Katselin tuossa eroakirkosta.fi:n käppyröitä, ja kiinnitin huomion siihen että nyt on helmikuun keskiarvoon verraten aika runsaasti erottu kirkosta. Ja mikä tekee siitä erityisen merkittävää on se että viime vuoden helmikuu oli tarkasteluvälin (2007-2015) hiljaisin kuukausi.
https://eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/kksumma02.svg
Nyt on ihan liian aikaista povata mitään, mutta koitan miettiä mikä voisi olla syynä. Viime vuonna eduskuntavaalit olivat kovasti tapetilla tähän aikaan vuodesta, joten ehkä siksi kirkko ei ollut niinkään. Toiseksi, nyt on leikattu leikkaamasta päästyä, ja ihmisillä on taloudelliset huolet mielessä. Ja kolmanneksi, uutinen siitä että kirkon jäsenmäärä alitti täpärästi neljä miljoonaa madalsi taas omalta osaltaan erokynnystä.
Tästä SAATTAA tulla kirkolle astetta rankempi vuosi, mutta nyt on aivan liian aikaista sanoa mitään varmaa. Helmikuu on vain melko hyvä neutraali arviointikohta, koska silloin vain harvoin on mitään erityistä vaikutinta, pl. vuoden 2008 eropiikki sadantuhannen kirkosta eronneen johdosta. Maalis-huhtikuussa tulevat taas verolaput koteihin, katsotaan mitä se tuo tullessaan...
Helmikuu 2016 vs helmikuu 2015
4
98
Vastaukset
- JeSuisRaciste
Syy on aika selkeä. MV-lehti on muutamaankin kertaan kirjoitellut kirkon kuuluvan maahanmuuttaja-asiassa suvakkirintamaan. Jos siis vastustaa sitä, että köyhien ja eläkeläisten rahoja käytetään elintasopakolaisten ja epämääräisen rikollisaineksen elättämiseen, voi asiaan ottaa kantaa eroamalla kirkosta.
- JeSuisHumanist
Rasismi on rumaa. Rasismi on ihmisten yhdenvertaista kohtelua vastaan. Kirkostaeroamisen kampanjoinnilla pyritään ihmisten yhdenvertaiseen kohteluun uskonnosta tai vakaumuksesta riippumatta. Kiihkouskonnot ja rasismi ovat ihmisoikeuksia vastaan.
- JeSuisRaciste
JeSuisHumanist kirjoitti:
Rasismi on rumaa. Rasismi on ihmisten yhdenvertaista kohtelua vastaan. Kirkostaeroamisen kampanjoinnilla pyritään ihmisten yhdenvertaiseen kohteluun uskonnosta tai vakaumuksesta riippumatta. Kiihkouskonnot ja rasismi ovat ihmisoikeuksia vastaan.
Ei ole tainnut humanistille aivan avautua, että nämä maahantunkeutujat ovat kovasti usein pikemminkin kurkunleikkaajia ja raiskaajia, kuin apua tarvitsevia naisia ja vanhuksia. Näiden maahantunkeutujien turvapaikkabisnesten ylläpitämiseksi köyhille eläkeläisille on laitetty ylimääräinen 50 Euron apteekkimaksu. Humanistista 50 ekee voi olla vähän, mutta eläkeläisvanhukselle se usein tarkoittaa, ettei rahat riitä lääkkeisiin. Minulla on nimimerkkini juuri sen takia, että humanistit leimaavat eläkeläisvanhusten puolustajat natseiksi ja rasisteiksi. Jos kerran näin leimataan, niin kannanphan leimakirveen jälkeä ylpeydellä.
- fgjgfjkqDG
Miksi tuollaisen pienen ja äänekkään rasistiporukan pitää pyrkiä pilaamaan kaikki asiallinen keskustelu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3671841Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek111668Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2411338Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel51940Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402888Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.69879Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä32714Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo68676- 53676
- 63673