Valtion varat vs. turvapaikanhakijat

MTV3:n uutisissa valtiovarainministerimme antoi ymmärtää, että turvapaikkakustannukset eivät ole keneltäkään pois.
Oli helpottava uutinen...
1785
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Ai en tiennykkään et Stubilla on takataskussaan lähes 800 MILJOONAA?

Koittakaa ymmärtää miten ISOISTA summista on kyse!

Stubukka&kump. oli alunperin budjetoinu matujen VOKki kuluihin vaan 60 miljoonaa mikä riittää n. 2500 matun kustannuksiin.

Todellisuudessahan matuja on MONTA KERTAA ENEMMÄN!

Nyt jo Suomessa on matuja ainakin 35.000 ja kokoajan tulee LISÄÄ!

Todellinen summa on siis lähempänä 840.000.000 eli 840 miljoonaa lähes MILJARDI eikä 60 miljoonaa mitä siihen on budjetoitu.

Rahaa tarvitaan siis ainakin 780.000.000 LISÄÄ.

Mistä meinaat tollaset summat repästä?

Vertailun vuoks KOKO YLEN vuosibudjetti on vaan 470 miljoonaa.

Matuihin kuluva summa on siis lähes KAKS KERTAA ENEMMÄN kun YLEen menevät verorahat!

Äänestä
  • Eihän tuossa ole muuta kuin yleveron tapainen maahanmuuttovero, jolla kustannukset rahoitetaan. Ei ole mitään ongelmaa vaikka otettaisiin miten paljon maahanmuuttajia, nostetaan vain veroa.

    Äänestä

  • rahaalöytyy kirjoitti:

    Eihän tuossa ole muuta kuin yleveron tapainen maahanmuuttovero, jolla kustannukset rahoitetaan. Ei ole mitään ongelmaa vaikka otettaisiin miten paljon maahanmuuttajia, nostetaan vain veroa.

    maksakoon ne joilla rahaa löytyy...... alle 2600€ tienaavat vapautettava matu veroista..... siinä yksinkertainen ratkaisu....

    Äänestä

Johan se viime syksyinen arvio oli yli miljardin ja totuus on vieläkin julmempi. Päivittäinhän tuohon kotoutukseen mätetään miljoonia lisää, Totuus on jossain kaukana.
Mutta todellakin, ihana että se ei ole suomalaisilta pois. Ettei vaan taas olisi aleksanderin matematiikkaa.

Äänestä
  • Juu ton VOKki kulun lisäksi tulee tietty ne kotoutuskustannukset, ym.

    Miksi sitten suomalaisten tarvitsee luopua omista eduistaan jos kerran rahaa on rajattomasti?

    Äänestä

  • niin Stubbihan on a-luokan mies mitä tulee matematiikkaan ja vieläpä lyhyeen sellaiseen. Luotan häneen kuin vuoreen mitä tulee lukuihin.

    Äänestä

Stubbilla on jokin vajaan miljardin euron taikaseinä, kätkö, joka voidaan ottaa käyttöön. Stubbin mukaan siis vajaan miljardin lisäkustannusten kattamiseksi ei tarvita lisävelkaa ei lisäleikkauksia eikä lisää veronkorotuksia.

Loistavaa.

Äänestä
  • Stubbi on niin mahtava valtionvarainministeri, ettei sitä saa ikinä vaihtaa pois.. Loppuu puute ja kurjuus.. Tuommoisia summia ei muut ryhtyisi omistaan maksamaan.. Sitähän se tarkoittaa, että Alex maksaa omistaan, jos veronmaksajille ei kuluja tule.. Hyvä Alex ! Hieno mies, hieno mies..

    Äänestä

Tänäänhän telkussa stupido länkytti että uusia leikauksia tehdään ja kovalla kädellä..jumalauta. ja nyt sit täällä lukee ettei matuilu ole keltään pois.

Äänestä

Paskanpuhuja parhaasta päästä. Harmittaa kun haastasteluissa kukaan ei tartu tuohon sekoiluun. Kansakoulupohjalta huomaa että kuvio ei toimi. Samanlainen luikuri kuin nero katainen, hänhän esitteli sellaisia visioita työttömyydestä ja velka on kuulemma varallisuutta.

Äänestä

Pitäisikö itkeä vai nauraa?

Äänestä

ELINTASOPAKOLAISET VITTUUN TÄÄLTÄ! Onhan se sanomattakin selvää että ei niillä mikään hätä ole, jos lähtevät takaisin esim. kylmän sään vuoksi!!

Äänestä

Ja sinä uskoit sen:))

Äänestä

Kulkusirkat syövät pellon tyhjäksi ja siirtyvät sitten seuraavalle.

Äänestä

Stubbi on kova valehtelemaan. Juuri on päätetty vanhusten hoitojen leikkauksista, jotta matut saavat lisää luxusta.

Äänestä

Eilen kun tuli uutisia, että palautukset aloitetaan, niin taas minä pölvästi optimistina uskoin, että jotain nuo päättäjät saavat aikaan, kun luvattatiin että palautukset alkavat, mutta ei sentään sittenkään.
Itkemään tekisi mieli ruveta tämän järkyttävän Suomen pilaajien päättäjien takia, mutta kait se on vain kyynistyttävä¨, Que Sera, Sera

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hoplaax kirjoitti:

MTV3:n uutisissa valtiovarainministerimme antoi ymmärtää, että turvapaikkakustannukset eivät ole keneltäkään pois.
Oli helpottava uutinen...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu