Kirjoitan vähän infoa uusille "radituomion" saaneille.
Monet raskausdiabetes-diagnoosin saaneet ovat saaneet hoito-ohjeet hyvin vajavaisina tai epäselvinä, joten tässä muutama simppeli, mutta tärkeä ohje:
- Sokeriarvot mitataan 1 tunti syömisestä, jolloin arvo saa olla max 7,8.
- Seuraava arvo mitataan 2 tuntia ruokailusta. Tämä on se "ennen ruokailua" -arvo. Ei siis ole yhdentekevää syötkö viiden tunnin päästä ja mittaat vasta sitten; mahdollinen ylitys tapahtuu tässä kohtaa jos on tapahtuakseen, mittaat tai et. Kahden tunnin arvon raja on 5,5. Eli kun tunti syömisestä mittaustulos näyttää esim. 7,4, pitää sen olla tästä tunnin päästä laskenut alle 5,5.
- Paastoaika ruokailujen välissä on minimissään kaksi tuntia. Kahteen tuntiin edellisestä ateriasta ei tulisi syödä mitään, tämä koskee myös pastilleja, purkkaa, kahvimaitoja ym. hiilaripitoista. Tämä ei tarkoita että kahden tunnin välein olisi pakko syödä, mutta alle kahden tunnin välein ei tulisi napostella ruokia.
- Yöpaaston aika iltapalasta aamupalaan on 8-10 tuntia, ei 12 niin kuin jotkut valitettavasti luulevat, ja kituuttavat nälkäänsä sokerirasituksen paastoajoilla. Iltapalan hyvä hiilarimäärä on 20g hh. Jos aamun sokerit ovat koholla, nosta iltapalan hiilareita, älä laske.
Mittaamalla löydät sopivat ateriavälit ja hiilarimäärät. Toisille sopii pienempi ja toisille isompi määrä hiilihydraatteja.
Herkuttelu on mahdollista, mikäli mieli tekee makeaa. :) En tarkoita pelkkiä jäisiä mustikoita, vaan pieniä jäätelöitä tms., kunhan annoskoko on sopiva, eikä korvaa terveellistä ruokaa jatkuvasti makealla. Itse pystyn herkuttelemaan niin etteivät sokerit nouse, kunhan aterian hiilarien maksimimäärä on n. 40g hh. Eli pieni makea/ suolainen (kuten popcornit) ja loput "fiksua" hiilaria, esim. ruisleipää, täysjyväpastaa tms. Kannattaa myös muistaa suositus 1600-1800 kcal päivässä. Suosittelen nauttimaan raskaudesta eikä mittaamaan jokaista kaloria, nälkää ei kuulu nähdä (toki kalorimäärät pysyvät paremmin kurissa, mitä harvemmin korvaa täyttävän ruuan kaloreita jälkkäreillä, mutta tämä on varmasti selvää jokaiselle :) ).
Varsinkin alkuraskaudesta saatu radituomio saattaa vetää ankeaksi. Tsemppiä kaikille, ruokien mittailu pännii välillä, mutta kokeilen aina kerran mikä uusi ruoka-aine sopii, eikä seuraavalla kerralla tarvitse mitata samasta safkasta tai arvella meneekö arvot yli. :) Säännölliset viikottaiset mittaukset paljastavat, mikäli ruokavalio kaipaa rustaamista. Hyvin monipuolisesti saa ja kannattaa syödä.
Raskausdiabeteksen ruokavalio- ja mittailuohjeita
Peanut83
2
191
Vastaukset
- Loun
Up!
- Mzmdk
1600-1800 kaloria kuulostaa laihduttajan dieetiltä eikä raskausajan. Saako raskaana oleva oikeasti syödä noin vähän , jos normaalisti syö enemmän?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku675282Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel302436Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1122228HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1201905Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v151859- 1111770
Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p2651219Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin
Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma531214Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.511104- 73994