Kirjoitan vähän infoa uusille "radituomion" saaneille.
Monet raskausdiabetes-diagnoosin saaneet ovat saaneet hoito-ohjeet hyvin vajavaisina tai epäselvinä, joten tässä muutama simppeli, mutta tärkeä ohje:
- Sokeriarvot mitataan 1 tunti syömisestä, jolloin arvo saa olla max 7,8.
- Seuraava arvo mitataan 2 tuntia ruokailusta. Tämä on se "ennen ruokailua" -arvo. Ei siis ole yhdentekevää syötkö viiden tunnin päästä ja mittaat vasta sitten; mahdollinen ylitys tapahtuu tässä kohtaa jos on tapahtuakseen, mittaat tai et. Kahden tunnin arvon raja on 5,5. Eli kun tunti syömisestä mittaustulos näyttää esim. 7,4, pitää sen olla tästä tunnin päästä laskenut alle 5,5.
- Paastoaika ruokailujen välissä on minimissään kaksi tuntia. Kahteen tuntiin edellisestä ateriasta ei tulisi syödä mitään, tämä koskee myös pastilleja, purkkaa, kahvimaitoja ym. hiilaripitoista. Tämä ei tarkoita että kahden tunnin välein olisi pakko syödä, mutta alle kahden tunnin välein ei tulisi napostella ruokia.
- Yöpaaston aika iltapalasta aamupalaan on 8-10 tuntia, ei 12 niin kuin jotkut valitettavasti luulevat, ja kituuttavat nälkäänsä sokerirasituksen paastoajoilla. Iltapalan hyvä hiilarimäärä on 20g hh. Jos aamun sokerit ovat koholla, nosta iltapalan hiilareita, älä laske.
Mittaamalla löydät sopivat ateriavälit ja hiilarimäärät. Toisille sopii pienempi ja toisille isompi määrä hiilihydraatteja.
Herkuttelu on mahdollista, mikäli mieli tekee makeaa. :) En tarkoita pelkkiä jäisiä mustikoita, vaan pieniä jäätelöitä tms., kunhan annoskoko on sopiva, eikä korvaa terveellistä ruokaa jatkuvasti makealla. Itse pystyn herkuttelemaan niin etteivät sokerit nouse, kunhan aterian hiilarien maksimimäärä on n. 40g hh. Eli pieni makea/ suolainen (kuten popcornit) ja loput "fiksua" hiilaria, esim. ruisleipää, täysjyväpastaa tms. Kannattaa myös muistaa suositus 1600-1800 kcal päivässä. Suosittelen nauttimaan raskaudesta eikä mittaamaan jokaista kaloria, nälkää ei kuulu nähdä (toki kalorimäärät pysyvät paremmin kurissa, mitä harvemmin korvaa täyttävän ruuan kaloreita jälkkäreillä, mutta tämä on varmasti selvää jokaiselle :) ).
Varsinkin alkuraskaudesta saatu radituomio saattaa vetää ankeaksi. Tsemppiä kaikille, ruokien mittailu pännii välillä, mutta kokeilen aina kerran mikä uusi ruoka-aine sopii, eikä seuraavalla kerralla tarvitse mitata samasta safkasta tai arvella meneekö arvot yli. :) Säännölliset viikottaiset mittaukset paljastavat, mikäli ruokavalio kaipaa rustaamista. Hyvin monipuolisesti saa ja kannattaa syödä.
Raskausdiabeteksen ruokavalio- ja mittailuohjeita
Peanut83
2
189
Vastaukset
- Loun
Up!
- Mzmdk
1600-1800 kaloria kuulostaa laihduttajan dieetiltä eikä raskausajan. Saako raskaana oleva oikeasti syödä noin vähän , jos normaalisti syö enemmän?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1378328Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047529Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot925706Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,975656Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194830Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1452658Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys612513Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81485Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71454Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531349