energiaa vuodessa 250 kWh, joka vastaa astianpesukoneen vuotuista sähkönkulutusta. Ensimmäisien paneelien suuri menekki kertoi kuitenkin sen, että moni haluaa tukea uusiutuvaa energiantuotantoa ekologisilla valinnoillaan. Jokainen vuokrattu paneeli on pois hiilellä tuotetusta sähköstä, kertoo Turku Energian kuluttajamyynnin päällikkö Katri Kronström.

Yksi asiakas saa vuokrata maksimissaan viisi aurinkopaneelia. Maksimimäärän varannut kuluttaja pystyy kattamaan paneeleiden tuotannolla noin puolet sähkönkulutuksestaan, mikäli asuu kerrostalokaksiossa, jossa vuosikulutus on 2 500 kilowattituntia."
http://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/jos-ajattelee-vain-euroja-ei-kannata-aurinkopaneelin-tuotannolla-pesee-vuoden-tiskit-silti-viedaan-kasista-6302262

Turku Energian aurinkokennovuokraus http://www.turkuenergia.fi/aurinkovoimalat/kupittaa/
Googlaamalla löytyy lisää

25

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • FaktaaKehiin

      Helsingissäkin meni Suvilahden paneelit hyvin kaupaksi mutta eivät enää Kivikon paneelit. Kaikki eivät viitsi maksaa neljä euroa yhden euron arvoisesta sähköstä. Sähkö tulee sitä paitsi enimmäkseen kesäaikaan jolloin kivihiililaitokset eivät ole toiminnassa.

      • niinkuinvirtaavavuo

      • Kauppa_käy
        niinkuinvirtaavavuo kirjoitti:

        Vielä 1686 vapaata paikkaa auringossa

        vapaa aurinkopaneeli (1686)
        ostettu aurinkopaneeli (1306)
        https://www.helen.fi/sahko/kodit/aurinkovoimalat/kivikko/

        Monet ei viitsi ostaa Heleniltä,itään , koska se omistaa ydinvoimaosakkeita Mankalan kautta.

        Reilussa parissa viikossa myyty 4 kpl :D


      • hyvin_käy
        Kauppa_käy kirjoitti:

        Reilussa parissa viikossa myyty 4 kpl :D

        10 kpl lisää 2 viikossa.


      • Raha.ratkaisee

        Siksi kauppa ei käy kun hinta ei ole kilpailukykyinen. Vain periaatteen vuoksi tekevät jotkut sopimuksia, mutta normaalit eivät, koska kaikesta pitää tinkiä esim. korkean vuokran vuoksi. Viime hallituskauden töppäilyt kurjistaa kansaa.


      • päivitystä
        hyvin_käy kirjoitti:

        10 kpl lisää 2 viikossa.

        Myyty 1322 kpl. Riittää vielä ja pitkään.


      • päivitystä

        10.3.2016 myyty 1329 kpl


      • Anekauppaa

        Suvilahdella tulee kohta ensimmäinen vuosi täyteen. Sen myötä ihmiset alkavat luopua paneelisopimuksista. Nyt on 59 vapaana.


      • taas.päivitystä
        päivitystä kirjoitti:

        10.3.2016 myyty 1329 kpl

        Myyty 1421 kpl.


    • tulkaa_hakemaan

      Täällä Kanariallakin aurinkosähköä on nyt saatavilla. Akkuihin vaan ja lentokoneella kotiin :D

      • Kaamosaikana

        Salmonellasaaret ovatkin lähenpänä päiväntasaajaa ja harvoin sataa. Karttaan katsomalla ymmärrät asian.


    • Liberaalitar

      Tällä hetkellä Suomen talous rämpii pahasti. Valoa voi näkyä mm. aurinkoenergia-alalta:

      http://www.arvopaperi.fi/kaikki_uutiset/valoe-toimittaa-aurinkosahkopaneelitehtaan-etiopiaan-6302345

      Suomen olisi erittäin tärkeää myös talouden kannalta liittyä NATOON. Kauppa Venäjän kanssa tyrehtyy. Länsimaat varovat investointeja ja kaupantekoa Suomen kanssa. Kuka hullu investoi maahan, joka rakentaa puolustuspolitiikan yli 70 vuotta vanhojen myyttien ja uskomusten varaan.

      VÄHEMMÄN VEROJA, ENEMMÄN VAPAUTTA! SUOMI NATOON!

      www.finlandnato.org

    • NATO ON PERSEESTÄ!.. AINOANA tarkoituksena tollasilla kirjoituksillaan SUPO/Armeija haluaa Suomelle luvat jalostaa EU:sta tuotua ydinjätettä ja uraanikaivosten tuottoja NATO- varjonsa alla MYYNTIIN! Hyödyttää vain Wahlroosin kaltaisia psykopaatteja ja muita Jari Aarniolaisia SUPO pellejä! EI NATOON!. . ,.

    • MaineMeni

      Voi haluta, mutta silloin täytyy muuttaa etelään, jos aikoo aurinkoenergialla myös sähköntarpeensa tyydyttää. Tuulivoimalla olisi edes jonkinlaista potentiaalia täällä, mutta tuulivoimayhtiöt ja Ympäristöministeriö pilasivat senkin maineen rakentamalla voimalaitoksia liian lähelle asutusta.

      • MustaaEnergiaa

        Tuo liian lähelle asutusta rakentaminen on käsittämätöntä näin harvaan asutussa maassa! - Jos ympäristöministeriö olisi ollut tässä ajan tasalla ja ottanut myös paikallisen väestön huomioon, niin tuulivoiman maine voisi olla täysin toisenlainen.

        Suomeen mahtuisi tuhansia tuulivoimalaitoksia, vaikka maassa otettaisiin heti käyttöön sääntö, ettei voimalaitosta saa rakentaa alle kahden kilometrin päähän lähimmästä asunnosta tai kesämökistä. Toki se tulisi vähän kalliimmaksi tuulivoimayhtiöille, mutta onhan heille annettu yhteiskunnan rahaa yltäkylläisesti. Kyllä yhteiskunta voisi tämän verran myös vaatia näiltä ulkomaisilta verkonkiertoyhtiöiltä.


      • voi_hyvä_tavaton

        Siis ettei niitä myllyn hirvityksiä asutuksen viereen, vaan viedään pois silmistä ja ihmisiä häiritsemästä koskemattomaan luontoon? Luontoako saa mielin määrin raiskata, ja sinnekö saa viedä kaikkea elämälle haitallista, kunhan ei ihmisiä haittaa? Voi hyvä tavaton tuota viherpiipertäjien järjenjuoksua.

        Mielestäni jos urbaanit piipertäjät niitä myllyjä ynnä muita vempaimia haluavat, niin laitettakoon sitten niitä nimenomaan heidän naapuriinsa, taajamiin ja teollisuusalueille, mutta jätetään luonto rauhaan.


      • Lintusilppurit
        voi_hyvä_tavaton kirjoitti:

        Siis ettei niitä myllyn hirvityksiä asutuksen viereen, vaan viedään pois silmistä ja ihmisiä häiritsemästä koskemattomaan luontoon? Luontoako saa mielin määrin raiskata, ja sinnekö saa viedä kaikkea elämälle haitallista, kunhan ei ihmisiä haittaa? Voi hyvä tavaton tuota viherpiipertäjien järjenjuoksua.

        Mielestäni jos urbaanit piipertäjät niitä myllyjä ynnä muita vempaimia haluavat, niin laitettakoon sitten niitä nimenomaan heidän naapuriinsa, taajamiin ja teollisuusalueille, mutta jätetään luonto rauhaan.

        Vihreille luonto on ollut sivuasia jo pitkään.

        Varsinkin linnuista ei niin väliä, kunhan myllyjä saadaan joka paikkaan.


    • lepakkosilppuri
    • Itse666

      Kaikkien vihaamassa USAssa sain 30% aurinkopanelien hinnasta verovähennyksinä. Takaisinmaksuajaksi arvioin noin 7 vuotta. Sähköyhtiö maksoi tukkuhintaa verkkoon takaisin syötetystä sähköstä. Sähköautostakin sain $9000 veroetuja yhteensä. Suomi on olevinaan ympäristö ystävällinen maa, mutta käytännössä se on vain puhetta ja verotusta. Oikeat teot ja kannustus puuttuvat kokonaan.

    • Sossu_Suomi

      Meillähän töissä käynnistäkin tarvitsee maksaa haitta- ja saasteveroa.

    • Olen5uomalainen

      Minä en halua aurinkovoimaa.

    • En minäkään. Tuulivoimaa kyllä. Ps. Ne linnut todistetusti osaavat välttää tuulivoimalat. Lintujen jokkokuolemista kirjoittavat puhuvat täyttä potaskaa.

    • Huuhaatavaan

      Mistäs paneelihörhöt saa sähkönsä kaamosaikaan, vai eivätkö käytä lainkaan sähköä silloin?

      • roinromua

        Roilainen ihmepaneeli lataa mitä kylmempi ja lämpimällä tarvii jäähytyksen;) tai sitt vaan miettii,,,


    • Aurinkovoimaa halutaan kaikkialla. Tulevaisuudessa se voi olla maailman suurin energiantuotannon lähde-energia, ei pelkästään uusiutuvien energioiden suurin.

      Taitaa olla niin, että aurinkosäkö on vieläkin ainoa sähköntuotantomuoto, jossa ei ole liikkuvia osia. Automaattisesti parhaaseen vastaanottokulmaan säätävät mekanismit ei suoranaisesti ole mukana auringon säteilyoenergian muunnoksessa sähköksi. vaikkakin tehostavat sitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      126
      6400
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6195
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      71
      6183
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3992
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2415
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      131
      1456
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1299
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1128
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      960
    Aihe