Joku nettisuru valittaa taas ruotsiksi kirjoittamassaan avauksessa, kuinka nyt hätäkeskusten lisäksi oikeuspiirit rationalisoitiin niin, että ruotsin kielisyys väheni.
Suru ei selvästikään ole kiinnostunut noiden palvelujen tasosta vaan kielisyydestä!
Mitä siitä vaikka kuolee sydänkohtaukseen tai joutuu syyttömänä vankilaan, kunhan se vain tapahtuu ruotsiksi?? ;-)
Suru ei selvästikään ole kiinnostunut noiden palvelujen tasosta vaan kielisyydestä!
Mitä siitä vaikka kuolee sydänkohtaukseen tai joutuu syyttömänä vankilaan, kunhan se vain tapahtuu ruotsiksi?? ;-)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tulee mieleen Päivi Saharinen( os. Storgård), joka ITKI televisiossa, kuinka hänen appiukkonsa ei saanut kuolla ruotsiksi!!??
No pääasia että kuoli. Taas yksi suru vähemmän....
Suomessa on jo 140 eri kielivähemmistöä! Monet niistä suuriakin surujen lisäksi.
Miksi aina suvaitsevaisina vähemmistöjen puolustajina itseään mainostavat svekosurut eivät ole huolissaan MUIDEN kielivähemmistöjen palveluista???
Siinäpä kysymys! Ja vastaukseksi ei todellakaan kelpaa "onhan ruotsi Suomen kansalliskieli". Buuri oli myös Etelä-Afrikan kansalliskieli apartheid-aikana.
Modernissa kansalaisyhteiskunnassa ei vähemmistöjä voi asettaa eriarvoisen asemaan millään verukkeella...
Ruotsinkieliset ovat kokoluokassaan PALJON lähempänä venäjän - ja vironkielisiä vähemmistöjämme kuin suomenkielistä pääväestöä.
Kuitenkin ruotsin kieltä kohdellaan kuin toista pääkieltä suomen rinnalla eikä yhtenä vähemmistökielenä!?
Juuri tupo suhteettomuus on kaiken ongelman lähde kielisysteemissämme.