Päätin sitten minäkin päivittää W8.1 -> W10. Aika minimaalinen muutos näin peruskäyttäjän kannalta. Suurin ero on siinä, että Start-sivu on siirretty Start-valikkoon, eli takas tuohon tuttuun vasempaan alakulmaan. On vähän niinku Käynnistä-valikosta ois tehty se hipelynäyttöruutu. Ja sit tota ikkunoinlilogiikkaa on vähän muuteltu sitten Seiskan (työpöydällä noi ikkunat kiinnittyy vähän eri tavalla kun niitä vetää reunoihin tai kulmiin kiinni). Mikkis on poistamassa kympistä kokonaan Control Panelin ja siirtämässä kaikki Settings-valikon alle, joten jotkut asetukset on vähän muuttanut paikkaa, suurin osa löytyy molemmista paikoista. Lopulta kaikkien asetusten pitäis olla Settingsissä joten siihen kannattaa tottua kun Control Panel lopulta poistetaan.
Task Manager mua kyllä ihmetyttää. Siinä nimittäin prossukäyttö näyttää koko ajan 100%, kaikilla ytimillä. Tietystikään tuo ei näytä oikein, 2500K sentään koneessa ja kyllähän tää käyttö tahmais jos prossukäyttö olis tapissa. Muistin ja kiintolevyjen jne. käyttöaste näkyy ihan oikein. Oisko tähän jotain korjausta tai sit jotain järkevää kolmannen osapuolen ohjelmaa?
Noita käppyröitä on nimittäin valaisevaa välillä seurata että tietäis miten mitkäkin ohjelmat käyttävät ytimiä, muistia jne.
W10: Task Manager ja prossun käyttö + muutakin
2
179
Vastaukset
- 8ds890dsa809d
Mene sieltä tehtävienhallinnasta katsomaan mitkä prosessit sitä prossua muka syö. Sillä kokonaiskäyttöasteen näyttävällä käppyrällä ei tee muuta kuin näkee kokonaiskäyttöasteen.
Voi se ollakin totta, että käyttää 100% prossua. Jos niillä kuormittavilla prosesseilla on matala prioriteetti, niin käyttöliittymä tai ohjelmat eivät ala jökkimään.- AsusDeluxe
Tais tulla väärä hälytys. Tai en tiedä mistä johtui, mutta nyt näyttää oikealta, vaikka aikaisemmin ei ole millään toiminut oikein.
Yks mikä saattaa vaikuttaa, on se että tein äsken biospäivityksen. Mulla oli vielä emon alkuperäinen julkaisupäivän bios (5v vanha).
Samalla muuten tein tuon WEI:n uudestaan, ja kiintolevyn osalta pisteet nousi pikkasen. En sitten tiedä liittykö noi biosjuttuihin vai onko tää vaan mystiikkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö27110092K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon2165799Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1695326PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *824959Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot113221Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe42608- 2122499
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.122319Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3732125- 251991