Alkon monopoli!

Römppäinen

Rehula näpertelee ja ei anna viinejä kaupan hyllylle! Me olemme kuin pohjois-korea ja Rehula kuin Kim Jong-il , melkein koko Eurooppa on aivan jotain muuta mutta täällä ei sallita mitään. Tämä on Kusetusta!

7

270

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kepu_pettää_aina

      Ei kun keputusta. Rehula on pihalla sille ei voi mitään. PS ei tajua ylipäätään mitään ja Kokoomuksessa asia ei kiinnosta kuin muutamaa - ei mitään ei tapahdu monopolin murtamiseksi.

    • monopolitpurkuun

      Rehula ei siis halua lopettaa viinarallia. Jatketaan siis virosta hakemista. En ymärrä miksi suomessa pitää olla niin tiukka alkoholilaki kuin muualla euroopassa saa vodkaa jopa 80% ja viiniä ruokakaupasta. Menis tuo Rehula katsomaan sitä viron satamaa. Virolaiset osaa kyllä hyödyntää tälläiset korkeat alkoholiverot. Ei se vaan toimi enää kun ollaan EU:ssa, että suomi rajoittaa ja verottaa alkoholia korkeasti, mutta muut EU maat ei. Eikö Rehula tätä tajua?

      • cognac_aux_cologne

        Koska poliitikot, mahdollisesti juuri maalaisliittolaiset, haluavat ylläpitää alkoholitabua -- kaikenlainen luonteva suhtautuminen alkoholiin ja kulutuksen normalisointi eurooppalaiselle tasolle on kauhistus. Karvalakki syvällä päässäsi sinun pitää jonottaman sivukadulla sijaitsevaan Alkoon saadaksesi tikkuviinasi tai tärkkelys"oluesi" perjantain ja lauantain shamanismiörvellyssessioita varten, joita sitten siveystädit voivat paheksua ja vaatia toimenpiteitä. Siinä sivussa virtaa veroja ja muita tuloja valtiolle.


    • lestanormit

      Älkää morkatko kepu/lesta alkoholi politiikkaa, RiehaJuha lähti muuttamaan suomea kohti eurooppalaista kulttuuria oikein ryminällä ja lisäsi alkon aukioloaikaa tunnilla eli kossua lisää viinien kustannuksella koska siitä saa verotuloja enemmin, eikä siinä vielä kaikki Rieha Juha myös sallii kantaa kaverin oluen pöytään, ei enää itse tarvii jokaisen omaansa, moniko tiesi että tuollainen laki on täällä byroslaviassa myös olemassa, kyllä nyt eurooppalaiset turistit yllättyy miten riehakas meno täällä suomessa on hui saa viedä kaverin oluen pöytään.Kyllä kepu nyt näyttää miten turha vatulointi ja normit joutaa romukoppaan, kunhan kansalaiset nyt vaan sisästäisi nää hurjuudet eikä riehaantuisi ihan hurjasti, pitäiskö ottaa ammattiapua ja kriisialan ammattilaisia tiedottamaan ihmisille miten teidän pitää ottaa itsestänne lisää vastuuta, ei se ole kivaa kenestäkään jos vaikka läikyttää sitä kaverin kaljaa saati kaataa kokonaan voi hurja miten tässä oikein pärjätään......kun kepun vatulointi ja normit loppuu on ne lestadiolaiset hurjaa porukkaa kun kuitenkii näi ryminällä.....................

    • Viva_La_Libertad

      Tämä kannattaa pitää mielessä tämäkin seuraavissa vaaleissa. Suomen puolueista esityisesti Kristilliset, Keskusta ja Demarit ovat "monopoli ja sääntelypuolueita.

      Jos haluatte joskus tämän sääntelyn loppumaan ja monopolin purettua, niin se onnistuu, kun riittävän moni "äänestää oikein".

      Toki puolueiden sisälläkin on suuria näkemyseroja, eli kannattaa ottaa selvää myös yksittäisten edustajien mielipiteistä.

      • ainakieltäjätläpi

        En ymärrä miksi eduskuntaan pääsee aina kaikki " alkoholin rajoittajat" Taitavat oikein tämän takia sinne pyrkiä jotta voisivat rajoittaa.

        2015 vaaleissa otin ekaa kertaa huomioon myös alkoholi asian ja äännestin tolkun sivuilla olevaa ja varmaan moni muukin, mutta eipä se auta. Kyllä siellä toki muutamia Pelkonen yms pääsi läpi jotka kannattavat vapaampa lakoholipolitiikkaa, mutta eipä he paljon voi tuolle mitään tehdä kun eivät ole ministereitä. Viinit ruokakauppoihim ei varmasti tule ennen vuotta 2020 Sinne asti vähintään pitää odottaa.


      • monopolejapuolustavat
        ainakieltäjätläpi kirjoitti:

        En ymärrä miksi eduskuntaan pääsee aina kaikki " alkoholin rajoittajat" Taitavat oikein tämän takia sinne pyrkiä jotta voisivat rajoittaa.

        2015 vaaleissa otin ekaa kertaa huomioon myös alkoholi asian ja äännestin tolkun sivuilla olevaa ja varmaan moni muukin, mutta eipä se auta. Kyllä siellä toki muutamia Pelkonen yms pääsi läpi jotka kannattavat vapaampa lakoholipolitiikkaa, mutta eipä he paljon voi tuolle mitään tehdä kun eivät ole ministereitä. Viinit ruokakauppoihim ei varmasti tule ennen vuotta 2020 Sinne asti vähintään pitää odottaa.

        Eivät heitä niin alkoholin haitat oikeasti huoleta vaan monopolit joita eivät halua purkaa,koska jotkut ovat alkon palkkalistoilla. Ne jotka kannattaa keskiolutta alkoon on tarkoitus vaan vaihvistaa alkon monopolia. Koska ihmiset kävisivät enemmän alkossa jos kaupassa olisi vain 3,5% olutta. Ne jotka eivät niin juo niin tietysti heille myös sopii alkoholin korkea verotus. Suurin ongelma raijoittajilla on kuitenkin viro jossa kaikki on toisin kuin täällä, joka pistää vähän rajoituksia vastaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      105
      1284
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      777
    3. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      691
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      667
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      118
      551
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      30
      531
    7. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      516
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      182
      498
    9. Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!

      Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi
      Viihde ja kulttuuri
      23
      497
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      59
      483
    Aihe