Eikös työpaikka- ja koulukiusaaminen ole rasismia. Moni suomalainen on häijy lähimmäiselleen, kiusaa toisen vaikka itsemurhan partaalle. Moni saa kuulla kaikki mahdolliset haukkumanimet väkivallasta puhumattakaan. Tästä aiheesta voisi kirjoittaa vaikka kirjan. Ihmettelen suuresti miten nämä samat kiusaajat nykyään tuomitsevat ne jotka pakolaisista sanovat jotain kielteistä. Ällöttävää tekopyhyyttä. Täytyisi ensin oppia edes inhimillisyyden alkeet että pystyisi kohtaamaan vieraan kulttuurin edustajia. En usko että nämä samat henkilöt todellisuudessa haluaisivat kohdella pakolaisia hyvin koska eivät osaa. Oli henkilö sitten pakolainen tai ei, kohtelu pitää olla inhimillistä. Ei ole koskaan järjestetty mielenosoitusta koulukiusaamista vastaan. Muusta rasismista kyllä melskataan.
Suomalaiset ovat rasisteja toisiaan kohtaan
ajattelenpa
455
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mistä haukkumanimistä puhut(!)
Ja minkälaista väkivaltaa(!)
Aloituksesi herätti muitakin kysymyksiä, mutta selvitä nyt ensin nuo.
https://www.youtube.com/watch?v=j1q4-tzMI28
.
Niin se on aika kiinalainen juttu kuka mitäkin pitää rasismina.
Jollekin jopa tietyn tumman sanan sanominen rasismia.
Itse mietin mitä oli apartheid, se oli rasismia ne meni toiseen maahan ja syrji siellä asuvat, oli eri bussit eri vessat ja ovet julkisiin rakennuksiin
Ei musta Suomessa tommosta ole
enkä mä pystyisi määrää että mustat käyttää eri busseja vaikka haluisinkin
Eikä me olla menty toiseen maahan syrjii sen maan asukkaat mittaamalla vaikka pään ympärystä että joo on se alempaa rotua kuten ruotsalaiset tekee suomalaisille
ja ruotsalaiset kielsi Suomessa suomen kielen virkakielenä, vain raamattu ja ruokaohjeita sai painaa suomeksi. Se oli joku hurrien oma vaade ettei suomea saa painaa eikä käyttäää virkakielenä. Se kumottiin 1863, muttei ruotsalaiset sitä alkaneet noudattaa eikä varmaan haluisi noudattaa vieläkään.
Siinä on musta rasismin syviin olemus: menee toiseeen maahan ja ottaa vallan jaa alistaa siellä ensin asuneet alempaan luokkaan
Mitäköhän Ruotsin kunkku tuumais jos mä menisin joukkojeni kaa sinne laittasin kunkun perheineen vankilaan ja määräsisn lait uusiksi ja kieltäsin ruotsinkielen ruotsalaisilta Ruotsissa, ottaisn lain mukaan kaikkine varallisuuden itselleni ja jakaisin sen omileljoukoilleni jnee... no silleen ruotsalaiset tuli Suomeen ja alsiti rasistisestii suomalaiset
Suomi ei tietääkseni ole mennyt kenekään toisen maalle syrjimään sen asukkaita ommien lakien mukaan
Ruotsi alisti myös saamelaiset Rasismitutkija Vesa Puuronen haluaa mielellään jakaa valetta että suomalaiset syrji kun ne oli samoja hurrien retaleita jotka syrjii myös suomalaisia - eihän suomalaisilla ole ikinä ollut valtaa Suomessa. Tuskin on vieläkään kaikki tehdään Ruotsin tai Suomen ruotsalaisten tahdon mukaan.
Vaikka kiusa ym on tekona yhtä julmaa kuin rasismi siitä kuitenkin puuttuu oikeus sillä rasistilla on lain suoma oikeus syrjiä se toinen sitähän koulukiusaajalla ei ole. Se on laitonta kiusaamista rääkkämistä ja murhaan ajamista.
Valkoisilla ja ruotsalaisilla oli lainmukainen oikeus syrjiä ja orjuuttaa toinen rotu << siksi se on rasismia.
Huomautan että ruotsalailla on edelleen sama lainmukainen oikeus syrjiä suomalaisia Suomessa, koska niillä on kaikki valta eikä kukaan voi sille mitään ettei ne vaan anna asuntoa suomalaisille mutta muille läytyy heti samoiten koulutuspaikat yliopsitoon - etkö päässyt - no kun ne otti sinne sukulaispojan sun tilalle samoiten kaikki hurrt päättää kuka saa ja mitä yleensä suomalainen ei saa kun kaikki hyvä jaetaan ruotsalaisille.
Se on piilorasismia mutta edelleen kumpuaa ajalta kun ne teki sistä avoimesti.
Siksi suomalaiset ei pääse yhteiskunnassa mihinkään. Jos pääsee niin aina tulee ruotaslainen joka riistä suomalaiselta kaiken.
Ruotsalaiset kääntää ja pyörittää lakia nin kauan että sun rahat on ihan lain mukaan oikeesti ruotsalaisten. Semmosta oli elämä 1100 - aina nähin päiviin.
Moni ihmettelee kun lainmukaan firma lähtee alta
Oikeesti hurrit keksi mitä vaan saadakseen suomalaisen omistjan kuseen ja velkaan ja sitten ostaa kaiken pois alta.
Muistan mm että joku pankinjohtaja osti silleen keinotekoisesti ongelmiin ajetun vellalisen omakotitalon pilkkahinnalla "velkojen" maksamiseen. Ne tekee sen ihan tahallaan. Yhdessä juonitellen ja ihan "lain mukaan" Laithan on ruotsalaiset itse tehneet. Nillä on aina laki puolellaan.
ja siksi suomalasilapset ei edes pyri yliopsitoon koska hurrien rasismi on niin perusteellista jatkuvaa ja ikuista. Ne kiusaa haukkuu koska toinen on suomalainen kaikki paremmat ammatit kuuluu vain hurreille siksi ne alkaa jo koulussa kiusamaan että saavat hyvät suomalaiset oppilaat kärsimään ettei opiskelusta tule mitään. Eihän se sallitua ole mutta opetajat on aina rikkaiden lasten puolella, rasistisuuttaan.
Eliitti tukee eliittiä ja eliitti potkii suomalaisita jotka pysyykin alemmalla tasolla ikuisesti << siinä mielessä se on rasismia jos asetelma on tuo että kiusaaja kiusaa toista koska se on suomalainen, mutta ajattelin että alussa puhut kun joku vaan kiusaa toista sillä melkein kaikki kiusaa jotain läpi elämän.
Kaikki kiusa ei kuitenkaan ole rasismia, vaikka rasismin kaltaista Moni esim nulikat kiusaa tyttöjä koska pojilla ei ole ymmärrystä että ne osoittaa tykkäämisen kiusaamalla, koska pojat on aina niin tyhmiä. Ja usko vaan ne on yhtä tyhmiä ikuisesti.
Tai sitten useat kiusaa toista toista voidakseen tuntea onnistumisen riemua.
Jos rikas kiusaa köyhää niin opetaja palkitsee kiusaajan mutta jos köyhä kiusaa rikasta niin opettaja antaa jälki-istunnon << silleen tasa opettajat on ihan puhtaasti täysrasisteja. Ja siksi opettajat haluaa opettajaksi että pääsee käyttämään valtaa ja syrjimään toisia ja oikein nauttii siitä.
No sitten opettjat syrjii helposti myös alemman luokan oppilaita esim jos vanhemmat on alkoholisteja nniin opettaja syrjii niitä!
Opettajat syrjii myös oppilasta jos tietää oppilaan vanhemman olevan poliittisesti vastakkaisella puolella - niin opetaja nauttii saada rääkätä sen lasta kun ei pysty sen vanhempia kiusamaan tarpeeksi Esim komunisteine lapsia kiusattiin paljon ja ateistien lapsia kiusattiin Tiedän mm oppilaan jolla uskonto oli aina 10 kun opettaja sai tietää sen olevan ateisti sen numero putosi 5. Vasta aikuisena tajusi.
Mutta rasistit jotka on sukua sadisteille haketuu ammateihin joissa auktoriteettia ei kukaan uskalla kyseenalaistaa erityisesti opettajat.
Halauatko linkin MTV ja narsismi siellä on narsistin ammatit tjsp....
JOkainne meistä on ollut koulusa ja koettiin millaisia täysrasisteja sadisteja pettajat oli . No se johtui juurin siitä että oltiin suomalaisia köyhiä tjsp....
Kone Herlin jotain poikaa opettaja taas kiusasi koska se oli liian rikkaan suvun lapsi.
Jokainen opettaja on sadisti ja syrjii jotain ei muakana kaikki syrjineet - ehkä ne sitten syrji jotain toista. Mutta jo lastentarhassa näin miten opettaja syrji muita.
Opetajat on yhteiskunnan pahimpia rasisteja - siksi rasismi kasvaa koska opettajat opettaa sitä seuraavlle sukupolvelle.
Asialle olisi hyvä tehdä ja paljon. Mutta ei voi koska oppettajat on sentäs opettajia 6 vuotta yliopsitoa ja ajattele nyt itsekin
Niin no samaa metodia käyttää papitkin - eihän pappi voi raiskaa ja kuten olette huomanneet että nehän ne vasta kehtaakin raiskaa lapsia. Auktoriteetti on vahva ase ja siihen ne pyrkii
Stubbikin opiskeli päästäkseen politiikaan vihaamaan suomalaisia. Se onkin hurri ja syntymärasisti.
Tästäkään ei ole varoitettu kuin vasta 40 vuotta
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001120375.html
Ja kun se räjähtää silmille se tulee päättäjille yhtä yllätyksenä kuin matuvaellus.
Tätähän ne ei voi tunnustaa koska me olemme siitä varoittaneet 20 vuotta ja
ne ovat syyttäneet meitä siitä rasisteiksi, niin jos ne sen tunnustaisi ne myöntäisi olevansa oman määritemänsä mukaan itse rasisteja. Kinkkinen paikka joten ne varmaan keksii uuden sanan. Jännättää.