Saako paavi syntinsä anteeksi?

Saako paavi syntinsä anteeksi 1992 vuoden raamatun väärennöksen avulla?
Silloin rikolliset poistivat "älä tee huorin" käskyn.

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1455510426323.html
1357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Saahan ystäviä olla. Eihän tässä mitään näyttöä ole selibaattilupauksen rikkomisesta. Onkohan tämä nyt jälleen sensaatiohakuinen tyyliin "paljon melua tyhjästä"- juttu.

Äänestä

Paavi on synnitön Kristuksen sijainen!

Äänestä
  • "Paavi on synnitön "

    Johan puhut omiasi. Eivät katolilaiset sellaista opeta.

    Äänestä

Raamattu ei anna eikä koskaan ole antanut kenellekään syntejä anteeksi. Se valta on Jumalalla, se valta oli ja on Jeesuksella, ja Jumalan työtovereina Jumala on "delegoinut" myös Jeesukseen uskoville valtuudet julistaa synnit anteeksi annetuiksi.

Äänestä
  • Jumalalla ei ole mitään "työtovereita." Hän on pyhä Jumala eikä mikään työläinen, jolla on kavereita!

    Äänestä

  • Ylistäkää kirjoitti:

    Jumalalla ei ole mitään "työtovereita." Hän on pyhä Jumala eikä mikään työläinen, jolla on kavereita!

    Kyllä me kaikki uskovaiset olemme Jumalan työkavereita! Jumala itse voidaan käsittää kaikkein suurimmaksi työläiseksi, koska Hän on mm. luonut koko maailmankaikkeuden.

    Äänestä

  • Ylistäkää kirjoitti:

    Jumalalla ei ole mitään "työtovereita." Hän on pyhä Jumala eikä mikään työläinen, jolla on kavereita!

    2.Kor.6:1: "Hänen työtovereinaan me myös kehoitamme teitä vastaanottamaan Jumalan armon..."

    Ei silti tarkoittane sitä, että jokainen uskova voisi kutsua itseään Jumalan/Kristuksen työtoveriksi. Mutta kyllä tätä varmasti voi soveltaa muihinkin kuin apostoleihin. Jos ihminen tekee Jumalan työtä Jumalan antamin valtuuksin ja vieläpä Pyhässä Hengessä, niin ehkäpä Jumala voi kutsua ihmistä työtoverikseen? Työ ja tavoitteet kun ovat samat.

    Ja, huh! Kuulin joitain aikoja sitten saarnan Jumalan ystävistä. Abrahamia kutsuttiin sellaiseksi, ja Moosekselle Jumala puhui kasvoista kasvoihin kuten "mies puhuttelee toista". Huh! Tässä on kyllä murtumisen paikka! Että pääsen sille paikalle, jossa Jumala voi puhua minulle kuten ystävälleen... Kristuksessa tämä asema ja etuoikeus minulla on jo pitkälti saavutettavissa. Mutta liian usein (viime aikoinakin) olen antanut elämääni tulla asioita, jotka ovat olleet estämässä Kristuksesta tulevan Elämän virtaamista minussa. Mutta se on parannuksen paikka nyt! Amen!

    Äänestä

Raamattu on muuttunut joka käännöksessä, mutta myös sitä ennen. Rooman kirkko valikoi sopivat kirjat ja tunnetut väärennökset kuten Pietarin 2. kirjeen mukaan pönkittämään valtaansa. Ensimmäinen kasattu Uusi Testamentti sisältää ainoastaan yhden evankeliumin, jota ei nykyraamatuissa edes ole. Suurin osa kristityistä kirjoista joko tuhottiin tai sysättiin syrjään. Etiopiassa, joka on aivan ensimmäisiä kristittyjä maita on eri Raamattu. Mitäpä tuollaisen tiedon suhteen pitäisi tehdä, jos niin yhtäläisetkin versiot Raamatusta kuin 1933 ja 1992 väärinsuomennokset haluaa tehdä numeron?

Äänestä

Paavi saa syntinsä anteeksi ripissä niin kuin kaikki me muutkin. Paavi käy kerran viikossa ripissä ellei ole syytä käydä usammin.
Mitä raamattuun tulee niin kaikki katoliset käännökset seuraavat Biblia Vulgataa.

Äänestä

Koko katolinen kirkkolaitos on syntinen ja riivaajien opin valtaama:
1.Tim.4:1 "Mutta Henki sanoo selvästi, että tulevina aikoina moniaat luopuvat uskosta ja noudattavat villitseviä henkiä ja riivaajien oppeja 2 valheenpuhujain ulkokultaisuuden vaikutuksesta, joiden omatunto on poltinraudalla merkitty 3 ja jotka kieltävät menemästä naimisiin ja nauttimasta ruokia, mitkä Jumala on luonut niiden nautittavaksi kiitoksella, jotka uskovat ja ovat tulleet totuuden tuntemaan."
Tämä Raamatunkohta koskee myös pappeja, piispoja, paaveja ja muita kirkon palvelijoita. Kun ihmisen luonnollinen tarve avioitua ja perustaa perhe torjutaan, todella pahoja asioita tapahtuu nuorille pojille kirkon "suojissa".

Äänestä
  • Ja keidenkä ansiota on se, että teillä on nyt sellainen Raamattu kuin teillä on? Rooman kirkon, joka valikoi laajasta kristillisestä kirjallisuudesta ne millä saadaan parhaiten lampaita aikaiseksi. Jos tutkit asiaa huomaat että kristityillä oli laaja kirjallisuus, mutta keisari halusi teille yksinkertaisen uskon millä saa tekosyyn ryöstää pakanatemppelit ja syrjiä helpommin näitä ongelmallisia juutalaisia jotka eivät Rooman hallintaan tyytyneet. Siinä sivussa hävittivät sitten oppineet ja länsimaisen sivistyksen perustiedot, lopputulos olikin sitten pimeät keskiajat ja islamn nousu.

    Äänestä

  • Meillä on se raamattu joka meillä on. Teillä on sama raamattu koska
    te saitte sen meiltä. mutta te otitte pois kirjoja Pyhästä Raamatusta. Jos kysyt minulta että perustuuko teidän kirkonne raamattun, vastaan ei. Mutta teidän raamattu perustuu meidän kirkkoomme.
    Eli raamattu on sellainen kuin se alun perin oli katolisessa kirkossa. Protestantit ovat ottaneet siitä kirjoja pois.

    Äänestä

Mites tämä on edes erikoista paaville?

"Johannes X:n jälkeiset paavit olivat Marusian virkaan asettamia. Näihin kuuluivat Leo VI (928), Stefanus VII (929–931) ja Johannes XI (931–936), joka oli Marusian poika. Sitä seuraavat neljä paavia vuosina 936–955 (Leo VII, Stefanus VIII Marinus II ja Agapetus I) olivat Marusian toisen pojan valtaan asettamia. Näiden jälkeen paaviksi nousi Marusian pojanpoika, Johannes XII (955–963), jonka kerrotaan raiskanneen monia neitoja ja leskiä. Saksalaisten kuningas, Otto I Suuri (936–973), antoi tukensa Johannes XII:lle, ja tämän yhteistyön pohjalta perustettiin Pyhä saksalais-roomalainen keisarikunta."

wikipedian artikkeli. Pyhä saksalais-roomalainen keisarikunta on se joka toi miekalla pakkokäännytystä pohjoiseenpäin. Emme olisi kristittyjä ilman tätä paavia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kjhgytfrde kirjoitti:

Saako paavi syntinsä anteeksi 1992 vuoden raamatun väärennöksen avulla?
Silloin rikolliset poistivat "älä tee huorin" käskyn.

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1455510426323.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu