Voiko aidosti ja rehellisesti uskova Suomalainen vastustaa monikulttuurisuutta? Vastaus löytyy uskonnosta, ei voi.
Kristinusko on sekä juuriltaan että tämän päivän olemukseltaan ehkä kaikista maailman aatteista monikulttuurisin. Sen pohja on lähi-idässä, mistä se on laajentunut ympäri maailman ollen aikansa kulttuuri-imperialisma.
Vain alkuperäisiin Suomalaisiin luonnonuskontoihin uskova voi olla aidosti monikulttuurisuutta vastaan. Uskova ei voi olla, se on vastoin hänen uskontoaan.
Kristinusko on sekä juuriltaan että tämän päivän olemukseltaan ehkä kaikista maailman aatteista monikulttuurisin. Sen pohja on lähi-idässä, mistä se on laajentunut ympäri maailman ollen aikansa kulttuuri-imperialisma.
Vain alkuperäisiin Suomalaisiin luonnonuskontoihin uskova voi olla aidosti monikulttuurisuutta vastaan. Uskova ei voi olla, se on vastoin hänen uskontoaan.
Vastaukset 11
Vanhimmat
samaa abrahamilaista tuontitavaraa niin kristinusko kun islamkin.
Koska tiedetään että tänne tulisi miljoonia tulijoita ja maa menisi konkkaan, se on sama kuin itsemurha - vieläpä epäjumalan palvelijoiden toimesta.
Tuo on yksi mielipide. Toisten mielestä maahanmuutto nimenomaan kasvattaa taloutta ja hyvinvointia.
Maissa joihin on tullut paljon maahanmuuttajia menee itseasiassa erittäin hyvin: Ruotsi, Saksa, USA, Sveitsi, Hollanti, Australia...
Höpsö olet. Noihin maihin maahanmuuttajat ovat tulleet SIIRTOLAISINA, siis työtä tekemään ja vastaamaan itse omasta ja perheensä elannosta, eikä eläteiksi, ja niin he ovat tehneet koska noissa maissa on ollut runsaasti työtä tarjolla. Lisäksi nuo siirtolaiset ovat tulleet vähitellen vuosien mittaan eikä yhtäkkiä kymmenien tai satojen tuhansien laumoina panemaan kaikkea sekaisin.
Yhä uudelleen sitä ihmettelee, missä joidenkin järkikulta on, kun ei edes noin yksinkertaisia asioita osata erottaa.
Siirtolaisiahan Suomeenkin on tulossa. Maahanmuuttajat haluavat rakentaa uuden elämän rauhallisessa maassa. Tehdä työtä jne. Esimerkkejä on Suomessakin paljon jos vaan pitää silmänsä auki eikä usko rasistista propagandaa.
Esimerkiksi Elinkeinoelämän keskusliitto haluaisi lisää maahanmuuttajia jotta talous piristyisi. Ihan tutkittua, oikeaa tietoa on tarjolla jos vain haluaa tutustua.
Suomeen ei ole tuloissa siirtolaisia, vaan turvapaikanhakijoita. Siirtolaiset tulevat jäädäkseen pysyvästi, mutta turvapaikanhakijat tulevat, kuten nimikin sanoo, vain hakemaan turvapaikkaa. Turvapaikkaa he tarvitsevat niin kauan kuin olot omassa maassa ovat turvattomat, ja sitten he palaavat kotiin. Tuo on turvapaikan idea, antaa suojaa niin kauan kuin suojan tarve on. Tuonkin pitäisi jo järjen sanoa jokaiselle luonnostaan. Jos joku tulee muusta syystä anomaan turvapaikkaa, hän on systeemin väärinkäyttäjä eikä hänelle kuulu turvapaikka.
Siirtolaiseksi ei pääse, jos maa ei ota vastaan. Ei voi vain mennä rajan yli ja sanoa, että mä tulen nyt teille elämään. Valtioilla on siirtolaispolitiikkansa, ja ne ottavat vastaan aina vain sen verran ja sellaisia siirtolaisia kuin itse haluavat. Siirtolaisten kanssa maa tekee "kauppasopimuksen": siirtolaiset tulevat rakentamaan maata, ja maa antaa heille siihen mahdollisuuden, ja jos sillä on varaa, se auttaa alkuun.
Suomessa ei ole sellainen tilanne, että tänne voitaisiin ottaa kymmeniätuhansia siirtolaisia, koska sadoilletuhansille omillekaan kansalaisille ei ole työtä.
Elinkeinoelämän keskusliitto ja muut ketkut pyrkivät käyttämään hyväkseen turvapaikanhakijavirtaa, siis pitävät ihmisiä pelkkinä itsekkään hyötymisensä välikappaleina. He viis veisaavat siitä, että kyse on turvapaikanhakijoista eikä siirtolaisista. Noita turvapaikanhakijoista hyötymään pyrkiviä riittää. Jotkut haluavat heistä taloudellista hyötyä, toiset äänestäjiä, kuka mitäkin.
Eurooppaan on tulossa turvapaikanhakijoita, se on totta. Heitä on tulossa koko ajan lisää myös muuallekin. Turvapaikanhakijat lisääntyvät koska elinolot käyvät mahdottomiksi.
Turvapaikanhakijat eivät lopu sillä että laitamme pään pensaaseen ja hoemme – en halua, en halua.
Mistähän näille keksitään tuottavaa työtä kun puoli miljoonaa omaakin työtöntä? Ennenkuin nämä työllistetään, maa ehtii konkkaan jo useaan kertaan.
Siis puhun miljoonista tulijoista. Tännehän tulee miljoonia jos ei jarruja laiteta.
Oikeampi luku on muutamia kymmeniä tuhansia vuodessa, Suomi tarvitsee uutta työvoimaa.
PKS alueella on töitä vaikka kuinka paljon, ikävä kyllä Suomalaiset eivät halua töitä tehdä. Bussikuskit, taksikuskit, siivoojat jne jne jne ovat kauttaaltaan Suomeen muuttaneita.
Ehkä ensin pitää miettiä mitä kukakin tuolla monikulttuurisuudella tarkoittaa?
Se ei ole esim. pelkkää islamin vastustamista tai kaiken ylevää sallimista. Oikeastaan kaikki kultuurit ovat enemmän tai vähemmän ”moni” kulttuurista:
”Suomalainen kulttuuri – kuten muutkin kulttuurit – on läpeensä monikulttuurinen. Se on saanut vaikutteita ulkomailta kautta aikain.”
”… kansallislaulumme on saksalaisen säveltämä ja Suomen lipun värit tulevat Venäjän tsaarin lipusta ja muoto muiden Pohjoismaiden lipuista. Suomen vaakuna taas on vanha ruotsalaissuvun vaakuna. Kun sukututkijat tutkivat suomalaisia sukuja, lähes kaikilta meistä löytyy esi-isiä ja esiäitejä ulkomailta…”
http://yle.fi/uutiset/monikulttuurisuus__mita_se_oikeastaan_edes_tarkoittaa/8192925
Kuinka monelle se tarkoittaa tätä?
”Suurin osa meistä ymmärtää monikulttuurisuus-käsitteen kuitenkin siten, että meillä on monenlaisia kulttuureita, kieliä ja olemme erivärisiä.”
http://yle.fi/uutiset/maahanmuuttokeskustelussa_sekoitetaan_tahallaan_termeja/8191475
Kristinuskoon ei kuulu oppeja ”oikeista” ihonväreistä, rajauksia tietyn kulttuurin ”paremmuudesta” tai muutakaan toisia ihmisiä alentavia oppeja.