Kenet Laukkanen valitsi It-asiantuntijaksi

Tietokoneasiantuntijan paikka oli auki tässä vuoden vaihteessa.
Hakemukset Laukkaselle. Kenet siihen hän valitsi? Montako hakijaa?
44378
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 44

Vanhimmat

Täällähän se tiedetään

Äänestä

Minun mielestäni meillä paikkakunnalla on päteviä ja rehellisesti sopiviakin henkilöitä tähän tärkeään "virkaan", ei työsopimukseen, ihan hyviä taitavia ihmisiä. Mutta jos vaali tehdään(siis valinta) että Sami Laukkanen valitsee henkilön, pieleen mennään. Henkilön valintaan on valittava sellainen tekijä, joka on todettava, että hänellä on virkavastuu, koska on nähtävä, jos Sami Laukkanen valitsee , että tällainen henkilö istuu Sami Laukkasen peukalon alla.
Näinkö menee Pyhäjärven hallinto???
Herätkää helvetissä, kuten Jehovantodistajat sanovat....

Äänestä

Olisi hyvä tietää, onko henkilö jovalittu. Hänelle varmaan annetaan ensitöiksi laittaa Pyhäjärven kotisivut mielenkiintoisiksi. Samalla tulee hyvää tietoa kaupungin asioista, kun on uusi henkilö.

Äänestä
  • Laakkanen ja Kaaranen tarkastaa ettei tule ylilyöntejä kiinnostavuudessa.

    Äänestä

Olette ottaneet esille tämän it-asiantuntijan valintaa koskevan asian.
Vanhana ja kokeneena olen sitä mieltä, että tällaisen henkilön työnkuva ja lähin esimies on keskushallinnossa oleva hallintotoimi kaupunginjohtaja, jonka tehtävänä on hoitaa kaupungin hallintoa lakien ja asetusten ohje- ja johtosääntöjen puitteissa. Se ei kuulu tekniselle toimelle. Vastuu on ihan eri sektorin asiaa.
Ottakaapa selvää, minkä hallinnon alaisia tätä työtä tekevät yleensä ovat. Lisäksi vastuu pitäisi olla virkavastuu. Työsopimuksesta johtuva valittavan henkilön vastuu kääntyy tekniselle johtajalle.
Harkitkaahan asiaa, ettei tule vaikeuksia.

Äänestä

Viime perjantaina on ollut haastattelut. Saas nähdä valitaanko ketään, vai hyssytelläänkö paikka hiljaiseksi ja odotellaan sitä, että "oikea" henkilö vapautuu omista tehtävistään.

Äänestä

Montako hakijaa. Eihän se ole salaisuus! vai onko se julistettu salaiseksi.

Äänestä
  • Mitäpä luulette, montako hakijaa on ollut, kun ko. paikka on ollut "ilmoitettuna" ainoastaan Pyhäjärven Sanomissa? Ja jos oikein taitavasti osasi kirjoittaa Googleen oikeat hakusanat, löytyi hakuilmoitus myös tiedostona kaupungin sivuilta.

    Em. syystä, hakijoiden määrä on ollut huomattavasti vähäisempi, kuin esim. Kalajoella haussa olleessa samanlaisesssa työpaikassa (ICT-asiantuntija), sillä tuo paikka oli avoimesti haussa ja nähtävissä ihan MOL:in ja KUNTAREKRYN kautta.

    Sitä, onko tällainen menettely kaikkien edun mukaista (hyvien tapojen mukaista nyt ollenkaan), en lähde arvioimaan. Eiköhän valinnan perusteella sitten tiedetä, miksi näin toimittiin ja hakua rajattiin vain hyvin pienelle piirille..

    Äänestä

  • Digilei!! Olet oikeassa, niin harvinaisen oikeassa
    Hyvät veljet ovat sopineet, että kuka on sopivin viis pätevyydestä. En ollenkaan väheksy paikkakunnan hakijoita, mutta kun tuntee tämän paikkakunnan systeemit, niin kaikki tiet johtavat samaan suuntaan
    180 sinne tai tänne. Asia on pihvi. Että kehtoovatkin. Mutta meillä kehdataan tehdä kaikkea maan ja taivaan välillä. Ja veronmaksajat maksaa.

    Äänestä

Jo olis aika Pyhäjärven päättäjien ryhtyä oikeisiin päätöksiin. Jos nyt tämä itc työpaikka pysyvästi täytetään, on siihen valittava korkeamman ammattitaidon osaaja, tai sitten tultava toimeen entisillä taidoilla.
Mikä se röytiö on siellä sairaalalla. Eikö se voi hoitaa näitäkin hommeleita, jos tähän ei it-alan korkeakoulutettua olla valmiita palkkaamaan.

Äänestä
  • Proo on tehnyt eriävän mielipiteen

    Äänestä

Minun mielestä mennään pieleen jo siinä, että lähdetään kysymään "kenet Laukkanen valitsi It-asiantuntijaksi" :D ... Onko tyypillä oikeasti valtuuksia itse valita tämä työntekijä? Millainen asiantuntijaraati siellä onkaan ollut haastattelemassa haastatteluun valittuja. Ja millainen raati on ollut valitsemassa hakijoiden joukosta ne haastateltavat? Toivottavasti viisasta sakkia.

Äänestä
  • No siinä sakissa ei ole proolaisa ainuttakaan.

    Äänestä

  • Ei mennä pieleen. Kyllä Laukkanen " saa " valita henkilön. Hänellä on valta taivaassa ja maan päällä. Kunhan vain ei valitse itseään fiksumpaa, siinä pulma- tai itseään viisaampaa. Mutta se vaitiolomiten sitä noudatat, jos esimiehesi on ??, ei saa kertoa edes Samille, mitä näkee, mitä tietää. Kykeneekö, kun on Laukkasen peukalon alla.
    Siis oikeasti tekninen johtaja ei voi olla hänen esimiehensä, täytyy olla kaupunginjohtaja. Kaupunginjohtaja taas vastaa koko kuntakonsernista.
    Olisi pitänyt valita henkilö ulkopuolelta meidän ympyröiden. Ja koulutusta ja asiaosaamista enenmmän kuin laki määrää. Tämä on itc-asiantuntijan vaade. Ja heti johtosryhmään, hänen tietonsa ja taitonsa täytyy olla kaupunginjohtajatasoa.

    Äänestä

  • Paljonko palkkaa pitäis olla ICT päälliköllä jos käyttöpäälliköllä joka vastaa viemärivesien kulusta on 7500 euroo?

    Äänestä

  • palkkamaltti.martti kirjoitti:

    Paljonko palkkaa pitäis olla ICT päälliköllä jos käyttöpäälliköllä joka vastaa viemärivesien kulusta on 7500 euroo?

    elä kerro tänne Tikkasen palkkaa. Koeta pärjätä ja pysyäkin totuudessa??? Höh höö. Kumpi muuten on tärkeämpi. Saattavat hyvinkin olla yhtä tärkeitä, mutta ammattitaito ja työkokemus, sekin sanoo jotain. ITC-ala on nykyaikaa, mutta en tiedä mitä aikaa Pyhäjärvellä eletään , ettei paskaan hukkuisi ja saisi puhdasta vettä ja lämpökin olisi ihan mukavaa. ehkä, varsinkin jos maksat, haluat sitä, mutta onhan meillä nykyinen yhtiön tj, joka osaa , neuvoo ja palvelee.

    Kyllä kansa tietää!!! Sinähän olet sieltä...
    Ihanko on kyseessä yhtiönmies!! Sieltä, sieltä... perältä???

    Martti hei. oletko asian tuntija vai asiantuntija?? Vai vain Martti??
    Joka ei tiedä mitään-- tai joka on valjastettu tällaisten herrojen puolestapuhujaksi!!`?? Sekin voi olla mielenkiintoinen asia, jos oikein asian ymmärrät, kuten minä, joka tätä kirjoitan !! Mielenkiintoista. Valitkaa nyt itc asiantuntijaksi henkilö, joka ei ole lähipiiristä, on tehtäviensä tasalla, tietää, ymmärtää salassapitovaateet ja sen, että esimies ei voi painostaa sinua kertomaan, mitä sinä työssäsi tiedät ja voit saada tietoa.

    Tällaista on olla ict-asiantuntija?? Ei voi olla teknisenjohtajan alainen. Pitää olla itsenäinen, joka ei nöyristele, eikä ole kenenkään "armoilla"..
    Työ on senlaatuinen, että sitä pitää saada tehdä ilman tällaista "taakkaa" esimiehen taholta.
    Siksi, harkitkaa vielä, !!

    Äänestä

Milloin saadaan Namo näkyviin, että jokainen voi omassa itsessään päättää, mitä kannattaa. Puhuuko siellä Asko Suuri vai Martti pieni vai kuka hemmetin pro.Haluan kuulla , nähdä ja tietää.

Äänestä

Miten on mahdollista, että joku Tähtinen&Tähtinen projekti mies on näin suuri kunkku, että voidaan jättää kaikki Pyhäjärven asiat hänen huolekseen. Missä on ammattitaito, ammattikokemus, Voi pyhäjärviset, olette todella hukassa... Sääli on sairautta, mutta en voi muuta kuin sääliä, että tällaisella kokemuksella ihminen porskuttaa ja köyhdyttää ja on jo köyhdyttänyt kaupungin. Hirveää tuhoa tämä mies. Ja miksi ja miten on mahdollista on sekä kepujen ja vasuridemareiden pullamössökokematon, mutta poliittisesti sopiva, mutta ammattitaidoton kukkopoika tekee kaikkea.. Olen pahoillani, että näin on kirjoitettava, mutta se on totuus. Ammattitaito,työkokemus ja julkishallinnon viran hoito ei ole balanssissa henkilön taitojen ja tietojen kanssa.

Äänestä

Valitkaapa vaikka hevon helvetti, mutta sellainen, jolola on luottoa ja jolla on kanttia asioissa.

Äänestä

Eipä kest, ei valittava henkilö voi olla teknisen alaisuudessa. it asiantuntija on ilman muuta keskushallinnon alainen. Vai vielä peukalointia näissäkin asioissa. Kahtokaapa nyt kerrankin asioita oikeasta näkökulmasta.On liian paljon tätä hyväveli sepustust jo

Äänestä

On kuulema valittu, mutta ei kerrota. Se kuuluu lakipykälän "salaisia" piiriin.

Äänestä
  • Se on kuulema Selänne lehden Pyhäjärveltä sivulla uutinen. Kunhan ei ole tekstareissa. Seurataan asiaa.

    Äänestä

Jonkun juoksutettavan pukkaavat joka ei pysty itsenäisesti vastaamaan. Tokihan on mukva tietää asioista vähän enemmän. Mutta kuitenkin asia on keskushallinnon alainen, ei Laukkasen siis teknisen hanskaan. Jos vielä voi vaikuttaa esitän että valitaan vanhempi, työkokemusta omaava henkilö jotta asiat pysyy jollaintapaa reilassa.

Äänestä

Kunnallispoliitikkojen päätännän alla olevat virat . ym . tehtävät ovat julkista kauraa , samoin viranhaltijoiden päätökset. Onko tässäkin itc valinnassa käymässä joku poliittinen hyvävelijuttu , koska se on niin salaista. Sanoisinko , että omintakeista osaamista hyväveli & Pyhäjärvi . Tietenkään , jos hakija ilmoittanut , ettei halua nimeään julkisuuteen , niin ilmoitetaan sekin , kylläkin korrektisti.

Äänestä

Joo, mitähän salattavaa taas onliikkeellä ?

Äänestä

Työaika on vähän hassu,öisin pimeällä salaa.?

Äänestä

Ei mene montaa minuuttia julkistuksesta kun alkaa "läski vinkuun" täällä!

Äänestä

sinun etupää näyttää vinkuvan.
Onko siis valittu pätevin vai sopivin? Mitä tämä salailu on?

Äänestä

Nyt on "kuuma peruna" , sanoisin ehkäpä poliittisestikin.
Valittiinko sopivin ja ulosheitettiin pätevin.
Voi Pyhäjärvi, missä menet.
Kalliita ovat laulujen lunnaat.

Äänestä

Noh.noh... kerronko, että Nissilän poika on valittu ja Niiranen on sivuutettu. Onko oikea tieto. Voi taivas, en muuta sano!!
Oliko sittenkin sopiva, ei pätevä,,, voi Pyhäjärvi, en muuta sano...??!!

Äänestä
  • Sait kuiteski tuon sanotuksi, enne uupumusta.

    Äänestä

  • Miten valinnassa on joku sivuutettu? Onko hakemus jätetty tutkimatta?

    Äänestä

  • Väsynytkulkija kirjoitti:

    Sait kuiteski tuon sanotuksi, enne uupumusta.

    Sait "kuiteski" tuon kirjoitetuksi työsi lomassa!!! Hih-Hiiii..............

    Äänestä

Kai valitsijana oli työryhmä? Vai?? Kertokaapa se.

Äänestä

Missä viipyy valinnan julkaisu?? Ei ollunna eilisessä Pyhäkkäässäkään..

Äänestä

Mutta, jospa siihen ei ollut muita kuin yksi hakija.

Äänestä

No ei kait tuota tavallisen työmiehen valintaa tarvinne lehdissä ja kirkossa kuuluttaa, vaikka kuinka ois työpaikasta lehdessä ilmoteltu. Vai pittääkö?
Joten se kellä varma tieto valinnasta on, niin puhupa suusi puhtahaksi ja katkaise juoruilta siivet: kuka valittiin ja miksi? 9 haki, se on fakta.

Äänestä

Mitenkä se käyttöpäällikön palkka? Proon pitäis kiinnittää tämmösiin epäkohtiin huomiota.

Äänestä
  • Joopa se joo, komunrantanenkin höperehtää joka ketjussa vs. kaupunginjohtajan palkasta, mutta ei puutu käyttöpäällikön palkkaan, joka on SELVÄSTI SUUREMPI kuin kaupunginjohtajan palkka. Tiittahan sitä käyttöpäällikön palkkaa vaihvihkaa ja salassa halusi korottaa.
    Tikkasen palkka n. 88 000 €/vuosi, käyttöpäälliköllä 100 000 €/vuosi. Tiittan palkka n. 106 000 €/vuosi.

    Äänestä

  • tolkkuapalkkoihin kirjoitti:

    Joopa se joo, komunrantanenkin höperehtää joka ketjussa vs. kaupunginjohtajan palkasta, mutta ei puutu käyttöpäällikön palkkaan, joka on SELVÄSTI SUUREMPI kuin kaupunginjohtajan palkka. Tiittahan sitä käyttöpäällikön palkkaa vaihvihkaa ja salassa halusi korottaa.
    Tikkasen palkka n. 88 000 €/vuosi, käyttöpäälliköllä 100 000 €/vuosi. Tiittan palkka n. 106 000 €/vuosi.

    Oletko nähnyt tilinauhat vai oletko ihan palkkalaskennan tyttöjä?

    Äänestä

  • Kysästäänpä vaan, asiahan on hyvin yksinkertainen: kaupunginjohtajien palkat on ihan julkista tietoa, ja julkinen lopulta tuli käyttöpäällikön palkastakin, vaikka ensin Liuskan hallitus sitä salaisella listalla käsitteli. Kuukausipalkan kun kertoo luvulla 12,5, saapi tuon kertomani vuosipalkan.
    Ei tarvita tilinauhoja eikä palkanlaskennan tyttöjä tähän. HEHEE ja HICPULPUL sanos komunrantanen...

    Äänestä

Kuka muuten on valittu ITC-asiantuntijaksi.

Äänestä
  • Ei ketään!

    Äänestä

  • oletko tosissas?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tulimieleenpaikka kirjoitti:

Tietokoneasiantuntijan paikka oli auki tässä vuoden vaihteessa.
Hakemukset Laukkaselle. Kenet siihen hän valitsi? Montako hakijaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu