Friggesby adressit.com

Friggesby

14

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiitostack

      Tack och kiitos!

    • jag_tycker

      Kyrkslätts invånar- och elevtal ökar och behovet av en ny skola i södra Kyrkslätt utreds. Byaskolorna behövs i dagsläget och innan en ny skola finns skall gamla skolor inte läggas ner! Skolbyggnaden är frisk och fri från mögelproblem och sett till helhetskostnaderna t.o.m. relativt billigt i drift. Små barn skall få gå i en närskola och inte behöva färdas över två timmar per dag till skolan. Bygden, som nyligen beviljats skärgårdsstatus, skall hållas livskraftig och dess tjänster bibehållas!

    • valtuusto_päättää

      Viisykkönen kertoo että Kirkkonummen pienimmän koulun lopettamispäätös on edennyt loppusuoralle. Useita vuosia pyöritelty Friggesbyn kouluasia on tulossa maaliskuun valtuuston päätettäväksi.

      Kunnanjohtaja Tarmo Aarnio esittää maanantaina (29.2.) kunnanhallitukselle, että Friggesby lopetetaan ensi syksynä ja oppilaat siirretään Winellska skolaniin Kirkkonummen keskustaan.

      http://www.viisykkonen.fi/uutiset/lopullinen-ehdotus-–-friggesbyn-kyläkoulu-lopetetaan

    • tässä_listaa
      • ClaraG

        Nänä, behövs ingen lista. Stäng skolan bara. Den kan bli hem för många flyktingar. Lev som ni lär ( och enligt det ni röstat ! ) Sfp vill ha mycket, mycket mera flyktingar, sdp, gröna, och vänstern likaså. Så nånstans måste ju dessa stackarns människor i nöd bo. Inte vill ni väl vara NIMB : människor ??


    • Adjöss

      Meillä on iloikseni saapunut K-nummelle runsaasti uusia kunniaasukkaita, joita on sijoitettu m.m Evitskogiin. Nyt tätä onnea ja autuutta voidaan saada runsaasti lisää kun Friggesbyn koulu lakkautetaan. Mikä olisikaan alueen asukkaille mieluisaampaa kuin ojentaa auttavan kätensä ja auttaa turvapaikanhakijoita majoittamalla ne entisiin koulun tiloihin ? Näin voisivat osoittaa elävänsä kuten ovat äänestäneet ja näyttää etteivät ole rasistisia.
      Kun Kajon taksiyhtiö on palkannut( kuten lupasivat) mamuja taksikuljettajiksi , niin nämä Irakilaiset y.m varmasti kuskaavat koululaisenne turvallisesti Winellin kouluun keskustaan. Tämä on siis kaikin puolin win-win tilanne.

      • Välkommna

        Aivan oikein ja humanitäärisesti ja globaalisesti ajateltu ! Sitten kun mamut ovat kotiutuneet Friggesbyyhyn, tuoneet perheensä ja muut sukulaisensa sekä lisääntyneet oikein urakalla , niin oppilasmäärä on kasvanut niinpaljon että koulu voidaan jälleen avata. Tämä edellyttää tietenkin että turvap.hakijoille opetellaan ruotsia heti tulonsa jälkeen, ja mikä olisikaan siihen sopivampi paikka kuin lakkautettu kyläkoulu.
        Itse olin vähän kade Evitskogilaisille kun saivat Irakilaisia mukaan näytelmäänsä Övitsborgissa, mutta näin mekin saisimme Bergåsaan omat mamunäyttelijät ! Oi mikä onnen ja riemunpäivä se olisi !


    • sdfe444s

      Hurrit voivat käydä suomenkielisiä kouluja. Joutaa lakkauttaa nuo hurrikoulut tai alkaa opettamaan suomen kielellä.

    • AlexUbergood

      RKP kannattaa määrätöntä määrää pakolaisia itärajan takaa. Jonnekkin ne on sijoitettava. Kepu ja Kokoomus alkavat saada tarpeekseen RKP:n politiikasta ja Persut ovat jo kurkkua myöten. Metsä vastaa niinkuin sinne huudetaan. Herätkää jo Stubb saa kenkää RKP on ikuisessa oppositiossa.
      Det tycks gå illa till finlanssvenskarna.

      • misämennään

        Niinpä niin, sanoi isäntä katsellessaan väsynyttä hevostaan. Timo Soini, tämä perussuomalaisten ylipappi (katolinen). Pekka Sinisalo (PS)?
        Friggesby-tapaus tulisi tutkia. Friggesbyyn-koulu ja Terveyskeskusasia hipoo toisiaan. Lisäksi muitakin juttuja. Kunnanhallitus tekee päätöksiä "revolveri lonkalta"-periaatteella. Friggesbyyn tapaus on tutkivat taloudellisten tosiasioiden pohjalta. Lähden kesällä Korkeasaaren lasten kanssa katsomaan mm "lähisukulaisia".


    • Sammapåsvenska

      Nurin vaan tuollainen laho lato ja tilalle vastaanottokeskus. Lapsiahan ne vastaanottokeskuksen harmaahapsiset partapojatkin on. Nyt talkoilla purkamaan lautakoulua ja muuraamaan uutta tiilitaloa pakolaispojille. Samalla voi kokea moraalista ylemmyyttä ja vastustaa kauheaa vihapuhetta.

      • pohjoosen_bagdad

        Joo ja kunnan keskustaan rakennetaan innolla uusia kovan rahan taloja. Kenelleköhän niitä valmistetaan?


    • Calle-Custaa

      Kirkkonummeltahan poistuu jatkuvasti palveluja : Vuodeosasto, työkkäri, kunnaneläinlääkäri, aikuisten mielent.palv. muutti Ison Omenan viereen, muutamia mainitakseni, joten samaan syssyyn voi lakkauttaa koulujakin. Lukekaa ylempänä nimim. Adjössin kirjoitus, siinä on koululle uusi tulevaisuus.

    • AlexUbergood

      Kirkkonummi tyhjenee suomenruotsalaisista. RKP on linjannut, että he muuttavat Helsinkiin. Kirkkonummelle jäävät mamut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      202
      4248
    2. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      146
      3798
    3. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      136
      3245
    4. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      47
      1629
    5. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      19
      1508
    6. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      34
      1450
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      25
      1385
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      27
      1351
    9. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      116
      1160
    10. Martina haluaa Marbellaan

      Martinan tekisi mieli ottaa lennot Marbellaan, jossa näkisisi kauniita ja hyväntuulisia ihmisiä. No sitten pitää matkust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      1063
    Aihe