Moni lieksalainen ja 60-luvun lyseolaiset muistavat järkyttävän tapauksen syyskuulta 1961. Sunnuntai-iltana, syyskuun 17. päivänä hukkui Pieliseen kovassa aallokossa kolme lieksalaista nuorukaista. Heistä kaksi oli tuolloin lyseossa, toinen viidennellä ja toinen seitsemännellä luokalla. Eivät olleet luokkakavereitani. Mutta pahalta silloin tuntui. Hukkuneista kaksi oli veljeksiä, ja toinen heistä oli päässyt keväällä keskikoulusta.
Yksi nuorukainen pelastui uimalla läheiseen Rääkkyynsaareen. Hän oli poikien sveitsiläinen kaveri. Tapaus sattui Rääkkyynsaaren lähellä, kun nuoret olivat lähteneet pienellä perämoottoriveneellä Kelvänsaaren kesämökiltä Kolia kohti. Mökki kuului yhden hukkuneen pojan perheelle. Kilometrin matkan ajettuaan, pojat päättivät aallokon vuoksi palata takaisin saareen. Venettä käännettäessä suuri aalto kaatoi veneen.
Hukkuneet löytyivät seuraavalla viikolla hyvin läheltä Rääkkyynsaarta. Kaksi heistä oli noin 25 metrin päässä rannasta ja yksi 75 metrin päässä. Ehkä ranta on ollut jo näkyvissä, mutta syyskuisessa hämärässä ja myrskyisessä aallokossa uiminen ei ole helppoa taitavallekaan uimarille.
Lieksan yhteislyseon oppilaat ja varsinkin luokkakaverit olivat pitkään hyvin järkyttyneitä tapauksen johdosta. Siihen aikaan ei minkäänlaista kriisiapua tunnettu. Hiljainen hetki ala-aulassa ja muistotilaisuus tuntuivat vain pahentavan pahan olon tunnetta.
Wanha lieksalainen, Pielinen antaa ja ottaa
2
73
Vastaukset
- Sukualaisiani.kuoli
Se oli järkyttävä tapaus.
Pielinen antaa ja ottaa tosiaan, kuten Paalasmaalla aikoinaan. Järkyttäviä tapauksia.
Toisessa noista onnettomuuksista kuoli hieman suka oleva, en kerro kummassa.
Itse oli kerran uimareissulla hukkua, mutta onneksi kaverin voimat, ja taito riitti minun turvaan viemiseen.
Oli muuten kamala tunne, kun ajattelin, että tähänkö se päättyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 775943
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2895410Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii984101- 522870
- 232575
- 1192060
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua472020Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘991747- 721281
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1581133