Miksi Väyrysen puolue tulee menestymään

Miksi Väyrysen puolue tulee menestymään

Toimittaja Marko Junkkari kirjoitti tämän päivän 14.2. Helsingin Sanomissa Paavo Väyrysen uudesta puoluehankkeesta seuraavasti: “Mutta toteuttaako Väyrysen toiminta päämäärän? Tuskin.”

Yllätyin sitä, että Marko Junkkari epäilee suuresti Väyrysen puoleen menestymismahdollisuuksia, mutta ei perustele käsitystään millään tavoin. Mitä journalismia tällainen on? Tyrmätään uusi projekti, mutta ei selitetä mitenkään sitä, mihin pessimistinen mielipide perustuu.

Uskon itse, että Väyrysen Kansalaispuolue tulee menestymään, koska Suomen puoluekentässä on selvästi sosiaalinen ja yhteiskunnallinen tilaus euro- ja EU-kriittiselle puolueelle varsinkin sen jälkeen kun Perussuomalaiset käänsi takkinsa hallitukseen päästyään ja heistä tuli muiden puolueiden politiikan kannattajia. Koska oppositiossakin olevat puolueet ovat EU-myönteisiä, ei Suomessa ole EU-kysymyksessä varsinaista oppositiopuoluetta lainkaan. Itsenäisyyspuolue olisi, mutta se ei ole saanut menestystä ollenkaan v. 1994 tapahtuneen perustamisen jälkeen ja nytkin IPU joutuu keräämään kannattajakortit uudestaan. Tässä tyhjässä aukossa Kansalaispuolueella on tuhannen taalan markkinarako.

Toinen perusteluni Kansalaispuolueen menestymiseen esim. verrattuna juuri Itsenäisyyspuolueen menestymättömyyteen on Paavo Väyrysen karisma, kokemus ja tunnettavuus. Paavoon luotetaan ja hänellä on jo ennestään suuri kannattajakunta ja lisää tulee kaiken aikaa. Yhdessä viikossa kertyi kannattajakortteja jo lähes 1000.

Kolmas perusteluni Väyrysen puolueen menestykseen on puolueen edustama arvokonservatiivisuus, mikä on ollut ahtaalla muissa puolueissa, jopa Keskustan piirissä, josta Väyrynen on todennut, että siellä ovat liberaalit päässeet kaikille johtopaikoille. Suomen kansan enemmistö on kuitenkin edelleen arvokonservatiivista, vaikka sitä ei aina Helsingin liberaalissa ympäristössä muisteta.

Paavo Väyrysen Kansalaispuolueella on suuri tilaisuus ja mahdollisuus tehdä historiaa – ja sen se tulee tekemään.

1

60

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokoSuomiKuntoon

      Koska Väyrynen on ainoa varteenotettava poliitikko joka haluaa palauttaa Suomen itsenäiseksi ja joka haluaa pitää koko maan asuttuna sekä ainut joka todella puolustaa kantasuomalaisia .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1323
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1071
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      845
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      51
      648
    5. 60
      641
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      541
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      30
      533
    8. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      507
    9. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      503
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      487
    Aihe